şükela:  tümü | bugün
  • tanım: çanakkale’nin yeni devlet hastanesi
    link

çanakkale merkeze arabayla 20dk uzaklıkta.
    dolmuş yok.
    şehir otobüs sisteminin ulaşımı ise hat numarasına göre değişiyor. min 20dk max allah ne verdiyse.

söz konusu hastane şehir hastanesi olmayıp şehre en uzak noktadadır. üniversite hastanesine yakındır. bu durumda yer seçimini, sağlık bakanlığı nasıl belirlediği tam bir muamma. şehir merkezindeki eski hastane (yenileneli 10sene olmamıştı) acil durumlar için yerini koruyacağı ifade edilmesine rağmen soru işareti.

diğer şehir hastaneleri ve yeni hastaneler incelendiğinde sağlık bakanlığı planlama dairesinin çalışanları(!) ve işleri(!) merak edilir oldu.
  • yap işlet devret hastanelerinin son örneklerinden biri. firmalar yeterli kazancı sağlayamayınca para devletten, devlette bu parayı sağlık hizmetinden faydalanmak isteyenlerden almakta.

çanakkale'li biri olarak;

esenlerde (devlet has.), merkezde (devlet has.), kepezde(araş. has.), ve üniversitede(araş. has)-daha yeni, bu hastaneler gayet yeterli ve ulaşımları uygun yerlerde iken böyle bir hastanenin sebebi sorgulatmaktadır. ayrıca ulaşım açısından içlerinde en kötü olanıdır.
  • fuzuli hastanedir.

yeri çok kötüdür, şu ana kadar o bölgeye tek bir otobüs hattı gidiyor diye biliyorum. eski hastane merkezde yer aldığı için ulaşımı çok kolaydı, acil vakalarda da pratiklik kazandırıyordu.

çanakkale çok küçük bir şehir, temiz trafikte en fazla 15-20 dakikada yeni hastanenin konumuna rahatlıkla ulaşılabilir. ancak dikkat buyurursanız ''temiz trafikte'' diyorum, zira çanakkale çok küçük olduğu kadar trafiği de o kadar yoğun bir şehir. bazen caddelerdeki trafik öylesine kitleniyor ki kendimi istanbul'da yaşıyormuş gibi hissediyorum. hele ki son 3-4 yıldır nüfusun da artmasıyla birlikte bu trafik iyice ulaşımı felç etti. gestaş denilen melûn deniz ulaşım hattının şehrin göbeğinde hâlâ yer alması ise buradaki trafik seyrini son derece olumsuz etkiliyor. bilhassa yaz aylarında yaşanan yoğunluk insanı bazen çileden çıkartabiliyor.

hal böyle iken bu hastanenin en uzak noktaya yapılması akıl işi değildir.