şükela:  tümü | bugün
21965 entry daha
  • başarı, şevkini hiç kaybetmeden bir başarısızlıktan diğerine geçebilme kabiliyetidir.

(bkz: winston churchill)
  • "the man who thinks himself virtuous in fearing an angry god will soon begin to see virtue in submission to earthly tyrants."

bertrand russell

ne kadar da tanıdık değil mi?
  • hiç kimsenin yüreği mükemmel değildir.
  • beyninizin çıkar hesaplamaktan başka bir işe yaradığı yok, sırf kâr elde etmek ya da alçaklığınızı haklı çıkarmak için konuşuyorsunuz. sizden küçük olan herkesi eziyor, sizden büyük olan her şeyin önünde eğiliyorsunuz. kendinizi zeki sanıyorsunuz, çünkü benzerlerinizi sersemletmekte ustasınız, kendinizi özgür sanıyorsunuz, çünkü elinizde kötülük yapma gücü var, kendinizi üstün sanıyorsunuz, çünkü sıradan insanların ruhsal sefaletini sömürmeyi çok iyi biliyorsunuz: kendini beğenmiş psikolojiniz sayesinde onları büyük yanılgılara düşürebiliyorsunuz… hadi, ne duruyorsunuz, onları soymaya devam edin, ama bilin ki onların her zaman sizden daha üstün, asla çalamayacağınız, hiçbir zaman tanıyamayacağınız yanları olacak ve en hoş, en gelişmiş hazdır bu:

vicdanı rahat olmak.

-yırtıcıların alacakaranlıkta savaşı, henri frederic blanc
  • kadın kafasından daha çelişkili bir şey yoktur; kadınları herhangi bir şeye inandırmak güçtür: onları öyle bir noktaya getirmelisiniz ki kendi kendilerini inandırsınlar. onların ön yargılarını çürütme usulleri de çok ilginçtir: diyalektiklerini çözebilmek için bütün mantık kurallarını altüst etmeniz gerekir.

-zamanımızın bir kahramanı, mihail yuryeviç lermontov
  • kardeşim dedim! acılarıma da kardeş olur musun?

-cahit zarifoğlu
  • gençliğim henüz bulutsuz bir gök gibi masmavi.
  • akıl vermek gibi olmasın ama entelektüellerimiz, karşılarındakini küçümsemekten aşağılamaktan vazgeçsinler. tamam, kabul, senin 13 yaşında öğrendiğin bir şeyi ben 33 yaşımda öğrenmiş olabilirim. fakat bu benim aptal olduğum anlamına gelmez.

parayla kültürün kimde olacağı hiç belli olmaz!
  • kıymetli bir şey o kadar kolay elde edilmemeli ki bir kıymeti olsun.

-ince memed 2, yaşar kemal
  • bir ilişkide güvensizlik varsa, ordaki sevgi yalandır. ve güvenilmek, sevilmekten daha büyük bir iltifattır... paulo coelho
10 entry daha