iris

  • 1277
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

akçakoca

seksenli yıllardan günümüze dek oldukça gelişmiştir. fındık faktörü çok önemlidir, öyle ki beldenin ambleminde deniz ve yelkenli ile birlikte ön planda yer alır. her yaz festival olur buralarda, son yıllarda çarşıyı dolaşan çuf çuf treni günümüzün popüler şarkılarını çalarak bir nevi nostaljik tramvay ambiansı yaşatmaktadır.* "çarşı" kavramı ise merkezi simgeler, fakat iki tane çarşı olması yeni başlayanlar için biraz kafa karıştırıcı olabilir. sonra yıllarca halktan bağış toplanarak inşa edilmeye kasılan (2000 yılında hala tamamlanmamıştı) bir merkez camii vardır ki, farklı mimarisiyle göz doldurur. hayatında camiye gitmemiş beni bile kendine çekmeyi başarmıştır. yine bu caminin olduğu çarşıda, içinde bilumum kurbağayı ve börtüyü barındıran, çok yağmur yağdığında taşma özelliğine sahip bir deresi vardır.
sahil kesiminde yaşanan sorunlara değinirsek, bunlar; denizin bir bulandı mı bir süre kendine gelememesi ve hava kötü olduğunda her şeyi silip süpürüren (şemsiye havlu vesaire) hayvani boyutta dalgaların oluşmasıdır. halk arasında bunlar için "insan yiyen" tabirinin kullanımına sıkça rastlanır.
yan ürünleri pek gelişmiş değildir. fındık bağları bahçeleri vardır, yazın çatılara serilen pestiller beldeye renkli bir hava verir. buralarda tercih edilen popüler aktiviteler ise derelerden böcek toplamak, çubuklara geçirmek ve kızartmaktır. daha çok macera isteyenler kertenkele kuyruğu kopartma yoluna giderler.*
sessizdir, sakindir, bir kaç yıl üstüste gideni fındıktan nefret ettirmesi dışında pek de kötü huyu yoktur.

devamını okuyayım »
19.07.2004 12:29