santralin

  • 3507
  • 4
  • 1
  • 0
  • 3 gün önce

kadın

az önce ekmek almaya giderken düşündüğüm, hyatımızdaki, içindeki, dışındaki, kenarındaki insanların bir bölümü.

kadınlar, esas olarak ikiye ayrılıyorlar, hayatımdakiler. yani ayırmaya kalksan hepsi ayrı bir dünya.. sınıflamaya kalksan görünüşe göre dersin sarışın, eğitime göre dersin üniversite mezunu, mesleğe göre dersin terzi.. ama esasen.. hayata göre.. bana göre.. ikiye ayrılırlar, öğreten ve öğrenen kadınlar.

öğreten kadınlar sayesinde bir erkek "adam" olabilir. bir kişinin ilerleyen yaşlardaki tavrını, bire bir hayatında bulunan öğreten kadınların etkisiyle anlayabiliriz. hayatımızın ilk öğreten kadını annemizdir, sonra bir kadından arkadaş olmayı öğreniriz, başka bir kadından sevmeyi, bir başkasından sevişmeyi.. güzel sözler söylemeyi de, insan gibi yaşamayaı da, temizliği de, üzülmeyi de.. hepsini bize kadınlar öğretir.

bir erkek, bir gün adam olacaksa eğer, bu kadınlar sayesindedir.

öğrenen kadınlar da bu adam olacak erkeği baba olmaya hazırlar.. birisiyle ilgilenmeyi, onun için çabalamayı, ona sevmeyi sevilmeyi öğretmeyi, yemek yapmayı öğretmeyi, eğlendirmeyi, eğlenmeyi.. öğrenen kadınlar sayesinde pişer, öğretirken öğreniriz.

yani neymiş kısaca, iyi bir baba ve iyi bi adam olacak isek bir gün, bunu hayatımıza giren kadınlara borçluyuzdır.

edit karşı-örnek: hyatında kadınlarla bir şekilde (yöre, töre, din, aile) çok içli dışlı olamamış erkekler, malesef çok da var etrafımızda, pek çok yönden huzurumuzu kaçırmaktadırlar. hiç bir şey yapmasalar bile, bir kadına bakmayı bilmemekten kaynalanan bir rahatsızlık verirler, yoldan geçerken baktıkları kadınlara.

devamını okuyayım »
24.10.2008 11:34