takmayacaksin

  • 427
  • 13
  • 3
  • 1
  • bugün

beklenen büyük istanbul depremi

geçtiğimiz sene bodrum’da tatil esnasından sonra bana her gün kendini hatırlatan bir gerçek. istanbul’da yaşamamayı düşündüm, çeşitli illere gittim ancak istanbul gibi olmadığını gördüm. iş imkanım olsa düşünmem ancak sadece iş değil mevzu. burada yaşayan kolay kolay fırsat çıkmadıkça gidemiyor.

depremi oldukça fazla araştırdım. öncelikle her sene ortalama 1 tane 8 ve üzeri, 8-12 arası 7 ve üzeri deprem oluyor. 2017 senesinde meksika depremi 8 ve üzeriydi. bunun dışında 5 tane 7 ve üzeri deprem meydana geldi. uzun yıllar sonra bu kadar az şiddetli depremlerin olması aslında kısa vadeli iyi gözükse bile uzun vadede hiç iyi bir şey değil. şimdilik bu senede aynı şekilde devam ediyor. umarım böyle de devam eder. eğer bu senede geçen sene gibi olursa önümüzdeki birkaç yıl bu şekilde gidecektir. ancak 10 ila 50 yıl arasında inanılmaz depremler meydana gelecektir. tarihsel olarak baktığımızda bunlar hep mevcuttur. tabi yeryüzünde aktif fay hatlarının aktifliğini yitirme olasılığı, herkesin dilediği bir şey. depremin ne zaman olacağı öngörülecek bir şey değil. benim öngörüm istanbul;

kuzey anadolu fay hattı üç yerden birinde ya da üçünde birden kırılacak. bursa’ya yakın olan, yalova’ya yakın olan ve istanbul’a yakın olan fay hatları. bunların en az şiddetle kırılacak olanı yalova’ya yakın olan fay hattı. en yüksek 7.2 olması bekleniyor. bursa’ya yakın olan ve istanbul’a yakın olan fay hatları en az 7.2 olacak. her şekilde olan marmara’ya olacak. istanbul’a daha fazlası olacak çünkü şehre en yakın yerde olan fay hattı burada. hem de burnumuzun dibindeki adalarda.

adaların hemen arkasındaki fay hattının kırılması demek, adaların çok yüksek ihtimalle kırılmasına ya da dibe göçmesine yol açacak. bu gerçeği dillendirmiyor kimse. sri lanka denilen ada ülkesinin yarısı nasıl yok oldu? o bölgedeki 2004 yılında meydana gelen deprem sonra tsunami kaç adayı yuttu. evet istanbul kıyı şeridi 30 ila 50 metre arası tsunami tehlikesi yaşayacak, gayet normal ve yıkıcı bir etkisi olmayabilir ancak adaların dibinde olacak depremden bahsediyorum size. sedef adası gibi küçük bir adanın sonu olabilir bu deprem. önlem alınacak bir şey yok bu konuda. adaları olası deprem yüzünden tahliye edemez kimse. aklı olan adalarda yaşamasın, yaşayanları uyarsın.

anadolu yakası bu depremi en çok hissedecek yaka olacak. fay hattı daha yakın. sahil şeritleri oldukça fazla hissedecek. pendik, kartal, tuzla, maltepe özellikle depremi en derinden yaşayan yerler olacak. burada bina yapılanmaları pendik ve tuzla’da felaket. kartal’da gene görece daha iyi. maltepe ise diğerlerinin yanında daha iyi. kule gibi siteler az, plazalar yok ve en azından aydos dağı ve ormanına sahip yerler var. toprak üzeri değil, taş üzerinde yapıların olması çok kritik. bodrum’da o şiddete ev yıkılmamıştı, taş olduğundan ötürü. 6.2 istanbul’da olsa düşünemiyorum.

avrupa yakası ise bu depremden en çok etkilenecek yaka. başta beylikdüzü, avcılar, zeytinburnu, fatih ve esenyurt’ta ki evler olmak üzere birçok ev yıkılacak. özellikle uzun, dev sitede oturan varsa taşınsın. 1998 yapımı 6 katlı apartman, 2010 yapımı 30 katlı siteden daha güvenli. üzerinize 30 kat çökmez en azından. bunun dışında bakırköy gene zarar görecek yerlerin başında olsa bile evlerin yıkılma süresi 40 saniye civarında olur. nedeni ise evlerin çoğunun basık şekilde dizayn edilmesi ve az katlı olması. bağcılar, güngören, bahçelievler hele hele sultangazi, esenler, bayrampaşa’ya falan girmiyorum. o kadar eski yapılar ki, 5.5 şiddetinde depremde yıkılır çoğu. istanbul’da en az depremden etkilenecek yerlerin başında garipçe tarafları geliyor. üçüncü havalimanının olduğu arnavutköy’de şanslı yerlerden. sarıyer tarafları da görece şanslı. şans dediğime bakmayın, bakırköy örneğinde söylediğim gibi evinizin başınıza yıkılmasından evvel 40-50 saniye kazanıyorsunuz. uzun sitelerde yaşamamanız için bir bahane daha size. isterse zorlu evleri olsun, hayatınızı riske atmayın. ali ağaoğlu adlı insan müsvettesi 99 depreminden sonra az tuğla kullandığını, kalitesiz mal kullandığını ve bu yüzden evlerinin yıkıldığını gülerek beyan etmesine rağmen ülkede anlamsızca 1 numaralı müteahhit.

