thesharkisworking

  • 1176
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

monochroma kickstarter kampanyası

doluyum, biraz dökülüyorum, özet isteyen en aşağı inebilir, demedi demeyin *.

esasen alanım sinema, bu işin eğitimini aldım, öğretmenliğini de yapıyorum uygulamasını da. ama teknoloji ve oyunlar hep vardı hayatımda, içe kapanık bir çocuğun kendini ifade aracı oldular. atari'yle başladık, c64, amiga falan derken bugünlere geldik işte. 90'ların başında babamla oyunlar da yaptık, 64'ler dergisine 10 - 15 kopyasını götürüp bıraktığımızı, satıldığını duyunca yaşadığımız heyecanı hatırlıyorum...

o zamanlar müzik ve grafiklerle ilgilenirdim, programlamayı babam yapardı. ilgi alanları geniş biri oldum hep, bu yüzden her daim maymun iştahlılıkla itham edilmişimdir. oyun yapma isteği veya kod yazma olayları da o ergenlik yıllarında kaldı, yerini yeni isyan ve ifade aracım olan sinemaya bıraktı.

gel gelelim yaş 35'e yaklaşırken, sinemadan ve sinema yapmaya uğraşmaktan sıkılmışken, hayatımı bu mücadeleyle tanımladığımı fark edip yeni bir başlangıca ihtiyaç duyduğumu anlamışken ansızın, bir sabah "oyun yapacağım" deyiverdim. eşimle de biraz bozuktu aramız, o anki tepkisellik ve boşvermişlikle gittim krediyi çektim. arayı da düzelttik bu arada *, aldık ekipmanları ve başladık çalışmaya.

oturdum sıfırdan kod yazmayı öğrendim. dedim ya bir çok şeye yatkınlığım vardır diye, daha kısa sürede çözerim sanmıştım, sonuçta iki yılımı aldı. geçen yıl annemi kaybettim, mide kanseriydi, ara vermek zorunda da kaldık bir süre. ama sonuçta bugün, "iki hafta sonra bitecek bir oyunu yaptık" diyebiliyorum. ufak, mütevazi bir ios puzzle oyunu, ama uğraştık didindik, iki kişi oturduk yaptık *.

eveet, bunları neden anlattım.. bu ülkede sektör yok, organizasyon yok, bilgi aktarımı ve üstüne koyup ileriye taşıma yok. kültürümüz ya da ne bileyim bir şeyler müsaade etmiyor işte. ne yaparsanız tek başına yapıyor, tek başına uğraşıyorsunuz. bu ülkede isyan edenin, akan suya karşı yüzenin başına geleni de iyi bilirim ve şu kadarını söyleyeyim, monochroma'yı ayakta alkışlıyorum arkadaş. 15 kişinin bir buçuk yılını verdiği, anlattıklarında kimsenin inanmadığını adım gibi bildiğim evrensel kaliteye yaklaşmış böyle bir ürünü ortaya koymaları takdire şayandır.

özet? gençler hakikaten kolay değil. gezi ruhu nedir falan gibi tartışmalar dönüyor ya, gezi ruhu budur. örgütlenmektir, talep etmektir, bir araya gelerek güç olmaktır vs.. "geldi oyunu gezi'ye bağladı" demeyin, mesele şu; güzel şeyler olsun istiyor muyuz, istemiyor muyuz?

o zaman arkanıza yaslanın, demo'yu indirip oynayın, eleştirilerinizi iletin ve yapıcı desteğinizi verin, durumunuz varsa da kickstarter kampanyasına katılımda bulunun, derim naçizane.

devamını okuyayım »
25.07.2013 03:30