norafzel

  • 175
  • 0
  • 0
  • 0
  • 7 ay önce

türkiye'deki eğitim sistemi

bir köy okulunda matematik öğretmeniyim. bir aday öğretmen.

ikinci dönemin başında şube müdürlerinden bir tanesi gelmişti. öğrencilerin ilk dönemki teog sonuçlarını kendince değerlendirmişti. değerlendirmelerini bir de kendi açımdan bakarak yorumlayacağım.

- ilk dönemki doğru ortalaması 5, ikinci dönem bunun en az 10 olması gerekli.

bulunduğum yer bildiğin köy. köydeki evler (aslında tam olarak ev bile sayılmazlar) öğrencilerin çalışmaları için uygun değil. yani istisnalar hariç evlerde çalışma imkanları yok bu öğrencilerin. kalemi dahi olmayan öğrenci sayısı bile iki elin parmak sayısını çok rahat bir şekilde geçer. zaten genelde iki kardeş beraber kullanıyorlar tek bir kalemi.

köylüler nisan-mayıs aylarına doğru yaylaya çıkıyorlar. hayvancılık yapıyorlar. çocuklar tek başlarına kalamayacakları için onlar da gidiyor haliyle. yani bu çocuklar her sene okulun son 2 ayı okula hiç gitmiyorlar. o kısımda öğrenilenler vahiy olarak iniyor onlara.

köydeki okul ise daha yeni, bu sene yapılmış. bu seneye kadar taşımalı eğitim yapıyorlarmış ağırlıklı olarak. senede 2 ay yolları kapalı olan bir köyün taşımalı öğrencileri yine aynı şekilde o kısımlarda öğrenilenleri de vahiy yoluyla elde ediyorlar.
daha da mükemmeli geçen sene sadece 3 hafta okula gidip, sınıf geçmiş öğrencim var. ''düşünsenize türkiye'de kaç kişinin başına gelebilir bu'' diyecektim ki ''türkiye'' yazdıktan sonra bir kararsızlığa düştüm.

son sınıfa yukarıda belirttiğim şartlarda gelmiş öğrencilerin çarpım tablosunu bilmemelerini gayet doğal karşılıyorum. doğal karşılamam size garip gelebilir ama okuma yazma bilmemeleri sizce de daha ilginç değil mi?

her ne kadar milli eğitim görevlileri bilgileri vahiy yoluyla gönderdiklerini iddia etseler de ya yanlış yere göndermişler ya da eksik göndermişler. çocuklarda matematik ile ilgili en ufak bir bilgi dahi yok. toplamayı bilmeyen öğrenciler dahi var.
bunlara gerekli konuları öğretebilmem için 6.sınıf ve 7.sınıf müfredatının önemli kısımlarını tekrardan anlatmam gerekli. bu müfredatın içinde üslü sayılardan, cebirsel ifadelerden tut çember dairesine kadar birçok önemli konu var.
düşünün çarpım tablosunu ezberlemeye niyeti olmayan bir öğrenciye ben nasıl çarpanlara ayırmayı öğreteyim? bloom reis sen söyle ne yapmam gerekli?

bu şartlarda tamamını atarak 5 doğru yapmış bir çocuk nasıl 10 doğruya ulaşsın?

- okulun karşısında size iki katlı lüks sayılabilecek bir lojman yaptırdık ama siz yine de ilçeye gidiş geliş yapıyorsunuz. en azından teog sınavına kadar geliş gidiş yapmayın hafta içi.

köy ilçe merkezine 1 saatlik mesafede. öğretmenler de köyde terör tehlikesi olabileceğinden ve/ya bazı sağlık durumlarından dolayı geliş gidiş yapıyorlar.

elektrik kesintisi veya telefonun çekmemesi gibi sorunları saymazsak şube müdürü sonuna kadar haklı. o sorunlar olsa dahi (ki her zaman bu sıkıntı olmuyor) gayet rahatlıkla kalınabilir.

- sizin okulunuz ilçenin ortalamasını düşürüyor.

haha en komiği bu. birinci olan okul hariç diğer her okul teoride ortalamayı düşürür zaten.

ilginç olan ise şu:
yukarıda söyledikleri gerçekleşmezse bizi adaylığımızın kalkmayacağı konusunda tehdit eden milli eğitim, kendi öğrencilerimizin gözetmenliğine yine bizi niye atadı?

şu soru ve cevabı türkiye'deki eğitim sistemidir.

edit: ortalama olayına nasıl baktığınıza bağlı.
sadece birinci olan okul sınava girmiş olsaydı ortalama en yüksek olacaktı. diğer bütün okullar aslında ortalamaya olumsuz etki ederler.
ha diyorsan ki ''sadece elmanın çürük yarısı olumsuz etki eder.'' iyi öyle olsun.

devamını okuyayım »
29.04.2015 15:49