parma maniac

  • azimli
  • hırçın golcü (291)
  • 7931
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

milli tk teknik direktörüne 114 milyar maaş vermek

kuşkusuzdur ki futbola düşman olup ülkenin içinde bulunduğu durumlardan dolayı duygu sömürüsüne dayalı demogoji yapmak isteyenler için muazzam bir malzeme..

milli takım teknik direktörlüğü deyince bunun ne olduğunu kavramalıyız öncelikle.. ülkedeki diğer futbol kulüplerinde teknik direktör olmaktan değersiz midir milli takımda hocalık yapmak mesela.. öncelikle cevap verilmesi gereken konu bu..

şimdi sakince birazcık matematik egzersizi yapalım.. aylık ne kadar alıyormuş milli takım hocası? 114 milyar.. hemen 12yle çarpalım bunu.. 1.368 trilyon..(ytl'ye geçemedim ben kusura bakmayın, zira herkesin ağzında dolanan kelime de milyar olduğu için bu konuda pek de sorun olmaz tahmin ediyorum) şimdi 1.368 trilyonun euro üzerinden kaç olduğunu hesaplayalım.. 1 euro şu an için 1.590 milyon civarı.. 1.6 milyon olarak alalım bunu.. gerekli hesaplamayı yaptığımızda 1.368 trilyonun 850.000-900.000 euro aralığında bir paraya tekabül ettiğini bulacağız.. şimdi burda insanları rahatsız eden nedir ben onu merak ediyorum..

galatasaray, fenerbahçe, beşiktaş ve hatta trabzonspor'un hocalarına bu kulüplerimiz en aşağı 1 milyon euro öderken, ve hatta bu rakamlar 2-3 milyon eurolara giderken milli takım gibi o ülke futbolunun en üst kademesi olarak varsayılabilecek bir koltuğun 900.000 euro olması çok mu kötüdür? çok mu acınacak durumdur? memurlar, profesörler üzerinden demogoji yapıp popüler kültüre dayanan arkadaşlarımıza dışarıda bu işlerin nasıl olduğuna, çok kaliteli hocaların nasıl 7-8 milyon eurolara çalıştığına, teklifler aldığına(örnek olarak jose mourinho'nun real'den geçtiğimiz hafta içinde aldığı 10 milyon dolarlık teklif) bir bakmamız gerekecektir.. efendim ama biz çok fakir ülkeyiz, asgari ücretimiz şu kadar, profesörümüz bu kadar, memurumuz, esnafımız şu miktarlarda kazanıyor derken yine dışarı bakmakta fayda olacaktır.. italya'da, ingiltere'de, ispanya'da profesörler yıllık 500.000 euro mu kazanıyor ki oralarda ödenen milyonlarca dolar sorun olmuyor.. orda çalışan memurlar bizim memurumuzun 10.000 katı fazla mı maaş alıyor..

dünya futbol piyasası şu an için ister kabul edin, ister kabul etmeyin bu durumdadır.. büyük takımlarımızın 2şer milyona yabancı hoca getirdiği, 10ar milyon dolara oyuncu transfer ettiği bir ortamda milli takım teknik direktörünün 900.000 euro alması üzerinde konuşmaya değecek bir olay bile değildir.. ha tabi dediğim gibi bizim profesörler 2 milyar alıyor ulan şeklinde duygu sömürüsü üzerinden prim yapmak isteyen vatandaşlar için ağızdan çıkmayacak, çiğne çiğne şekeri bitmeyecek sakızdır.. ne yazık ki..

devamını okuyayım »