perpin

  • 717
  • 57
  • 30
  • 7
  • bugün

yavuz selim olmasaydı topuklu giyenler öldürülürdü

'yavuz sultan selim, iran'ın ecdadı olan safevi devletini yıkmasaydı' teması ile başlığı açan yazar kardeşim, keşke biraz tarih literatürünü karıştırıp başlığı açsaydın.
osmanlı ile savaşan türk devletlerini düşman ilan etmeyi bırakın.
safeviler, türk kültürü ile yönetilen devletlerden birisiydi.

yavuz dedemizin döneminde türkmenler, osmanlı'yı reddederek safevi devletine sığınırlarmış. çünkü o dönemde türkmenlerin türk kimlikleri ağır basarmış.
fakat yavuz dedem döneminde böyle bir milliyetçilik olmadığından türkmenler, safevi devleti'ne gitmişler.('gönderilmişler' diyen tarihçiler de var, olayın bu kısmına hakim değilim.)
türkmenlerin, safevi devletine gittiği aynı dönemde, doğu anadolu'daki kürtlerde ise ciddi şekilde osmanlı destekçileri varmış.
ayrıca safevi hükümdarı şah ismail'in (bkz: hatayi) mahlası ile yazdığı şiirler türkçedir. yani o kadar türklermiş anlatabiliyor muyum?
yavuz dedemizin yazdığı şiirler ise farsçadır.

işin özü, safevi devleti diye düşman ilan ettiğimiz devlet, türk kültürünün hakim olduğu bir devlettir. bu devleti götürüp iranlılara nasıl bağladınız anlamış değilim.
mevcut iran coğrafyasının bulunduğu yerde kurulmuş olması, bu devleti iran'ın ecdadı yapmaz.

edit: haliyle kalkıp, yavuz dedemiz safevi devleti'ni yıkmasaydı buralar hep iran olurdu, kadınlar topuklu giyemezdi falan filan diyemeyiz yani.

devamını okuyayım »
25.08.2017 12:55