• her yerde üşütür.
  • soğuklara alıştım da şu doğalgaz faturalarını nasıl halletçez muhtar sen onu söyle
  • insan güneşin vurduğu yerden yürüse bile bu soğuktan nasibini alır.
    varacağın yere kadar bir sigara içmek istersin, dar cepteki paketi o soğukta almaya çalışırken buz tutmuş elin derbeder sancılara girer. pantolonun cebine elini koyarsın daha kötü olur. kapüşonundaki cep daha iyidir, oraya atarsın ama diğeri piç gibi dışarıda sigaranın soğukta verdiği o hazzı yaşamaya koyulur. ekseriyet uludağ'a yağan kardan sonra böyle olur. en keyifli yanı sıcacık kafeteryaya oturup kitap-müzik eşliğinde kafa ahengine göre eşlik etmektir.
  • en güzeli keles'de olur ,sert ve ayazdır ama tertemizdir . en pis üşüteni mudanya 'da poyrazla gelenidir.
  • an itibariyle -11 derece olarak kendini hissettiren soğuktur. 27 senelik bursalılığımda ilk kez bu kadar üşüdüm, öyle kar yağdı ilk kez arabayla ufak çaplı patinaj yaptım. insan gerçekten hayret ediyor.
  • mudanya'da sahilde kış mevsiminde, poyraz ya da karayel'e denk gelirseniz dibiniz donar.
  • uludağ'dan buzzz gibi esen rüzgarlar sebebiyle, açık havada sigara bile içirtmez. elim ayağım dondu sigara da mı içmeyek
  • insanın kemiklerini sızlatan nemli ve keskin soğuktur. bursa'da balkanlardan gelen soğuk hava, uludağ'dan gelen soğuk hava ve denizden gelen nem karşılaştığında öyle bir kombo olur ki, insanın burnunu yere düşürür.

ama gerçekten de soğukların en güzeli, en keyiflisi bursa'da yaşanır. şehir merkezinde elinizde buharı tüten sahleple gezerken tepelerde eski bursa evlerini, hemen ardında da bembeyaz uludağ'ı izlemek paha biçilmez bir zevktir.
  • üşürsünüz ama terlersiniz. eğer azıcık dikkat etmezseniz de sonucunda grip kaçınılmaz olur.
  • askerlik hizmetini palandöken'in eteğinde -45 eşliğinde yapmış bencileyin suserleri güldüren soğuktur.
hesabın var mı? giriş yap