deprem anında paniklemeden hemen kapıya doğru koşun. kapınızın her yerini kitlemeyin, uykunuzu hafifletin. hırsıza ve depreme siz hazırlıklı olun. 1 dakika içinde hızlı bir şekilde kendinizi dışarıya atamıyorsanız, yatağınızın ya da koltuğunuzun yanına cenin şeklinde yatın. yıkılan ev parçaları büyük ihtimalle yataktan doğru çapraz şekilde üzerinizi kaplayacak ancak sizin direk üzerinize düşmeyecek. evden kaçamıyorsanız muhakkak kapılardan uzak durun. tavandaki kolonlardan uzak durun. camdan yüksek ise atlamayın, yüksek değil ise ve atlamaya karar verdiyseniz sırt üstü düşmeye çalışın ve araba üzerine düşmeye çalışın. deprem anında en önemli unsur paniklememek. panik sizi ve etrafınızdakilerin ölümüne yol açabilir. sakin kalın, ölümden kaçamazsınız sadece onu yenebilirsiniz. bu raundda kazansanız bile sonunda ölüm kazanacak. o yüzden sakin kalmaya çalışın.

deprem sonrası şehirde bir kaos meydana gelecek ve yağmalama meydana gelecek. bu yağmalama yapan insanlar sakin, siz mi sakin kalamayacaksınız? insanlara yardım etmeye çalışın, uzaktaki ailenize ulaşmaya çalışacak ve yollara düşeceksiniz. düşseniz bile bir yardım çığlığını reddetmeyin, sizin sevdiğiniz insanın çığlıklarının reddedildiğini hayal edin. hepimiz yakınlarımızın çoğunu kaybedeceğiz ama güçlü kalmayı becermemiz gerekiyor. elimizden gelen soğukkanlılığı göstermemiz gerek. başka türlü fiziken ve psikolojik olarak baş edemeyiz depremle.

yangınlar, artçı depremler, yağmalamalar, kokan cesetler, hastalıklar kısacası filmleri aratmayacak kaos olacak koca istanbul’da. abartı geliyor çoğu kişiye bunlar. japonya gibi inşaat ve teknoloji sektöründe üst düzey olan ülkedeki videoları izleyip yorum yapıyorlar. tsunami olmayacaksa bir şey olmaz kafasında herkes. kime anlatsam bunları tsunami olmayacaksa bir şey olmaz ya da kaderim böyleymiş kafasında. kaderinde öleceğin zaman yazabilir ancak bacaklarını kaybedeceğin ya da engel kazanacağın yazmaz kaderde. bunu sen iradenle belirlersin. kendi öz iraden kaderini değiştirebilir, ömrünü değil.

içimde kötü bir ses var. o sesi yarın olacak ay tutulması çıkardı. bu tutulmalar hep risktir. geçtiğimiz sene amerika’da olan güneş tutulması sonrası meksika’da deprem oldu. coğrafi olarak bakarsak iran, ırak’ta falan deprem olması beklense bile tutulma sonuçta buradan izlenebilecek. sadece istanbul’da değil hiçbir yerde deprem olmasın. ama istanbul’da oluşacak bir deprem anlattıklarımdan bile kötü şeylere yol açacaktır. dün yunanistan’a girme zamanı diye başlık açan insan, bugün bize öyle bir girerler ki böyle bir olayda aklın şaşar. dünya senin etrafında dönmüyor. kendini ve aileni düşün, memleketi düşünmesi gereken insanlar düşünmüyor sende bırak. senin canının kıymeti haberlerde bile işlenmiyor. seni anacak insanlar için yaşa. onlar için çabala.

umuyorum ki depremin önüne geçen bir teknoloji olur ya da bir şekilde fay hatları kırılmaz hiçbir zaman. hepimizin tek derdi umarım siyaset olur.

devamını okuyayım »