ketender tepetopuzu

  • azimli
  • anadolu çocuğu (311)
  • 1389
  • 107
  • 23
  • 2
  • bugün

2018 eurovision şarkı yarışması

bu akşamki yarı finalini youtube'da şuradan kesintisiz, reklamsız, yorumsuz izleyebilirsiniz:
https://www.youtube.com/watch?v=anyttpyyrw4

bizim saatle 22:00'de.

çıkış sırası ve şarkılar hakkındaki ufak notlarım ise şu şekilde:

1-azerbaycan :
hep aynı şarkıyla katıldıklarından mı ne, artık etkilemiyor. aysel çok temiz yüzlü başarılı bir ablamız, sahneyi de tüm ledsizliğine rağmen iyi kotarmışlar ama x my heart isimli şarkıdan daha iyi bir şey çıkamaz zaten.

2- izlanda:
futbol takımları kadar başarılı değil ne yazık ki. bizim ülkede kimsenin umursamadığı dönemde yolladığımız amatör şarkıları anımsattı.

3-arnavutluk:
arnavutlar her sene bağıran bir vokalist gönderiyor, genelde kadınken bu sene hafif rockçı bi abi olması enteresan yanı. iyi şarkıcı üretiyor bu ülke, uluslararası üne sahip olan bebe rexha'yı, rita ora'yı geçtim; bu sene hem kıbrıs hem italya'da arnavut asıllılar var. da, şarkı anlayışları biraz tırt. kazanmak isteyen ülkelere tavsiyem, arnavutluk'tan şarkıcı, isveç'ten şarkı bulsunlar.

4-belçika
bu şarkı çok güzel, adeta bond soundtrack'i, ablamız da yeterince farklı falan ama, radyoda - spotify'da neyin dinleyin, konserine gitmeyin, gerek yok.

5- çek cumhuriyeti
mikolas provalarda geçirdiği kaza sonucu yürüyememek gibi bir dehşeti bile yaşadı, ama vaz geçmedi ve eğer canlı yayın sırasında yorumcular bundan bahsederse, acayip sempati oyu yağabilir. bahsetmeseler de yağabilir, çok sempatik çünkü. şarkı da gayet çağdaş pop.

6- litvanya
bunu tam dinleyemedim, bu sene bir kaç tane şarkıda bu şeker pembesi hissi var, hepsi irrite ediyor, ama basın mensupları çok sevmiş. beraber yaşlanmak isteyenlere gelsin.

7- israil
"gıt gıt gıdak, gıt gıt gıdak, gel bak yumurtam çok sıcak" senenin favorisi. tamam, yumurtam çok sıcak demiyor ama "gel bak çok güzel bir yaratığım" diyor ve obez. aslında biraz da vücut olumlaması yapıyor bu sözle. tacizi hak gören erkeklere "oyuncağın değilim ben" mesajı veren şarkının "me too" hareketine istinaden yazıldığı söyleniyor. . tipik bir avrupalı "kim seni taciz etsin, aynaya baktın mı" derse ayıp olacağından, bu düşüncesinden ötürü kendini suçlu hissedip oy verebilir.
ama o kimono nedir kadın, ay resmen cultural appropriation, gördün mü, en yeni liberalizm günahını işledin!
bi de işin ilginç tarafı, geçen sene oylama sırasında "artık katılamıyoz" diye ağlayan ülkenin bu sene bir anda favori olması, arada ne olduğunu kaçırdım.

8- belarus
ya bu şarkının kaydı çok güzel, açıp açıp dinliyorum. ama abimizin şov anlayışı biraz garip. ulusal finalde ışıklı mışıklı kostüm giyindi, boğaziçi köprüsü gibi renk değiştirdi. şimdi de güllerin içinden, pardon güller onun içinden çıkmış gibi... şarkı güzel olmasa üzülmeyeceğim. "work your magic" gibisini çıkaramadı koca ülke ya. belki o kadar da koca değildir, ondan da emin değilim.

9- estonya
zaten sahne şovu ulusal finalden belliydi ama çok daha iyi uyarlamışlar sahneye. elina kusursuz olduğu kadar sempatik de biri. umarm her şey gönlünce olur. diğer favoriler gıdaklar ve garip sesler çıkarırken, jüri iyi puan verir diyeceğim de, grande amore'yi yakan jüri sana neler yapmaz ki.

