• her yıl bugünlerde hacı adaylarının ip gezdirmek, çaput bağlayıp dilekler tutmak için akın akın gittiği güzel ada. tabi sadece hacı adayı değil onu da belirteyim. dileklerin kabul olduğunu duyan bütün teyzeler yığılıyor. eh malum 2012 türkiyesi'nde halen böyle hurafelere inandığımız için şaşırmıyorum artık. şimdi bu gelenektir sürdürürsün ayininin yaparsın hadi eyvallah ama işin dilek kısmı her şeyi topyekün bitiriyor. bir de mikrofon tutuyorlar ne dilediniz gibisine teyzenin biri ev çizdim evim oldu diyor öteki oğlu için kız çizmiş gelini olmuş. bunu duyan yurdum insanı boş durur mu hobareyy..

yahu seneye bende gidip adriana lima'nın kocasından boşanıp benimle evlenmesini dileyeyim o zaman bakalım olacak mı? var mı böyle bir mantık. hatta bir sonraki seçimlerde başbakan olmayı bile dilemek istiyorum. hatta işi abartıp türkiye'nin önümüzdeki yıl ab üyesi olup vizelerinin kalkmasını dileyeyim. bir benzeri de oruç baba denilen meftaaya yapılanlar. ölüden medet umuyoruz ya gel de sıkılma gel de üzülme şu milletin haline.
  • rüyada gibi hissettiren yerdir bana göre.
    faytondayken rüzgarın usul usul saçlarını okşaması olsun, deniz manzarası ve kokusu olsun, gözlerini kapatıp tadını çıkarmak istiyor insan sessizce.
  • kışın burada yürüyüş yapmak çok keyifli oluyor. sessiz, sakin, huzurlu, biraz da yağmurluysa hava miss gibi toprak kokusunu içinize çekersiniz.
    yazın ise hele ki hafta sonları yanaşmamak lazım... feci...
  • şu sıralar kesinlikle gitmeyin, kızamık gibi oldum bir sürü kırmızı nokta. sanırım normal bahar alerjisi için kullandığım ilaç sayesinde kaşıntı yok bende ama arkadaşlarımda kaşıntıda var. gidersenizde yerlere filan kesinlikle oturmayın.
  • her türlü önlemime karşın gidip de kese kurdu alerjisinden kaçabilmem mümkün olmadı. gitmeyin demiyorum, hobi olarak yine gidin ama gitmeden 1-2 gün önceden antihistaminik ilaç içmeye başlayın, antihistaminik merheminizi yanınızdan ayırmayın. bir de kontrollü deneylerime göre; kaşınan bölgenin ilaç sürmeden önce etil alkolle temizlenen kısımları bir daha kaşınmayıp, kırmızı rengini kaybederken, üşenip sadece antihistaminik sürülenler gün içinde kırmızı kalıp kaşınmaya devam ediyor. bu durumda bunun esas ilacı etil alkol + antihistaminik olabilir.
    bir an kolunuzda, ertesi gün ayağınızda, 36 saat sonra bacağınızda bir nokta kızarıp kaşınmaya başlayabiliyor, böyle alakasız saçma bir alerji bu da.
  • geçen ay gezmeye gittiğimizde eşim ve bana fayton çarpan ada. evet yanlış okumadınız faytonun önündeki atları bağlamak için kullanılan uzun çubuklar benim sırtıma eşimin kafasına çarptı. yollar çok kalabalık, kaldırımlar dolu olduğu için kaldırımın tam kenarından yürüyorduk. sakın bana adam haklı demeyin çünkü kaldırıma bitişik yürüyorduk. adam resmen kaldırıma çıkmak üzereydi. birde tam dibimize geldiğinde uyarmaya çalıştı bizi, duyduğumuzda iş işten geçmişti çok şükür ne eşime ne de bana hiç birşey olmadı. ufak tartışmadan sonra herkes yoluna devam etti.

evet faytonlar kaldırılmasın, ben de karşıyım ama düzenlenebilir, eğitilebilir, belli bir kurallarla bu iş yapılabilir. hele akülüleri adalar'ın o sessiz, sakin havasını bozabilir.

(bkz: adalara akülü fayton)

bu arada geçen ay gittiğimizde herkes gibi bizde kaşıntıdan nasibimizi almıştık. her tarafımız kabarmıştı. uzunca bir süre kaşınmaya devam ettikten sonra en sonunda geçmişti. umarım buna sebep olan böcekleri temizlemişlerdir.

bütün bu olumsuzluklara rağmen adaya gitmek, gezmek büyük bir keyif. insan resmen tazeleniyor. sanki istanbul'dan çok uzaktaymış hissi veriyor. ay yorgi'ye çıkıp muhteşem manzarayı seyretmek büyük bir zevk. ne olursa olsun adaya gitmeye hep devam edeceğim.
  • bir nevi arap yarımadası.
hesabın var mı? giriş yap