• biride demiyor hacı, turkiyedeki 82.000 euroluk araç almanyada 37,000 euro.
    mercedes.com.de / mercedes.com.tr.
    bak bakalım neymiş.
    ailesinin 3 de 1 almanca olan biri olarak diyorum ki dayımın türkiye 20 tane gayrimenkulu var ama mercedes alacak parası yok. götü yemiyor.
  • otelciyim. önceki ay siyah balina gibi s serisi son model bir mercedes ile almanyalı (30'lu yaşlarını henüz tamamlamamış hanımefendiye, sırf otel sistemine kayıt kolaylığı olsun diye "varsa türk kimliklerinizi alabilir miyim?" diye sorduğumda "ben almanım!" diye cevap verdi!) gurbetçi bir aile otelimizde misafir oldular. düğüne gelmişler sanırım. aile yaşlı bir amca, onun eşi yaşlı bir teyze, kızları ya da gelinleri yukarıda da bahsettiğim anadolunun küçük bir ilçesinde doğduğunu alman kimliğinde de görebildiğim ama inatla alman! olduğunu iddia eden hanımefendiden oluşuyordu. otele giriş yaptıkları günün ertesi akşamı giyinmiş, süslenmiş halde lobiye indiler. yaşlı amca türkiyedeki trafikten epey ürkmüş olacak ki araçla gitmesek mi acaba? diye bir öneride bulundu. bu dominant hanımefendi hemen cevap verdi: "hayır, olmaz, havamızı atarız, çatlasınlar..." yani başlıktaki tespit son derece doğru.
  • kuşadası'nda yaşadığımdan her sene maruz kaldığım manzara. kimse kusura bakmasın. almanya'da köpek gibi çalıştığınızı, 3. sınıf vatandaş muamelesi gördüğünüzü ve buraya hava atmak için geldiğinizi cümle alem biliyor. bunla kalmıyor, altınızda gümrükten çıkma 2. el bmw, mercedes araçlarınızla 3 yıldızlı hotellerde kahvaltı sırası beklediğinizi, yeri gelince peynir için kavga çıkardığınızı, bim'den 5 litrelik su alıp hotellere sokmaya çalıştığınızı da biliyoruz.

iddia ediyorum, fakir gurbetçi türkiye'ye geliyor. hiç "memleketi özledim" ayakları yapmayın.

gene de şanslısınız. kazandığınız para burada çok değerli. kıymetini bilin. doğduğun yer değil, doyduğun yer memleketin oluyor bir zaman sonra.
  • almanya’da işçilerin bile bmw’ye binebildiğini anlayın diye 4000 km yol yapan gurbetçidir. anlayın artık da uğraştırmayın boşuna.
  • almanya’dan bildiriyorum.
    tatil sezonu dışında 150-160 euro civarı uçak bileti bulunabilirken okul tatili ile birlikte fiyatlar 450-500 avro civarına çıkar. çocuk sahibiysen mecburen yüksek sezonda uçmak zorundasın. dört kişilik standart bir aile için yaklaşık 2000 avro bilet parası eder. ayrıca iki çocukla tatilde minibüs, metrobüs yapmak zor. yine bir araba kiralayacaksın. buda sana benzini ile falan 1000 avroya patlar. bir de bütün sene hasretini çektiğin zeytindir, zeytinyağıdır, ya da pazardan alınan nevresimdir, çarşaftır, bunların eve taşınması gerekir. kısacası bilmeden konuşmak kolay. hava atmak için geleni illaki vardır ama gurbetçinin büyük çoğunluğu bütün sene çalışıp biriktirdiği parayı tatile yatırmamak için binlerce kilometrelik bu çileyi çoluk çocuğuyla birlikte çeker.
    edit: vosvogenspor
  • hollanda'dan geliyorsa eger, burdaki piyasada 'turk bmwsi' diye bilinen, 200-300bin kmden fazla yapmis bir arabayi sirf turkiyeye gelip hava atabilmek icin tatil oncesi hayli dusuk fiyata almis olmasi muhtemel gurbetcidir kendisi. doner donmez de bir diger gurbetciye satar bu yuksek kmli arabayi.
    (bkz: true story)
  • sene 2005.
    brindisi - çeşme arası gidip gelen ve sadece gurbetçileri taşıyan bir feribotta stajyerim.
    brindisi'den binip türkiye'ye gelen gurbetçilerin arabaları aynı marka/model ve ardışık plaka.
    bilen birine sordum dedim "abi bu neden?" diye.
    (bkz: rent a car)
    başka sözüm yok hekim bey.

dipnot: kiraladıkları iki kişilik spor arabasına alamadığı için, karısı ve çocuklarını uçakla yolluyorlardı bir de.
  • valla böyle birşeyi bir avrupa'da yaşayan birisi olarak düşünüyorum yahu türkiye de kalan eşyalarım var onları uçağa yada kargoya versem zaten yakıt ile aynı para ve uzun yolda araç kullanmayı seviyorum. yaparım yani uçakla gelsem araba kiralamak yine aynı para tatile gelip toplu taşıma ile saat kısıtı ve trafik çekmemek için mantıklı kimseye kimsenin showu değil bence....
  • basit mantık

arabayla 5 kişi, benzin masrafı
    uçakla 5 kişi bilet, araba kiralama ve benzin masrafı

ben gelmem. eğer buradan tekstil vb ucuz şeylerin alışverişini yapacaksam başka. yoksa 500 euro için çekilecek dert değil
  • bi kişi gidiş dönüş bilet olmuş 500 euro.
    adamcağız kendisi karısı üç de çocuk varsa, 2500 bilet parası vereceğime atlar arabayla 600 euroya gider gelirim diyor tabii ki de.
    bi ara ucuzlamıştı biletler pek öyle gelen giden kalmamıştı. şimdilerde thy saolsun istanbul dışındaki neredeyse tüm havaalanlarına direk seferleri kaldırdığı için biletler uçtu gitti. gurbetçi de ne yapacak mecbur arabayla gelecek.
    sizi niye geriyor anlamadığım olaydır efenim.
hesabın var mı? giriş yap