428 entry daha
  • anjini oynayan adam rolüne hiç mi hiç gitmemis. başka adam mi bulamadiniz be amk castinizi sikeyim. onun dışında görüntüler müzikler ve kurgu bayağı iyi. finali güzel yapabilmeleri de pek bir elzem.
  • --- spoiler ---

son bolum asiri karanlik hicbirsey gorunmuyor got son sezon izliyormusum gibi hissettirdi.
    --- spoiler ---
  • uzun süre sonra sıkılmadan devam edebildiğim ilk dizi. çok mu akıcı sorusunun cevabı hayir ama izletecek görsel öğeleri bana göre fazla.

dizi, 16. yüzyıl japonya'sında iktidar savaşlarına istemeden dahil olan bir korsanın hikayesiyle başlıyor. güç savaşlarına dahil olan din savaşları ile toranaga'nin anjin- san üzerinden kurduğu bir satranç oyununu izliyor gibiyiz. sonrasi ne olacak bilmiyorum ama sezonda geldiğim yerde toranaga savaşı kazanmasa bile şimdilik çatışmaları kazanıyor.

başrol hariç oyunculuklar iyi bana göre, anjin - san karakteri için seçilen oyuncunun olduğu sahnelerde ise seyir zevki hatrı sayılır şekilde azalıyor benim için.

dizide en dikkatimi çeken tema sadelik oldu. olay örgüsü çok tempolu değil, uzun diyaloglar, abartılı oyunculuklar, yorucu bir takip hissi yok. tam aksine dizinin geneline yayılan sade bir anlatım var. bunu hem senaryo hem görselliğinde kolayca görüyorsunuz. japon kültürünün sadelik anlayışı diziye aynı bakış açısı ile aktarılmış.

konu kendini seyrettiriyor ancak sanat yönetimine ve detaylardaki uyuma bayıldım diyebilirim. minka denilen geleneksel japon evleri, kimonolar, evlerin içindeki yalinlik, sahnelerde değişen renk tonları ve muhteşem doğa manzaraları ile diziyi izlemek benim hoşuma gitti.

senaryodan daha çok görsel detaylarını izlemeyi sevdim diyebilirim.
  • 2000 yılından sonra giderek azalan şekilde özgün eser verilebilmesinin sonucu.

orijinal eserlerin yeniden yorumlanması.

dünya her 25-30 yılda bir kendini tekrar ediyor ve her yetişen jenerasyon bir alt jenerasyonu dolandırıyor. dünya üzerinde tecrübe aktarılamayan tek şey..

diziye gelirsek eski versiyonundan hatırladım en destansı an, anjinsan sama nin, kafesin içine donunu indirip shogunun üzerine işemesiydi
  • uzun zamandır dizi bitiremeyen beni kendine bağlamış dizi oldu. dizi bitiremediğim gibi bitmemiş diziye de başlayıp, haftalık beklemeye dayanamam normalde. şu anda tek bir bölüm kalmış olduğunu bilmek aşırı moralimi bozuyor.

japon kültürüne aşina değilim, dizilerini filan izlemişliğim yok, hatta çoğunlukla kore versiyonu dizilerle geçti yıllarım. hayao miyazaki ve ay savaşçıları dışında anime kültürüm de yok. shogun'un kitaplarını okumadım, ilk dizisini izlemedim. bunları neden söylüyorum. bütün bunların hiçbiri ile ilişkim olmadığı halde her bölümü karakterleri özümseyerek, anlamaya çalışarak, bazen sinirlenip bazen hak vererek geçiriyorum. dizi inanılmaz güzel bence. sakin ilerleyebilir ama bu akıcılığa mani değil kesinlikle. uzun zamandır bir şeyin orijinaline sadık olduğu hissini böyle hissettiğimi hatırlamıyorum. çok iyi geldi bana. nefis bir dizi.