10- bulgaristan
radyoda dinlenince güzel olan, ama canlıda uzak durulası 3. şarkı. ve işin kötü yanı olay muhteşem vokallerinde de değil. şimdi bunların sahne direktörü olan kadın, aynı zamanda kıbrıs ve avusturalya'yı da yapıyor, geçen sene de bulgaristan ve bir kaç başka ülke onun işiydi. çok çok başarılı ama instagramından da anladığım kadarıyla bu sene kıbrıs onu çok heyecanlandırdı ve bulgaristan'a fazla odaklanamadı, iyi bir fikir çıkaramadı. ama farklı bir şey yapmazsa da çatlar, o yüzden garip bir fütüristik villain sahnesi gibi ortam oluşturdu. zaten bulgar gruptaki kadının sia peruğuna klipten beri gıcığım, üstüne şarkıda fazla rolü olmamasına rağmen önemli bir elemanmış gibi göze batıyor... neticede sonuç şarkının oluşturduğu beklentiden aşağıda. ama özellikle zayıf zenci abinin ses acayip.

11- makedonya
bu şarkı yarışma öncesi çok tuttu da, makedon kızların pek aurası, karizması yok. bence asıl sorun bu. ülkenin arnavutlarından birini çıkarsınlar gelecek sene.

12- hırvatistan
bunu baştan sona dinlemedim, ne yalan söyleyeyim. hep bir yerinde bıraktım. solist franka iyi yalnız. kostümü de arkasındaki uzantı kuyruğa benzese de güzel.

13- avusturya
en yakın amerikan kilisesine gidip biraz ilahi dinleyesim geldi. ama çok güzel bir gospel esintili şarkı bu. umarım finalde yer alır.

14- yunanistan
benim yarışma öncesi dinleyip, "ahanda tüylerim dikenleşti, kesin kazanacak" dediğim şarkı bu, ama tabi gözlerimi kapayıp müthiş sahne şovları hayal ettiğimden dedim, ne bileyim ben elinde mavi boyayla "büyük yunanistan ühü ühü" moduna sokacağını. şov olarak gecenin 4. hayalkırıklığı.

15- finlandiya
sare bacımız (saara aalto), israilli netta zayıflasa nasıl olurdu'nun modeli. uluslararası bir yıldız olmak için çok çalışan saara, geçen sene ingiltere'nin x factor'ında ikinci olmuş, o nedenle bu gece oy verecek ingilizlerden iyi puan alacağını düşünüyorum. şarkı da geceleri onu uyutmayan büyük sırrından, canavarlardan kurtuluşuyla ilgili. lezbiyen olduğunu açıklayınca rahatlamış, öyle diyor. ama biraz geç kalmış, çünkü bu şarkı naftalin kokuyor.

16- ermenistan
kaaaamiiiiiiiiiilll, kaaaamiiiiiiiilllll, kaaamiiiiiiiiiilllllll

17- isviçre
taş atmayıp uslu çocuk olacakmış. isviçre'desin zaten neye taş atıyorsun?

18- irlanda
aslında irlanda'nın son yıllardaki en iyi şarkısı olabilir.

19- güney kıbrıs rum kesimi
eleni füreyra, sen nasıl bir şeysin? yarışma öncesi bu yunanlar senin için "şarkı söyleyemez, pis dansçı" dedi de, meğer kız arnavut diye ırkçılıklarındanmış. o ırkçılıkları senelerdir katılmak istemene rağmen yunanistan'dan şans vermemeleri, kıbrıs'tan lütfetmeleriyle sonuçlanmış. ve avrupa çok kompleks koreografileri, oldukça iyi canlı vokalle aynı anda gerçekleştirebildiğini gördüğünden beri senin kazanacağın yönünde bahis oynuyor ki, tırmana tırmana bitiremedin. hadise'nin olduğunu zannettiği şeysin, eğer o 4. olduysa sen minimum 3. olmalısın. hatun resmen yıldız.

bu yarıfinalde oy verecek otomatik finalistleri de ekleyelim, bulunsun:
portekiz, ispanya, ingiltere.

benim finale çıkmasını istediklerimi de yazayım o da bulunsun:
kıbrıs, yunanistan, estonya, bulgaristan, avusturya, çek, belarus, belçika, azerbaycan, isviçre.

ermenistan hariç tüm komşuları yazdım, bende de bi komşuculuk başlamışsa demek.
israil'i bilerek yazmadım ama bir sıkıntı olmazsa çıkar.
belçika ve belarus yarışmadan önce çok dinlediğim için, eski günlerin hatrına.

tahmin etmek istemiyorum ama,
izlanda hariç hepsi çıkabilir gibi geliyor.

devamını okuyayım »
08.05.2018 00:04