• kanada'da kütüphane'de calisirken balkan müzigine gönül vermis, orada calip söyledikten sonra yok ben kendimi vurayim balkanlara diyerek türkiye senin, makedonya benim gezmis dolasmis; her nevi balkan dilini cözüp yok olmaya yüz tutmus türküleri bulup selim sesler abimiz ile karsilama adli (kalan müzik) bir albüm yapmistir. 4 yil önce kendisini acik radyo müzik festivalinde canli izledigimde uzun süre yabanci oldugunu anlayamamis ve dumur olmustum. su siralar kanada'da yasasa da bazi projeler icin türkiye'ye geldigi de olmaktadir; takip etmek isteyenler icin en son örnekler baba zula ile 'üc oyundan on yedi müzik' ve muammer ketencoglu ile 'ayde mori' siralanir.
  • sozlukte brenna mccrimmon olarak bilinen kanadali balkan müzisyeni ablamizin isminin dogru yazilisi... en azindan karsilama albumunun üzerinde böyle yaziyo.
  • mac crimmon yunanistan'a, bulgaristan'a ve makedonya'ya giderek müziği yerinde incelemiş; halk müziği kültürünü araştırmış. "balkan türkülerini seslendirmek için müziği yalnızca teknik anlamda bilmek yeterli değil. bölgenin kültürel tarihini ve bu tınıları oluşturan tarihsel olayları da bilmek gerektiği kanısındayım" diyor; "kitaplarda bulunmayan 'sözel' tarihi... o yüzden, yaşlılardan bu tarihi öğrenmeye çalışıyorum. insanların savaşlar sonucu balkanlar'dan türkiye'ye göç edişi, burada biraz önyargıyla karşılanıp 'muhacir' olarak görülmeleri ve zor işlerde çalışmaları... hepsinin müziği etkilediğini düşünüyorum."
  • (bkz: karşılama)
  • kendisini babazulanın mad proffesorle yaptığı ruhani oyun havaları albumunde de dinlemek mümkün ama bambaşka şarkılarla,kendisinin de sözleri bulunmaktadır bu albümde ...çok eğlenceli.
  • en guzel 9/8likleri soyleyen kadin..
  • balık da değil efkarımm sancak saçlı saniyem ve şu karşıki dağda bir fener yanar (bu türküyü bir köyün bodrummunda bulmuştur kendisi teşekkür ederim kendisine)türküsünü seslendiren beni dinledikçe efkarlandıran hanım
  • sesi dinlemekten bıkılmayacak muhteşem bir yorumcu, aynı zamanda konuşmalarıyla sempatimi kazanmış, fatih akın'ın son filmi istanbul hatırası'nda dev kadroda yer almaktadır kendisi. dinlemeyenlerin en yakın zamanda baba zula'nın ruhani oyun havaları albümünü alıp bu hatunun sesini keşfetmeleri kesinlikle önerilir. fransa'dan gülseren'i getiren aklı selimler, bu ablamızı türk vatandaşı yapıp baba zula ile beraber eurovision'a gitmeyi akıl edememişler mi hiç diye düşünmekten de alamam kendimi dinledikçe. ama iyi de etmişler kulvarları eurovision'dan çok daha ötede kendilerinin.
hesabın var mı? giriş yap