mavi

  • 3492
  • 3
  • 1
  • 0
  • dün

orlando magic

tarihinde,belki de her takim gibi bir çok kritik olay yasamis nba'deki florida'nin iki temsilcisinden biri.sahibi simdilik de vos ailesidir.

orlando nba'de bir efsane olmaya çok yaklasmis,ama basaramamistir.su siralar vasatin altinda ve üstünde gezinen takimin yasadigi en büyük soklar shaquille o'neal'in takimdan ayrilmasi,bütün zamanlarin en büyük transfer skandalina sebep olan grant hill'in sakatligi ve penny hardaway'in bir türlü kapasitesini kullanamayan bir oyuncu olmasidir.bunun yani sira sayisiz draft fiyaskolari ve orlando'dan ayrildiktan sonra yildizlari parlayan oyuncular ** ayri üzüntü meseleleridir.

magic tarihindeki bütün bu olaylarin disinda,belki de kaderinin döndügü an bir saniye ile açiklanabilir.94-95 nba sezonunda shaquille o'neal,horace grant,dennis scott,nick anderson,anfernee hardaway ilk besiyle oynayan ve koçlugu brian hill tarafindan yapilan takim hem çok genç,hem çok yetenekli,hem de her bakimdan birbirini tamamlayan oyunculardan kuruluydu.95 senesinde finallere çiktiginda,rakipleri finallere nba tarihinde en kötü normal sezon galibiyet yüzdesi ile çikmis takim olan geçen senenin sampiyonu houston rocketsdi.hakeem olajuwon,sam cassel,clyde drexler gibi oyunculara sahip rockets karsisinda orlando favoriydi ve saha avantajina da sahipti.ama o zamanki rockets koçu tomjanovich'in söyledigi gibi bir sampiyonun yüregini küçümsememek gerektigi gerçegi dogru çikti.

orlando'daki ilk maçin sonu,magic takimi için asla unutulmayacaktir.maçin son 10 saniyesine 3 sayi önde girdi. nick anderson faul çizgisindeydi ve o ana kadarki kariyer serbest atis yüzdesi %70'di. nick iki atisi da kaçirdi. ama sans(?) yanindaydi ki ellerden seken top tekrar nick'in eline geldi, kendisine faul yapildi ve 5 saniye kala nick anderson iki atis daha kullanacakti. nick anderson bunlari da kaçirdi. sonraki hücumda kenny smith'in üçlügü maçi uzatmaya götürdü. uzatmada da durum berabereydi ve bitime saniyeler kala rockets son hucumu clyde drexler ile kullanacakti. penny'nin savundugu drexler girdigi turnikeyi kaçirdi ama maçin bitimine 2 saniye kala olajuwon bu topu tipledi.orlando'ya bir hucum daha yapacak süre kalmamisti.eger nick anderson faullerden birini atsa ya da shaq o ribaundu alabilse orlando muhtemelen maçi kazanacak ve seriyi kazanma yolunda da avantajli olacakti.ancak dramatik kaybedilen bu maç sonrasi seri 4-0 bitti.2 sene sonra shaq orlando'dan ayrildi.onun gidisinden sonra penny hardaway'in tek basina bir takimi tasiyacak oyuncu olmadigi ortaya çikti.brian hill 96 senesinde kovuldu.nick anderson iyi bir sutör olmasina ragmen yasadigi sok sonrasi yüzde 50 civari faul atabilen bir oyuncu olarak kaldi.o seri kazanilsa,bugün lakers efsanesi yerine orlando magic yillarca sampiyon olmus olabilirdi.

devamını okuyayım »