• az önce tema’dan aldığım bir mail burada olup bitenden haberdar olmamı sağladı. altın madeni projesi için söylenenden dört kat fazla ağacın kesildiği ifade edilmekte. bir imza kampanyası başlatmışlar. linki buraya bırakıyorum. ekşi sözlük olarak ağaç kıyımına dur dememiz gerektiğine inanıyorum.

kirazlı için imza kampanyası

edit: sağ sol kavgasından ziyade önemli olan ağaçlara kıymet verdiğimizi yetkili mercilere gösterebilmektir diye düşünüyorum. kampanyayı başlatan tema vakfıdır. ben bu gibi vakıfların kıymetli olduğuna inananlardanım. kendimce de destek olmaya çalışıyorum. kampanya hedefi 50 000 imza. buna ulaşmalarını istediğim için başlığı açtım. kampanya amacını manipüle etmemek gerek.
  • 1 imza 1 imzadır, duyuralım.
  • gelin böyle gençler
    (bkz: up)

ekleme: hazır tema vakfı demişken musait olan arkadaşlarım da fidan bağışında bulunsunlar.
  • tema gönüllüsü olduğum için bu sabah aynı mail bana da geldi. henüz bir hafta önce buralardan geçtim; nası kıyıyorlar o ağaçlara anlam veremiyorum.

neyse

mailin içeriği şöyle;

değerli destekçimiz alemix,

çanakkale kirazlı siyanürlü altın madeni proje alanının uydu görüntüleri üzerinde yaptığımız incelemeler, maden sahası ve yol bağlantıları için yaklaşık 195.000 adet ağacın kesildiğini ortaya koyuyor. buna göre çevresel etki değerlendirme (çed) raporunda belirtilenden 4 kat daha fazla ağaç kesimi yapıldı.

çed taahhütlerine aykırı işlem yapan bu işletmeyi durdurmak için imza veren binlerce kişinin arasına

sen de katıl

kirazlı'daki orman 283 farklı bitki türüne ev sahipliği yapıyor. bu türlerin 7'si dünyada sadece türkiye'de yaşıyor.

çanakkale merkezine sadece 30 km uzaklıkta yer alan kirazlı siyanürlü altın ve gümüş madeni'nde faaliyet süresince yaklaşık 20 bin ton siyanür kullanacak. bütün bir kentin tek su kaynağı, kaz dağları'nın dereleri, yer altı suları, tarım alanları kirlilik; ormanları, nadir bitkileri ve canlıları ise yok olma tehlikesi ile karşı karşıya.

sen de bu canlıların sesi ol

hepimizin en azından bir kere de olsa tatil yaptığı, görmek istediği veya yerleşmek için hayalini kurduğu oksijen deposu kaz dağları'nın varlığını koruyabilmek ve #kazdağlarıhepimizin demek için

sen de imza ver

imza ver link

çanakkale valiliği'nden ve çevre ve şehircilik bakanlığı'ndan çed'e aykırı olarak kesilen ağaç sayısını tespit etmelerini ve çed'e aykırı ilerleyen bu işletmeyi durdurmalarını talep etmek için

#kazdağlarıhepimizin hashtag'i ile lütfen siz de tweetleyin.

kampanya ile ilgili tüm gelişmeleri sosyal medya hesaplarımızdan takip edebilirsiniz:
    facebook
    twitter
    twitter
    linkedin
    edit:imza kampanyası linki eklenmiştir.
  • yanlis bir karsi cikis sklidir. 4 kat daha fazla agac kesildigi icin karsi cikilmasi gerekmez. sadece siyanur icin karsi cikmak yeterlidir.
  • ülkeyi soyup soğana çevirmek diye bir deyim var ya hani. gerek saçma sapan açılan madenler, sözde santraller gerekse yakılan ki bilinçli yakıldığından adım gibi emin olduğum orman arazilerini yok ede ede bitiremediler, sata sata bitmedi. söz konusu bir katliam olunca kimsenin susmaması gerekiyor aslında.
  • yeter artık kestiğiniz ağaçlar gündem de tutalım üstadlar.
  • cesarete bak, söylenenin dört katı. ülkede herkes birbirini enayi yerine koymaya çalışıyor. kim kimden ne kadar koparabilirse.
    destek verilmesi gereken kampanya.
  • çanakkale belediyesiyle, ev sahipliği yaptığı faaliyetleriyle sonuna kadar yaşayan bir şehir. buna da sessiz kalmamalıdır.

(bkz: up)
hesabın var mı? giriş yap