aynı isimdeki diğer başlıklar:
  • youtube'da reklamına denk geldiğim, reklamında direk suriyeli güzellemesi yapan dizi

anlaşılan yine bir propaganda dizisi daha
  • gerçekten olmuş bu dizi. 2. bölümü izlerken sürenin 3 dakikadan az kaldığını görünce üzüldüm, o kadar bağlıyor kendine. demek ki isteyince oluyormuş.
  • ikinci bolumuyle hafiften ivmeyi yukseltmeye baslayan dizidir. fgr bu bolum siritmadi. simdi x olacak diye tahmin yurutmek pek mumkun degil, bu baglayici bir unsur. dizi suresinin kisa olmasi da bir avantaj.
  • ikinci bölümle birlikte taşlar yerine oturmaya başladı herkes köşesini sağlamlaştırdı.isminin hakkını vermeye çalışıyor diyebiliriz.özellikle iç anadolu'da yaşamış olanlar bilir bu topraklarda hayat yavan ve yavaş akar cinayette yavaş işlenir ölümde yavaşa gelir.(bkz: bir zamanlar anadolu'da) havası olsa da tabi 40 fırın ekmek nakliyatı gerekli diziye o kalite için.ancak ivme çok iyi olacak bu iş.
  • ikinci bölümünde person of interest göndermesi dahi yapan dizi, şaşkınlıkla takip ediyorum. senaryo biraz basit geldi bir de gereksiz bir suriye duyarı yedik ama ona rağmen izlenir.
  • bu bölüm çok daha iyi olmuş görünüyor. geçen bölümdeki figuranların kötü etkisi geçmiş ve derli toplu bir hikaye bütünlüğü oluşturulmuş.

bu bölümde tam olarak kendimi adının da hakkını verecek şekilde, küçük bir iç anadolu şehrinde hissettim. görüntüleri, karakterlerin gerçekliliği sizi hemen içine alıveriyor. sistemdeki aksak noktaları net bir sekilde sunabiliyor. bu da size evet ben az önce gerçek bir şey izleyebildim sevinci yaşatıyor.

--- spoiler ---

kurguda birkaç ipucu vererek bir sonraki bölüm için merak uyandırdı. zengin iş adamı ve kızının olduğu sahnelerde biraz kopuyorum ama onun dışında zamanın nasıl gectigini anlayamadım.

yeni gelen buram buram iç anadolulu abimiz bayağı güldürdü, iyi oyunculuk vallahi. ayrıca belirteyim, nuri'nin içmeye gittiği yerdeki renkler, açılar on numaraydı.
    --- spoiler ---
  • çok şükür birileri memleketin ortasında dizi çekmeyi akıl etmiş!
  • true detective gibi derin diyaloglar oluşturmak istemişler ama o derinlik tam oturmamış. havada kalmış. zorlama olmuş gibi.
    ayrıca türkiye dogmaları sorgulayacı , şüpheci senaryoları falan dizi boyutunda kaldıramaz.

nuri bilge ceylan filmi değil bu.
    yapamazsınız.
    yaptırmazlar.
    o zaman da felsefi bir derinliği olması gereken karakter, toplumun genel değer yargılarını,ahlaki normlarını, tabularını sorgulayamaz.
    dolayısıyla derinlik oluşmaz.

(bu arada yönetmen görüntü olarak nuri bilge ceylan’ın etkisinde çok kalmış. bunu hissedebiliyorsunuz. çoğu karede kış uykusu ve bir zamanlar anadolu’da sahnelerini görür gibi oluyorsunuz)

o yüzden bu dizide yiğit özşener’in muhteşem oyunculuğu ile kurmaya çalıştığı gizemli, derin, felsefi bir ağırlığı olan karakterin ağzından çıkanlar gerekli etkiyi bende oluşturamadı.

bir de bu kadar iyi işler yapmaya çalışırken bu kadar berbat bir figüran kadrosunu neden oynatırsınız be kardeşim?
    3 kuruş fazla verin de doğru düzgün oyuncular ile çalışın.
    dizinin bütün inandırıcılığı bir amcanın polise isyan sahnesi ile mahvoluyor.
    yazık.
  • suriyeli meselesini anlatalım da yanlış anlamasınlar.
    --- spoiler ---

şehirde bir çocuk öldürülür. bunun üzerine ahali haliyle sinirlenir ve "bunlar gelmeden bizim burada böyle şeyler olmazdı" diyerek, olayı suriyelilerden bilirler.

kendi akrabasının iş güç olmadığından baltaya sap olamadığını ve enerjisini magandalıkla attığını tespit ettiği bir eleman da özellikle bir suriyeliyi gözüne kestirir, o yaptı der başka şey demez. (dizide henüz gerçek katilin kimliğiyle ilgili bir bilgimiz yok, suriyeli olmadığını söyleyemeyiz ama o adamın yapmadığını biliyoruz)

bürokrasinin de işine geldiğinden herhangi bir kanıt olmadan, suçlu ilan ederler adamı. küçük kentin insafsızlığından korunması umuduyla ankara'ya transfer ederler yargılanması için, ama kahramanlığa soyunan maganda adam mahkemeye giderken bıçaklar ve öldürür.

--- spoiler ---

bu hikayeden suriyeli propagandası olduğu algısını çıkarabilmek büyük başarı. daha çok işsizlikten polislik, hakimlik, savcılık yapan magandaları eleştiriyor. iyi vatandaşlığın kafana göre suçlu ilan edip linç etmek olmadığını göstermeye çalışıyor da, anlama özürlü olduğumuz için dizinin kendisini de olayı algılamadan linç etmeye çalışanlar var.
hesabın var mı? giriş yap