mevlanayi yakan gunes

  • 1412
  • 1
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

hdp barajı aşarsa kılıçdaroğlu'nun başbakan olması

erdem yörük'ün t24'deki "8 maddede 'neden hdp’ye stratejik oy vermek' lazım?" başlıklı yazısında değindiği bir ihtimal:

"..hdp’nin barajı geçmesi ile akp’nin iktidardan düşmesi mümkün olacaktır. selahattin demirtaş, akp ile koalisyon yapacak “en son partinin” hdp olduğunu ve seçim barajını kaldıracak bir chp-mhp hükümetine dışarıdan destek verebileceklerini belirtmiştir. yani, kemal kılıçdaroğlu’nun bu yaz başbakan olması mümkündür, bunun yolu da hdp’nin barajı geçmesidir. 12 eylül’ün ürünü seçim barajı bu garipliği türkiye siyasi sistemine hediye etmiştir.."

http://t24.com.tr/…-stratejik-oy-vermek-lazim,11906

birçok insanın aklından geçen ve erdem yörük'ün de ortaya koyduğu bu argümanı desteklerken hdp'nin oyunu arttıracağı asıl kitlenin akp'li kürt seçmen olduğu da akıldan çıkmamalı.

özellikle, hükümetin kobane ve ışid mevzusundaki yaklaşımından sonra akp'ye oy veren kürt seçmende hdp'ye çok önemli bir miktarda geçiş var. hdp'yi %10 sınırına yaklaştıracak asıl kitle bu kitle. hem kürt illerinde hem de istanbul, izmir, adana, mersin gibi büyük metropoller başta olmak üzere batıdaki kürt seçmenlerden hdp'ye ilgi her geçen gün artıyor. bu kitle hdp'yi %10'a yaklaştıracak ama yetmeyecek.

burada da, yavaş yavaş hdp'yi kendine yakın hissetmeye başlayan ve seçim matematiğini bilen duyarlı seçmen kitlesi devreye girecek. hdp'yi kendine yakın hissetmese bile 12 eylül'ün bize "armağan" ettiği bu seçim matematiğini anlayacak 250-300 bin civarındaki bu seçmen kitlesi sayesinde 7 haziran gecesi bütün muhalifler rahat bir uyku uyuyacak.

devamını okuyayım »