tanya

  • 2211
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

deprem sarıkaş

lisenin hazırlık sınıfındayken boş bir derste tanıştığım, ders boyu bize sevgiyle, aşkla ilgili güzel hikayeler anlatan ve biraz önce gece yarısı haberlerinde karşıma ölüm haberi çıkan edebiyat öğretmenim.

daha biz lisedeyken hatırlarım da hocalar orada burada istedikleri gibi kafa tokuştururlardı. ve o günleri hatırlarımda bu tip hareketlere karşı çıkna edebiyat öğretmenleri hep diken üstünde, her an okuldan sürülecek halde olurlardı.

şimdi ölüm haberini almak şaşırttı, fena da koydu. son karşılaşmamışda uğra demişti bir ara konuşalım, uğrayamadım. sanırım büyüdük de unuttuk eskileri, ben de unuttum geçen yılın şubat ayında son kez gördükten sonra. bir kez karşılaştık sonra yanından karısı olan diğer bir hocamız uzaktan gördüm, geçtik gittik yollarımıza.

şimdi bir tek kurşun almışken canını ne desem boş.

ama bir tek bildiğim var o da istedikleri adamlardan değildi deprem hoca. tıpkı hrant dink gibi.

belki de ne yaptığını bile bilmeyen bir adama bu adam kötüdür deyip hrant dink'i vurdurduk, sonra yakaladık. hepimiz ermeniyiz dedik, büyük tepkiler aldık, değiliz dedik.

başımızı örtüyorlar diye meydanlara döktürülen halk bilinçli ya da bilinçsiz milliyetçilik adı altında faşizm çığlıkları attıklarında izledik, her yeri bayrağımız kapladı dedik. buna da kandık.

muhtıralar yayınlandı askerimiz geliyor aman da postallara bakın dedik, başımızı örtecekler ya bir tayyip erdoğan eski başbakanlardan farklı o amerika'dan uzaktır kendi kararıyla şeriat getirecek ya ona karşı askerimiz var diye sevindik. 12 eylül'leri 12 mart'ları unuttuk gitti.

herkeste bir milli duygu kabarmasıdır aldı başını gidiyor, aydınlık türkiye için el ele verip demokrat partiler diriliyor, chp ile dsp hangi yolda gittiğini şaşırıyor, millet tek yürek tek bilek olmak adına faşizan duyguluarla sokaklara dökülüyor. adı milliyetçilik oluyor, katılmayan dışlanıyor.

şimdi kalkıp da bu ülkede her şey yolunda tek bir yumruk olduk demeye devam edeceksek gülerim ben ancak. kusura bakmayın bir ölünün ardından daha fazla kin kusamam. bu bile saygısızlıktır benim için affet beni deprem hocam.

devamını okuyayım »
25.05.2007 00:55