• sabah gormus ve buyuk ihtimal fetocu olan edilecek demistim. bakalim ne olacak.
  • fetönün kursları, ablaları, maklubelerine gidiyordu. reis müdahale etti de kaynakları kesildi.
  • kucukken bayramdan bayrama camiye giderdim. orda cokoprens kutusuyla para toplanmasina uyuz olurdum. vermeyenlere de inceden bi bakis atilirdi. girisler cikislar cakal yuvasina donusurdu. sonra da yolum hic dusmedi camiye. eminim su an cok cok daha beterdir.
  • nereye harcandığının bir önemi yok. burada toplanan para indikatör olarak kullanılıyor.

halkın din algısı, din üzerinden daha ne kadar sömürülebileceğinin göstergesi burada toplanan paranın bir fonksiyonudur. ne zaman ki bu yardım kutularında sıfır görürüz, o zaman din özgürleşmeye başlamıştır diyebiliriz.
  • paranın nereye harcandığını bilmem zaten güvenmediğim için de kuruş vermem. ama bu para isteme mevzu çok acayip bi hal almış durumda. haftada bir camiye gidiyorsun cuma namazı için. daha farz biter bitmez bi tane adam çıkıyor cami kapısına işportacı gibi bağırıyor "camiye yardım camiye yardım boş geçmeyin" diye. orda bi maneviyat yaşıyorsun orda inancını yaşıyorsun ama arka fonda bu kılıksız adamın bağırtıları yankılanıyor. illa para toplayacaksan efendi gibi oraya bir kutu koy önünde birini bağırtmaya gerek yok.
  • ironilerin ve serzenişlerin yanında gerçek bir bilgi vereyim.

diyanet işlerinin izni veya direktifi doğrultusunda toplanan paralar hemen topladığı gün akşam 5'e kadar diyanete yatırılır. yatırmazsan toplayanın hemen üstüne çökerler. diyelim o gün 1000 tl topladın yatırdın diyanete, sonra sana para lazım oldu 5 ay sıra beklersin 3 kuruş yardım gelecek diye.

siz diyanetin o paraları ihtiyaç sahiplerine yedireceğini mi sandınız?
  • her cuma vaazında cami - yatılı kuran kursu inşaatları ve öncelikli bölgeler * * öne çıkmaktadır.

bir ara gönlümden üç beş kuruş bağış geçmişti. ama gel gör ki,
    (bkz: diyanetin 4.3 milyarlık bütçeyi 7 ayda bitirmesi)
    (bkz: diyanetin 6. 5milyarlık bütçeyi az bulması)

oluk oluk aktarılan paralara bak be!
  • devlet memuru olupta yani devletten maaş alıpta bedava konutta oturan bir tek cami imamları var sanırım. ülkemizde neredeyse her camiinin, yani ibadethanenin bahçesinde ev vardır. her ne hikmetse başka hiç bir devlet memuruna verilmeyen bir imtiyazdır işyerinin bahçesindeki ev. toplanan paralar konusuna bağlamak gerekirse birkaç kelam etmek gerekir.
    şimdi diyanetin bütçesi malum. epeyce yüksek. yardımlara ihtiyaç yoktur diye tahmin ediyorum. e orada çalışan memurada ev falan verilmiş. ayrıca bilmiyorum ama elektrik su ödediğini de zannetmiyorum bu hanelerin. dolayısıyla bu memurunda ihtiyacı yoktur diye düşünüyorum. zira babam devlet memuruydu ve kirada oturuyorduk, hiç yardım almadık milletten. ayrıca bu paraları mutfak harçlığı yapacak hali yok ya görevli memurun.
    bu durumda eski zanlı ve merhum bir hocanın lafı geliyor aklıma. ne diyordu?
    “camiler kışlamız” diyordu.
    alın size büyük resim. artık anlamışsınızdır paraların harcandığı yeri.

not: bu camii bahçelerindeki evlere takmış durumdayım.
  • arastir ogren o camianin icindesin . ne canli yayin yapiyosun. yine bisey bilmeden kendini cok sey bildigini zanneden insan :) o parayida yiyen varsa haram olsun zaten oluyodur .
  • camiyedir heralde,sanırım..
hesabın var mı? giriş yap