serlevh

  • 96
  • 0
  • 0
  • 0
  • 4 ay önce

otofaji diyeti

new age saçmalıkları ve pseudoscience serisinde son nokta. buna inanan homeopatiye ve iyileştirici kristale de inandı.

en büyük rezillik ise gerçek bir bilimsel fenomen olan otofajiyi bu saçmalıklara alet edip bilimsel bir şeylerden bahsediyormuş taklidi yapmak. kuantum düşünce tekniği zırvalığının yeni versiyonu. bir süre önce kuantum mekaniğini olumlu düşünmek ve meditasyona indirgeyen bilimsellik taklidi yapan zırvalar vardı. otofaji nobel ödülü alınca da bu moda oldu herhalde. topolojik faz değişimi diyeti neden yok, 2016 nobel fizik ödülüne haksızlık yapıyorsunuz.

3 gün aç kalınca şeker ve obezite sona eriyor, 6. his açılıyor gibi "bilimsel" iddialar sadece komik. 6. his hakkında acaba nerede bilimsel bir deney yapılmış? vücudun 3 gün aç kalınca depo yağ hücrelerinin içindeki yağ yerine kanserli hücreleri yok etmesi de ayrı harikaymış. tebrikler kanserin (artık ne kanseri ise sanırım tüm kanser çeşitlerini aynı anda tedavi ediyor) tedavisi 3 gün aç kalmak o zaman.

bu arada bilmeden 3 gün aç kalmak kanseri otofaji ile tedavi ediyor yazmak o kadar büyük bir sorun ki. ya birisi buna inanıp kanserli bir tanıdığını iyileşsin diye 3 gün tamamen aç bırakırsa ne olacak? o zavallı kanser hastasının sorumluluğunu alabiliyor musunuz? veya bir şeker hastasını 3 gün tamamen aç bırakın ve sadece tuzlu su verin bakalım ne oluyor? hiç bilmeden böyle bir tavsiyede nasıl bulunabiliyorsunuz?

en üzücü durum ise bu derece deli saçması bir şeye insanların inanabiliyor olması. örneğin birinci entry ekşi şeyler sitesinde yayınlanmış ve insan sağlığını tehdit eden bir dezenformasyon içeriyor. aç bırakıldığı için ölen hastaların yakınları sizce kimi sorumlu tutacak?

devamını okuyayım »
26.10.2016 02:58