• almanyada achtung diye yazildigi için her yil almanyaya turist olarak giden yüzlerce ingiliz feci $ekilde can veriyor.
  • yepyeni mariah carey albümü. ilk dinleme için spotify'a düşmesini bekleyemedim. devamını oradan getiririm artık.

gtfo; albümden duyduğumuz ilk şarkıydı. başta beni tatmin etmemişti; fakat albüm açılışı olarak iyi bir seçim olmuş. bu şarkıyla ilgili tek sorunum fazla tekdüze olması. süresi bir buçuk veya iki dakikaya düşürülüp albümde intro veya interlude olarak kullanılsa atmosferi kurmak adına daha yararlı bir kullanım olurdu sanki. gerçi zaten 10 şarkılık albümü daha da kısaltmak ne derece doğru olurdu derseniz cevab veremem.

with you; ilk resmi single. şarkının kendi başlığında da söylemiştim, son birkaç mariah albümünün özetinin özetini çıkarırsanız elinizde with you kalır. kötü mü? değil. ama bir ilk single'ın heyecanlandırması gerektiği kadar heyecanlandırmıyor.

caution; isim şarkımız. yeni olmasının etkisiyle mi bilmiyorum; ama ilk iki şarkıdan daha çok beğendim bunu. buraya kadar geldiğinizde albümün genel tınısı hakkında bir fikriniz oluyor artık. öyle büyük pop nakaratlara sahip olmayan ve daha sakin modda ilerleyen, kulaklığı takıp gözleri kapatarak dinlemelik bir albüm yapmak istemiş sanırım mariah.

a no no; bu olmuş işte. birden fazla yönden migrate'i hatırlattı bana nedense. tempo ilk üç şarkıya göre biraz yükseliyor.

the distance; nakarata kadar ne yöne gideceğini kestiremedim bu şarkının tam. nakarat, nakarat öncesi kısmın vadettiğini vermiyor bence. beğendim ama yine de. ty dolla sign bu sene her yerde.

giving me life; altı dakikayı aşan süresiyle albümün açık ara en uzun şarkısı. 2018 mariah'sından beklediğim şey tam da bu seviyede ve klasta işler. "işte bu" dediğim ilk şarkı. 10/10

one mo' gen; fena değil ama kendinden daha güçlü iki şarkının arasında silik kalmış biraz. sözleri dikkat çekiyor ;)

8th grade; a no no ve giving me life'in hemen altına koyuyorum bu şarkıyı.

stay long love you; rainbow'da olacak bir şarkıya 2018 güncellemesi gelmiş gibi hissettirdi bu parça bana. you make me mimi wanna.

portrait; bu şakıdan daha fazlasını beklemiştim açıkçası. daha fazla iniş çıkış, son nakaratta daha fazla yükselmesini, sesini daha çok kullanmasını. büyük ihtimalle dinledikçe daha çok seveceğim.

favoriler; a no no, giving me life, 8th grade, caution.

ilk dinlemede dikkatimi çeken şeylerden biri son birkaç albümde yaptığı gibi canlıda zorlanacağı notaları stüdyoda kaydetme hatasını yapmamış olması mariah'nın. vokal sınırları açısından daha "güvenli" bir albüm. portrait'de bile sakin sakin söylüyor. ikincisi ise sağdan soldan bulduğu şarkıları toparladığı bir koleksiyon değil de daha bütünlüklü bir çalışma olması. albüm çok yüksek tempolu olmadığı için de süresinin kısa tutulması yerinde olmuş bence. aksi takdirde bir tempo sorunu çıkabilirdi ortaya. diğer albümlerle kıyaslamak için henüz erken; fakat kendisinin en iyi işi de değil en kötüsü de, en azından bunu söyleyebilirim. gtfo ve with you'dan sonra beklentimi biraz düşürmüştüm; ama albümde daha iyi şarkılar var.
  • olağanüstü bir mariah carey işi. yıllardır böyle bütünlüklü bir r&b albümü dinlememiştim ve fazlasıyla tatmin oldum. tüm övgüleri hak ediyor. giving me life kusursuz.
  • 16 kasım 2018’e ayarlı yeni mariah carey albümü. sonunda!

muhteşem kapağı da yayınlandı: https://www.instagram.com/…heet&igshid=qksey8b5pw6w
  • mariah carey’ in son albümü. current girl lere nasıl albüm yapılacağını göstererek ellerine vermiştir. satmayacak orası ayrı.
  • muhteşem ötesi bir the chameleons şarkısı, 1986 çıkışlı strange times albümünden.
    bitişiyle insanı çılgına çeviriyor.

ve sözler:

we have no future, we have no past
    we're just drifting ghosts of glass
    brown sugar, ice in our veins
    no pressure, no pain
    everybody looks the same to me
    rows and rows of faces on the balcony
    i can hear them calling down to me
    come up here - set us free
    got sugar in our brains
    or a dagger in our hearts
    this is not my home, no
    everyone's bought and sold
    this is not my home
    everybody's walking round the dead and cold
    one by one by one we disappear
    day after day and year after year
    you run about our wasted there
    nobody hears cause nobody cares!!
    put a dagger in my heart now
    cold here and i shudder and i shiver
    i want to look twenty but i can't deliver
    pains in the heart
    ba-ba-bow-wow-wow
    it's cold in here
    can you hear my teeth a-chatter
    the time has come for all of us to scatter
    caution to the wind
    caution to the wind
    dagger in the heart
    no
    this is not my home, no
    everyone's bought and sold
    this is not my home
    everybody's checking out the dead and cold
    we have no future we have no past
    we're just drifting ghosts of glass
    brown sugar, ice in our veins
    no pressure, no pain
    nothing on earth could help me, no
  • 2020 çıkışlı the killers şarkısı. şarkı ayrıca, 29 mayıs'ta piyasaya sürülecek olan imploding the mirage albümünde yer alacak.
  • amerika'nin kanuni duzeni yuzunden aldiginiz her urunun uzerinde bulunan ufak notcuklar.. ornek: "caution: this knife can cut your finger easily"..
  • bob marley'in şukela şarkısının sözleri böyle:

"here i am, walking down the street (walking walking walking walking walking walking walking)
    and the children, everything is so sweet
    (woah woah woah sweet 2x)
    i´m doing my thing and i´m doing it slow
    but there is just one thing i would like you to know, oo

when it wet it slippery yea
    when it damp it crampy (crampeh)
    if it´s likely you will tumble down
    don´t want you on the ground

oh oh oh caution, the road is wet
    black soul is black as jet
    do you hear me
    caution the road is hot
    you got to do better than that
    ´cause ah

when it wet it slippery (when it wet it slippery yea)
    when it damp it crampy (when it damp it crampy)
    if it´s likely you were tumbling down
    don´t wash it on the ground brother

hit me from the top
    crazy mother funk yeah (3x)

when it wet it slippery yea
    when it dampy crampy
    if it´s likely you were tumbling down
    don´t wash it on the ground

oh oh oh caution, the road is wet
    black soul is black as jet
    do you hear me
    caution the road is hot
    you got to do better than that"
  • bir kaç günlük sindire sindire dinleme işleminden sonra bütün peşin hükümlerimi bana yutturan şaheser albüm. yine de bir tanecik latin veya walter afanasieff stayla ballad olsa daha mutlu olurdum.
hesabın var mı? giriş yap