19 entry daha
  • başarılı bulduğum komedyen. kendisini çocuktan al haberi programında nisan aktaş ile birlikte anlattığı kırmızı başlıklı kız masalı ile keşfettim. o programa denk geldiğimde nisan'ı görmek için mutlaka seyrederim zaten. bir çocuk ancak bu kadar tatlı olabilir. neyse, konuyu dağıtmayalım.* programı açtığım sırada masal anlatılıyordu. buse sinem iren'in kırmızı başlıklı kız masalında nisan'a eşlik ederken poboğanne dediğini duyduğum an dedim ki; "sanırım bu hatunda bir şeyler var." pürdikkat kendisini izlemeye koyuldum ve yanılmadığımı fark ettim. karadeniz ağzını çok iyi uygulaması bir yana, karadenizli beyninin çalışma mantığını da çözmüş buse sinem iren. öyle ki; onu izlerken bazen tüylerim diken diken oluyor.**

kendisi trabzonlu olsa gerek. akrabaları arasında ya da yakın çevresinde, canlandırdığı karakterlerden parçalar bulunuyor olmalı. zira o zihniyeti bu kadar iyi algılamak ve özümsemek ancak bu şekilde mümkün olabilir. yok bir de karadenizli değilse kendisini övebilecek yeterlilikte söz dahi bulamam. yukarıda bir iki entry'de de belirtidiği gibi; buse sinem iren'in yaptığı taklit sadece karadeniz ağzından ibaret değil. klasik karadenizli zihniyetini de kusursuza yakın taklit ediyor ki bence bu konuda rakibi* yok. (90'lı yıllarda kasetleri elden ele dolaşan oflu hocayı farklı bir yere koyuyorum tabii.)

buse sinem iren'in sadece bahsettiğim tv programını ve birkaç youtube videosunu izledim. stand up gösterilerinin içeriği nasıldır bilemiyorum. bunu belirttikten sonra şunu ilave edeyim: son yıllarda tv yapımlarında suyunun çıkarılması nedeniyle karadeniz ağzı hatırı sayılır sayıda insana itici geliyor. ayrıca; karadenizli zihniyetini iyi tanımayan biri buse sinem iren'in esprilerinin çoğunu algılayamıyor ve bu insanlarda karadeniz ağzını çok iyi uygulamasının da bir esprisi olmuyor. umarım gösterileri izlediklerimden ibaret tarzda değildir.
54 entry daha
hesabın var mı? giriş yap