lower case

  • 478
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

2015 ekonomik krizi

2001 krizinden sonra çıkışın ve şu an akp'nin üzerinde oturduğu temellerin ecevit tarafından buraya getirilen kemal derviş tarafından atıldığını, ve şu anda en başta merkez bankasının özerkliği olmak üzere bu temelin iyiden iyiye dibinin oyulduğunu düşündüğümüzde yangının çıkması için bir kıvılcım beklendiğini anlamamak için akkoyunlular veya duşakabinoğullarından olmak gerekir.

yanlış hatırlamıyorsam ekonomi teorisinde "1 piyasa krizdeyse n-1 piyasa bundan kendini sıyıramaz" şeklinde bir önerme vardır. (hele ki bu kadar globalleşmiş bir dünyada). rusya ortamı ısıttı, üzerine fed ve ecb politika değişiklikleri ve yanıbaşımızda yunanistan'daki gelişmeler.

öyle sanıyorum ki bu sefer bizdeki çöküşün fitili komşumuz tarafından yakılacaktır. yunanistan ben borçlarımı ödemem, ya da daha da azını öderim derse elinde yunan bonosu olan ülkeler-bankalar ve/veya bu bonoları geri alıp piyasaya para pompalamayı taahhüt eden ecb dolayısıyla da tüm avrupada domino taşları yıkılmaya başlayabilir.

diğer bir potansiyel kıvılcım senaryosu ise merkez bankası başkanı'nın "yeter lan" demesi ile olabilir. kendisine yapılan siyasi baskı ve linç teşebbüsü ortada. yarın enflasyonda beklenen düşüş olmaz (ki olması bekleniyor) veya bu düşüşü faiz indirimi için yeterli görmediği için merkez bankası toplanmaz ise eğer, muhtemelen başta uzun, sonra küçük enişte ve jöleli olmak üzere tüm mevki beklentisi içindeki akpartililer tarafından yapılan tacizlere dayanamayarak istifa edebilir. bunun sonuçlarının ne olacağını oturun siz düşünün.

devamını okuyayım »
02.02.2015 11:21