bayatis

  • azimli
  • mülayim ama sempatik (534)
  • 4228
  • 0
  • 0
  • 0
  • 3 yıl önce

aya ekaterini ayazması

efsaneye göre, milattan sonra 294’de iskenderiye’de, aristokrat ve putlara tapan bir ailenin bir kızı olur. büyüdükçe güzelliğiyle gözleri kamaştıran kıza dorotea, adı verilir. dorotea dönemin okullarında felsefe, hitabet, şiir yazma, müzik, fizik, matematik, astronomi ve tıp dersleri okur. asaleti, fazilet sahibi olması ve güzelliği üzerine bir de kültürünü ekleyince herkes tarafından istenen bir gelin adayı haline gelir. kimselerde gözü olmayan dorotea’nin hayatı, (bir rahibin ona isa peygamber’i anlatmasına kadar) peşinden koşan erkekleri reddederek, sıradan bir şekilde sürer. isa’ya inanan dorotea, vaftiz olur ve ‘taçlandırılmış taç’ anlamına gelen ‘ekaterini’ adını alır.

kral maksimianus dönemi’nde ekaterini, isa peygamber'e olan bağlılığını açıklar ve kralı putlara adadığı kurbanlar nedeniyle halka şikayet eder. kral, ekaterini’nin davasından vazgeçirmek için 50 hatibi görevlendirir. ekaterini kralın kendisine gönderdiği hatipleri de hristiyan olmaya da ikna eder. kral, emrine karşı gelen ve eşini dahi etkileyen ekaterini’nin başını kestirir. ekariti’nin vücudu, melekler tarafından sina yarımadası'nın en yüksek dağının tepesine götürülür.

bu olaydan 3 asır sonra, kral jüstinyen'in bu tepede yaptırdığı manastırın rahipleri rüyalarında aya ekaterini'nin naaşının yerini görürler. naaş bulunduğu yerden alınarak, daha sonra ekateri’nin adını alacak olan manastırın ana bölümünde mermer bir lahite yerleştirilir. o günden sonra, lahitten miron (kutsal parfüm) yayıldığına ve bunun günümüze kadar gelen bir mucize olduğuna inanılacaktır.

1924 yılında moda kıyısında, bir kaya deliğinden fışkıran bir su keşfedilir. iddiaya göre, rum balıkçılar tarafından keşfedilen suyun etrafında eski bir kilisenin kalıntılarına ve aya ekaterini'nin bir ikonuna rastlanır. bu yüzden suyun kutsal olduğuna inanılır. suyun bulunduğu yere ahşap bir bina inşa edilerek kilise olarak ziyarete açılır. günümüzde modalıların moda ayazması olarak bildiği küçük rum kilisesi’ne aya ekaterini adı verilir.

http://www.flickr.com/…otos/happy_jumper/180932552/

devamını okuyayım »
19.04.2010 09:20