--- şimdi spoiler ---

mariko'nun adanmışlığı beni inanılmaz şaşırtıyor. aslında herkesinki öyle. o çağdaki kültürlerini anlamakta en az anjin kadar zorlanıyorum. son iki bölüm resmen ciğerimi dağladı. mariko anlatmasa anlayamazdık toranaga'yı. hala da anladığımı iddia edemem. inanılmaz bir strateji dünyası gerçekten. iki önemli figürün ölümü, ölümlerinden de çok ölüme giderkenki vakarları şahane yansıtılmış.

--- spoiler sonu ---

edit: şu stratejilerin yarısını bizim ülke gütse ihya olurduk hissi de ne yazık ki çörekleniyor insanın içine.
  • beklediğime değen efsane dizi.

keza benim gibi az biraz japon ve samuray kültürüne ilgisi olan, merak edenler için gerçekten seyretmeye doyulamayan bir yapım ortaya konulmuş.

hiroyuki sanada ve tadanobu asano döktürüyorlar. yine anna sawai ve fumi nikaido'yu da es geçmek olmaz. mariko'su ayrı, ochiba no kata'sı ayrı harika. zaten dizinin tek kusuru da anjini oynayan tip. bunun haricinde moeka hoshi*'yi de çok tatlı buldum.

ikinci sezon olmayacak diye biliyorum, o yüzden finali sabırsızlıkla bekliyoruz.

bundan sonrası meraklısı için tarihsel bilgi, eser miktarda ise spoiler içerir.
    .
    .
    --- spoiler ---

tokugawa ieyasu, gerçek hayattaki toranaga'dır. edo dönemi olarak da bilinen tokugawa şogunluğunu başlatmıştır. kendisi nitta klanı yoluyla kamakura şogunluğunu* kuran minamoto** klanından gelmekteymiş.

minamoto klanı ise 814 yılında, dönemin japon impratorunun yedinci oğlu tarafından kurulmuş. daha doğrusu bu minamoto ismi japon imparatorları tarafından veraset hattının dışında bırakılan ve soyluluk rütbesine indirilen imparatorluk ailesinin üyelerine verilmiş asil soyadıymış.

--- spoiler ---
  • sadece izleyip geçmek gerekir ,
    anlamak, kavramak ,ne olmuştu, neler olacaktı demeden ,sadece izlemek .

ölen öldüğü ile kalıyor

hiç kimse güzelleme yapmasın çünkü asla tutarlılık yok 16.yy japonyasini ve anlayışını merak edip izlemeye başladım sonunda hiç bir şey merak etmeden çıktım diziden bu son bolum son sahneler ters köşe yaptı kabul ediyorum ama mariko yaa hala neden bu ısrar?
  • shogun dizisinin 9 bölümünü izledim.

siz böyle vasatliğa tahammül ettikçe size daha çok dayarlar *

millet, izlerken orgazm oldum öyle çok güzel dizi diyordu.

bu tirto dizi sayesinde neden hayatımda dizi izlememe prensibim olduğuna şükrettim.

abi allah belami versin benim mi beğeni eşiğim çok yüksek, yoksa siz mi yarak kürek şeylere bayiliyorsunuz.

dizinin finaline 1 bölüm kaldi ve yine bomboş ve bombok hiçbir şeyin olmadığı bomboş 1 saat daha izledik.

son bölümde 3.dunya savaşı prodüksiyonu cikarirlarsa anca yirtarlar onun dışında tüm atraksiyonu 2.sezona attık derlerse yarrak izlerim ben 2.sezonu.

--- spoiler ---

son bölümde bir tek ninjalar güzeldi ama onun dışında şu mantik hatası gözüme çarptı. kalende millet ninjalar diye bağırıyor ayiboğan gibi dövüşler olmuş dakkada bir silah patlıyor ama kalenin komutanı ortalıkta yok. belki 1980'lerde bu göze batmiyordu ama 2024 yilinda bu mantik hataları izleme zevkini kırıyor.

--- spoiler ---

diziye puanim son bölüm hariç 10 üzerinden 4. yani bence vasat altı. ha son bölüm epik olsa bile olsa olsa maksimum puani 10 üzerinden 5 olur.
  • artık xanax yerine leydi ochiba'nın konuşmalarını dinliyorum. bu kadar güzel bir ses tonu olmamalı.
18 entry daha
hesabın var mı? giriş yap