montini

  • hırçın golcü (284)
  • 676
  • 2
  • 0
  • 0
  • 3 hafta önce

bedelli askerlik

2008 senesiydi bayram öncesi patronuma demiştim ki; bayram da personele çikolata dağıtsak şöyle logolu çikolatalar 50 kişiye x lira tutuyor güzel bir jest olur vs. dedim. bana dedi ki; olum iyi diyosun hoş diyorsun da bu bayram sen bu çikolalatayı verirsen gelecek bayram beklenti yaratmış olursun bir kere verdimmi hep vermen gerekir demişti.

yani demem o ki sen bir şeyin fitilini ateşlediysen feriştahı gelse söndüremez. bir kere verdin artık vermek zorundasın yani bunun başka bir şey ile alakası uzaktan-yakından olmaz, olamaz.

91 senesinde çıkan bedelli zamanı türk halkı bu şekilde çalışmıyordu kaçımızın anası-babası kurumsal bir yapıda büyüdü etti. o dönemin şartlarında zaten babalarımız-dedelerimiz seve seve, isteye isteye yapıyordu askerliklerini fakat gelişen dünyada artık böye değil, kimse istemiyor. istememekte de sonuna kadar haklı.

özetle çıkacaktır ama 1 sene ama 3 sene ama 5 sene sonra. son bedelliden faydalandım ki tecilime daha çok vardı fakat 5 ocak 88 doğumlu arkadasım gidemedi. bildiğin gidemedi. adaletinizi sikeyim dedim ama o kişi mecburen master yaptı çalıştığı için ahmet yesevi de uzaktan yaptı halen yapıyor ve totalde benim yatırdığım paradan cok daha fazla para harcadı ve devlet burdan zaten kar ediyor gayet bütçelerinin çok üstünde beklentiyle. bunun devlete para lazımla falanda alakası yok devet bizi sikine dahi takmaz (bu entry sosisler tarafından daha çok okunduğu için küfür ettim kusura bakmayın). devlet seni askere sike sike alsa diyecem ki tamam bu adam beni eğitiyor, vatani göreve önem veriyor, askerine saygı duyuyor, savaş halinde hazırlıklı olmamı - hayata bakış açımı değiştrmemi vs 100 lerce neden varken... yoo diyor. bak keyfine koçum diyor (anlayacağınız dilden yazıyorum) sen gitmek istemiyor musun askere peki diyor çalış evladım üret ben zaten senin maaşından güzel güzel kesintimi ebenin zırt deliği kadar yapıyorum gitmene gerek yok askere bir sürü alternatifin var diyor tecilini uzatmak için burdanda harçlarımı, vergilerimi ben bi alayım ama diyor. haa zaten bana çalıştın 30 yaşına kadar şimdi bide 18 bin 30 bin toptan yatır diyor. olay bu kadar basit aslında. her şey paradır gerisi yalandır.

bu entryi sonuna kadar okuyan adam bu ülkenin %80'inden fazla okuyordur emin olalım buna. şu kadarcık bir entry kadar kelime okumamış bir ülkede yaşıyoruz bu devletin o adamlara değil okuyana, üretene, kafası çalışana, yaşamayı bilene ihtiyacı var amipe değil. bu adamın bu kadar parasını aldıktan sonra birde toplu parasını almayacaklar mı zannediyorsunuz? çıkmaycak diyen suserların hepsi 18-25 aralığındadır ve malesef daha sığırlardır.

bu entry burda dursun. 2 yıl içerisinde bedelli askerlik çıkmazsa (maksimum 2 sene) bu hesabı 2 sene sonra bugün kapatıyorum. ha kime faydası var? kimseye. tıpkı türkiye de yetişen ve uygulanan akserlik tipinin kimseye faydası olmadığı gibi.

devamını okuyayım »
29.03.2017 14:08