şükela:  tümü | bugün
 • bir gerilim filmi türü.

  normal korku filmlerinden sıyrılan bi' tür olmasının en önemli yanı, bu tür filmlerdeki gerilim/korku unsurlarının alışılagelmişin dışında olmasıdır. insani sorunlara ya da hastalıklara odaklanan bu filmlerde korku unsuru bunlardır. hastalıklı, mutasyona uğramış ya da deforme olmuş, yani başka bi' değişle doğal olmayan anatomik bünyelerin odak noktası olduğu filmlerdir. bu hastalığa sahip, toplum tarafından da canavarlaştırılmış grotesk karakterlerin çoğu zaman sürrealist gerilimlere yol açması işlenir. bu sadece fiziksel deformasyonlarla da anlatılmayabilir, ruhsal dengesizlikler de bu filmlere konu olabilir. buna da yakın gelecekten black swan örnek olarak verilebilir.

  türün önde gelen yönetmenleri david cronenberg, frank henenlotter, brian yuzna, stuart gordon, lloyd kaufman ve clive barker'dır.
  türün önde gelen filmleri ise videodrome, the thing, scanners, the fly, naked lunch, cronos, brainded, existenz, jacob's ladder, rosemary's baby, alien ve türevi filmlerdir.

  benim favorim ise, bu türü en sıradışı biçimde ortaya koyan david lynch'in ilk filmi eraserhead'tir.
 • bütün hayatımızın içine dahil olduğu korku türü. çünkü yaşam olan her yerde korku vardır. fakat insan zihni soyutlama yeteneği sayesinde korkuyu dolaylı şeylere ve görünmez varlıkların tehlikelerine yönlendirerek, asıl büyük korkusu olan şeylere zamanla yabancılaşır ve hayal gücü ona tinsel bir sığınak sağlar. bedenin parçalanmasına karşılık ruhun ölmezliği hiç de uyanmak istenen bir rüya değildir zira.
 • korku alt türü.

  başlıkta cronenberg'den hakkıyla bahsedilmişken john carpenter'ın anılmaması adeta bir terbiyesizlik, soytarılık, hoppalıktır. cronenberg'in kendisi gelse ortalığı tokat içinde bırakır "siz benim biricik rakibim carpenter'dan nasıl olur da bahsetmezsiniz a soytarılar, boyzanılar!" diye parlayıp, peşinden gidermiş gibi yapıp gidemeyen oğlu brandon cronenberg'e sözlüğü taratırdı.

  yapardı, yapardı. tanıyom ben u_u

  madem ki sözlükte bu türden bahsedilip carpenter es geçilerek büyük bir terbiyesizlik yapılmış, yannışı düzeltmek de benim görevim olsun madem.

  body horror türünün akla ilk gelen örneği 82 yapımı the thing'dir. peşinden de yine carpenter'ın insanlığa kazandırdığı, 94 yapımı, lovecraftian film in the mouth of madness gelir.
 • çok bilinenlerin yanı sıra, bu korku alt türüne dair filmlere örnek olarak daha ziyade b film kategorisinde şunlar da verilebilir;

  (bkz: brain damage)-1988
  (bkz: blade)-1998
  (bkz: event horizon)-1997
  (bkz: from beyond)-1986
  (bkz: the relic)-1997
  (bkz: sssss)-1973
  (bkz: virus)-1999
hesabın var mı? giriş yap