we work in the dark to serve the light

  • 1061
  • 2
  • 0
  • 0
  • geçen hafta

2016 turizm krizi

bence var olan krizdir. daha da kötüsü radikal değişiklik olmadan kalitenin asla da yükseleceğini düşünmüyorum. sebeplerini de aşağıda sıralayacağım.

annem antalyalı olduğu için çocukluğumun yazları anneannemin konyaaltı civarındaki evinde geçti. 18 yaşına kadar her yaz ailemle oraya, buna ek olarak 1 haftalığına da otellere giden bir tatil geçmişim oldu.

17 yaşında bu serüvenlere arkadaşlarımla çıktığım bodrum, kuşadası ve çeşme tatilleri eklendi.

kuşadası'nda en yakın arkadaşlarımdan birinin yazlığı var. kalmaya ve yemeğe para vermeyiz diye istanbul'dan atlayıp gittik. 2 gün sonra orada çalışan garson ve barmenlerden köpek muamelesi yediğimiz için bodrum'a geçmeye karar verdik. en azından parasıyla düzgün muamele alabiliyorduk.

şu anki ev arkadaşım izmirli ve sanayici bir aileden geliyor. alaçatı'da yazlığı var ve arkadaşlarını sürekli misafir ediyor. doğma büyüme izmirli, cebine aylık ekşisözlük yazarı pek çok beyaz yakadan fazla para giren çocuk artık alaçatı'daki hanzo işletmeler ve fiyatına göre hiçbir şey vaat etmeyen işletmelerden yakınır durumda.

eski entrylerimi okuyanlar olacaktır. koç üniversitesi'nde okuyorum. öyle bir arkadaş çevrem var ki aldığı bursu olmasa açlıktan ağzı kokacak adamdan, yaz aylarında hafta sonu kaçamağı ibiza'ya giden çılgın gençlere kadar. okul cidden çok ilginç bir mozaik ve o sizin dışarıda uydurduğunuz geyiklerin çoğu burada yok. neyse nereden nereye atladık. 2 tane arkadaşım var. bir tanesi bar açtı, açtığı mekan öyle bir patladı ki o mekan merkez olmak üzere şu an 50 metre yarıçap içerisinde 6 tane bar/pub var. sabancı ya da özyeğin üniversitesi'nden buraya gelen çocuklar var??? bir diğer arkadaşımın da üst klasmana hitap eden bir italyan restoranı var. bugün bunlarla konuşuyorken artık türkiye yerine yunan adaları'na ya da cruise'a tatile gideceğimi söyledim. çocuklardan birinin ağzından tam olarak şu çıktı: "krallar gibi yaşatırlar seni, hiç burayla uğraşma bile"

bu çocuklar aileden varlıklı ve ilköğretimden beri düzgün eğitim alıyorlar. öyle ya da böyle bu ülkenin gelecek elitlerini oluşturma potansiyelleri var, ve bu insanlar bile alaçatı ya da türkbükü'ndeki işletmeleri gereksiz pahalı buluyor.

kendim ülkenin bu kadar uç bir örneği olmadığım için ben hep para harcarken biraz daha düşünceli davranmak zorundaydım. türkiye standartlarına göre iyi bir hayatım olduğunu kabul edebilirim. ama arkadaş çevremle 1 gün dikkatsiz harcarsam 3-4 gün kendime dikkat etmek zorunda kalıyorum. oysaki bu adamların çoğunun para gibi bir derdi yok, ama ne yazık ki o turizmci ve işletmeciler gibi de gerizekalı değiller. bu insanlar gibi parayı dert etmeyen pek çok insan bile böyle düşünüyorsa artık türkiye'deki tatil opsiyonlarının ne duruma geldiği ortada. fiyat olarak geçtim, adamlar iyi hizmet almayacaklarına o kadar inanmış durumdalar ki fiyatlar normal haline gelse bile uzun bir süre alacak rehabilitasyon dönemi geçirecek gibi duruyor türk turizmi.

devamını okuyayım »
04.03.2016 00:45