kaplanin gozu

  • 1747
  • 9
  • 6
  • 0
  • 3 gün önce

1991 dünya atletizm şampiyonası uzun atlama finali

tokyo'da düzenlenen üçüncü dünya atletizm şampiyonası kapsamında 30 ağustos 1991 günü yapılan ve atletizm (belki de spor) tarihinin en inanılmaz sonuçlarının alındığı müsabakadır. şöyle söylemek gerekirse, uzun atlama tarihinde resmi müsabakalarda "normal koşullarda" (1000 metre rakımın altında ve arkadan 2 metre/saniye'den daha yavaş hızla esen rüzgarda) elde edilen gelmiş geçmiş en iyi 4 derecenin 3'ü bu müsabakada sergilenmiştir. carl lewis ve mike powell arasındaki bu mücadele, sporda rekabetin ne gibi sonuçlar doğuracağını ders niteliğinde göstermiştir.

akıllara ziyan bu yarış öncesi elimizdeki verileri şöyle gözden geçirebiliriz:

atletizmin uzun atlama dalında abd'li ünlü atlet jesse owens'ın 1935'te 8.13m ile kırdığı rekor 25 yıl kırılamadıktan sonra 1960-67 arasında abd'li ralph boston ve sovyet igor ter-ovanesyan tarafından 8.35'e yükseltilir. bir yıl sonra meksika'daki olimpiyat oyunlarında abd'li bob beamon 1000m+ rakımda 2 m/s rüzgar yardımıyla 8.90m atlayarak rekoru eline geçirir. 1987'de sovyet atlet robert emmiyan yine 1000m+ rakımda 8.86 atlayarak rekora çok yaklaşır, ancak 1.9 m/s rüzgar yardımıyla yaptığı bu derece onun sıklıkla atladığı bir derece değildir, bunun dışındaki en iyi dereceleri normal koşullarda elde ettiği 8.61 ve 8.53'tür. sonuç olarak bu 23 yıllık rekor 1991 yılındaki dünya şampiyonasına kadar kırılamamıştır.

kariyerinin en iyi derecesi müsabakadan 8 yıl önce yaptığı 8.79m olan carl lewis o güne kadar, bugün halen atletizmdeki en uzun yenilmezlik serisi olan 10 yıl 170 gündür, 65 yarışma boyunca geçilmemiştir. bu 10 yıl içerisinde 1984 ve 1988'de olimpiyat, 1983 ve 1987'de dünya şampiyonu olmuştur. hemen her yaptığı derece uzun atlama tarihinde yerini almıştır. şöyle ki, o tarihe kadar yeryüzünde yapılmış en iyi 10 derecenin 7 tanesi, 23 derecenin 15 tanesi carl lewis'e aittir. efsane atlet, bu müsabaka öncesi formda olduğunu yalnızca 5 gün önce 100 metre yarışında 9.86 ile dünya rekoru kırıp şampiyon olarak göstermiştir.

en iyi derecesi bir yıl önceki 8,66m olan mike powell ise sürekli carl lewis'in gölgesinde kalmaktadır, yarıştıkları 15 müsabakada da onu geçememiştir. en son 1,5 ay önceki dünya şampiyonası abd seçmelerinde de 8.63m atlamasına karşın yine carl lewis'in arkasında kalmıştır, ama bu kez yalnızca 1 cm.

işte bu şartlar altında başlar yarışma.. mike powell ilk hakkında 7.85m, carl lewis 8.68m atlar. ikinci atlayışlarda powell 8.54m atlar, lewis faul yapar. üçüncü atlayışlarda powell 8.29m atlar, lewis rüzgar yardımıyla kariyerinin en iyi derecesini yapar: 8.83m. bu andan itibaren iki sporcu da sınırlarını zorlamaya başlar.

dördüncü hakkında powell dünya rekoruna yakın bir mesafe atlar, ancak çizgiye bastığı için kalkan kırmızı bayrakla yıkılır. carl lewis ise 8.91m atlar. bu derece dünya rekorundan daha iyi bir derecedir, ama arkadan 2.9 m/s rüzgar estiği için dünya rekoru olarak tescil edilmez. ancak kurallar gereği yine de şampiyon unvanını korumaya yetecektir.

fakat mike powell buna izin vermez ve hayatının atlayışını yapar. 0.3 m/s hızla esen nizami rüzgarda 8.95m atlayarak hem rakibini ilk defa geçer, hem de 23 yıllık rekoru tarihe gömer. atlayış sonrası powell çıldırmışcasına stadyumda tur atarken bir önceki atlayışıyla şampiyon olduğunu düşünen carl lewis şaşkın ve düşünceli gözlerle son iki atlayışını yapmaya hazırlanır. beşinci hakkında, az önce kaydedilen yeni dünya rekoru 8.95 ve eski dünya rekoru 8.90'dan sonra herhangi bir koşulda tarihte atlanan en uzak mesafeye atlar: 8.87m. ayrıca bu derece, yeni dünya rekoru 8.95'ten sonra normal koşullarda tarihte yapılan ikinci en iyi derecedir, ancak yine de yeterli değildir. konsantrasyonunu kaybeden powell son hakkında faul yapar, beyaz tişört ve eşofman altını giyerek rakibinin son atlayışını endişeyle beklemeye koyulur.

carl lewis son hakkında, normal koşullarda tarihte yapılan üçüncü en iyi dereceyi yapar: 8.84m. sonuç belli olduğunda powell kendinden geçmiş bir halde koşmaya başlar, önüne çıkan beyaz tişört ve şapkalı japon çizgi hakemini kucağına alıp hoplatır. carl lewis kendisini kutlamaya geldiğinde onun boynuna sarılır, ancak 10 yıldır ilk kez kaybetmenin şokuyla lewis ona pek yüz vermez.

müsabaka sonrasında carl lewis'in açıklaması her şeyi anlatır: "sadece tek bir büyük atlayış yaptı, ama bu hayatının en iyi atlayışıydı. uzun atlamada her şeyi alıp götüren budur zaten.." mike powell yalnızca tek bir atlayışla tarihe geçti, ancak bu durum bu entry'nin editlendiği 2009 yılının ağustos ayı itibariyle uzun atlama tarihinde elde edilen gelmiş geçmiş en iyi 9 derecenin 6 tanesinin carl lewis'e ait olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

http://www.alltime-athletics.com/mlongok.htm
https://www.iaaf.org/…/long-jump/outdoor/men/senior (listede atletin yaptığı atlayışların yalnızca en iyisi gösteriliyor)

insanoğlu ve biyoteknoloji gelişiyor. carl lewis'in bu şampiyonada 100 metrede kırdığı 9.86 saniyelik derece 11 kez kırılarak 9.58'e geldi, ancak mike powell'in rekorunun ve carl lewis'in derecelerinin 18 yıl sonra bugün bile yanına yaklaşılamıyor. carl lewis'in emekli olduğu 1996'dan sonra yapılan en iyi derece bu yılki 8.74m. dahası 2003'te abd'li dwight phillips 8.32m ile dünya şampiyonu oldu.

pek çok otorite tarafından atletizm tarihinin en heyecanlı ve sıradışı mücadelesi olarak gösterilen yarışmanın videosu aşağıdaki linkten izlenebilir, izlenmelidir:

http://www.youtube.com/watch?v=ybes3j_mmra

devamını okuyayım »