chopiano

  • 1586
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen ay

queen

queen ömrümü adayabileceğim belki de tek gruptur dünya üzerinde. her albümleri farklı bir hikaye anlatan, farklı konseptteki albümlerdir. özellikle 73-80 albümlerini ele almak istiyorum ben.

(bkz: queen) adlı çıkış albümleri en sert queen albümü olmaya adaydır. eğer queen'i bohemian rhapsody, it's a hard life gibi şarkılarla tanıdıysanız gurubu ayırt etmeniz mümkün olmayabilir bu şarkılarla.
içindeki doing all right adlı şarkı freddie'nin sesini en berrak kullandığı şarkılardan biri olma özelliği taşır. 3 bölümden oluşan, bohemian rhapsody'de olduğu gibi ritm ve ölçü değiştiren bir şarkıdır, yine de sound itibariyle queen'in kendinden haberi olmadığı bir döneme denk geldiği için es geçiyoruz.
great king rat, my fairy king, liar gibi çok hoş hikayelere sahip kendini sonuna kadar dinletebilen şarkılara sahiptir. my fairy king queen sinyalleri veren ilk şarkıdır hatta, piyanosu, vokali ve değişken ritmiyle. müthiş bir şarkıdır.
my fairy king

albümün en iyi şarkısı jesus olabilir cidden, bir freddie mercury başyapıtıdır.
jesus

grup karakteristik sound'ını freddie ile kazanmıştır diyebiliriz. bu rock - opera konseptinin ilk şarkısı queen ii adlı - ki bence en iyi queen albümü, hatta gelmiş geçmiş en iyi albümlerden biridir - albümden çıkmış march of the black queen'dir. dinlememiş, adını duymamış olanlar lütfen bir göz atsın:
march of the black queen

birçok açıdan bohemian rhapsody ile müzikal yakınlıkları olan, fakat onu kesinlikle anımsatmayan bir şarkıdır. polyrhythm, yani çoklu ritm özelliği gösteren iki büyük queen şarkısından biridir bohemian rhapsody ile birlikte. şarkı aynı bohemian rhapsody'de olduğu gibi birbirinden bağımsız, çok farklı bölümlerden oluşmaktadır.
bu şarkı üzerinde bu kadar durmamın sebebi, müzik ve queen tarihi açısından en önemli dönüm noktalarından biri olması, bir başlangıç özelliği göstermesindendir.

(bkz: queen ii) birçok yönden queen'in en barok ve gothic albümüdür. bu mükemmel albümde fairy feller's master stroke, white queen, seven seas of rhye, ogre battle, nevermore, father to son, funny how love is gibi iyi bir queen dinleyicisinin es geçmeyeceği mükemmel şarkılar da vardır.

(bkz: sheer heart attack) en glam queen albümü olabilir. en sevdiğim queen şarkısı killer queen'i içermesi, bana tanıtması nedeniyle her zaman ayrı bir yere koyduğum bir albüm olmuştu benim için. queen ii'nin devamı gibi olan bu albümde kısa ama derinden sarsan freddie eserlerinden biri, lily of the valley vardır.

flick of the wrist, brighton rock, stone cold crazy, now i'm here, in the lap of the gods, dear friends gibi iyi bir queen dinleyicisinin es geçmeyeceği mükemmel şarkılar da vardır bu albümde.

gelmiş geçmiş en iyi albüm, başyapıt, queen'in tepe noktası olarak bahsedilen (bkz: a night at the opera) 1975 çıkışlı 4. queen albümü olma özelliğini taşıyor. bunu da en ''queen'' gibi queen albümü seçelim. içinden tek bir normal şarkı sayabilirim, o da good company'dir (brian may'in üzerinde günlerce uğraştığı bir şarkı olsa da pek ilgi çekici gelmez bana). tamamı %100 saf kalite queen şarkılarından oluşan bu albüm bohemian rhapsody'yi içermesi dolayısıyla göklere çıkartılır genelde.
oysaki death on two legs, lazing on a sunday afternoon, you're my best friend, sweet lady, seaside rendezvous, love of my life gibi über şarkılar da vardır bu albümde yeterince tanınan. ama ama ama:

bu albümde prophet's song bulunmaktadır. lütfen dikkatlice dinleyin. dinlemediyseniz hayatınızın en garip deneyimlerinden birini yaşayacaksınız.
prophet's song

5. queen albümü (bkz: a day at the races) en klasik, en klasik müziğe yakın sound'lu, en yumuşak queen albümüdür diyebiliriz. en az a night at the opera kadar sevdiğim bir albüm olduğu gibi, onun devamı gibidir de aynı zamanda. somebody to love bu albümdedir. en sevdiğim queen şarkılarından biri olan take my breath away de bu albümdedir. yine en sevdiğim queen şarkılarından biri olan millionaire waltz da bu albümdedir. yine en sevdiğim queen şarkılarından good old fashioned lover boy da bu albümdedir. teo torriate, tie your mother down vs vs her bok bu albümdedir. pek severim.

6. queen albümü (bkz: news of the world) için en duygusal queen albümü diyebiliriz. gaza getirici özelliği sadece we will rock you, we are the champions(ki duygusal yani) var diye yapıştırılıyor bu albüme. all dead all dead, my melancholy blues gibi şarkılar da vardır içinde ki my melancholy blues en iyi queen şarkılarından biridir. fight from inside, spread your wings, get down make love falan filan hepsi bu albümde.

7. queen albümü (bkz: jazz) istisnasız en komik, en eğlenceli, en coşkulu queen albümüdür. mustapha gibi garip bir şarkıyla açılır, fat bottomed girls, bicycle race, jealousy(istisna bir slow), let me entertain you, ve en önemlisi de en delisi olunan queen şarkılarından don't stop me now bu albümdedir. fun it adlı 80'ler queen'inin temelini atan bir şarkıyı da barındırır. dead on time gibi hard rock eserler, in only seven days, dreamer's ball gibi tatlı slow eserler de vardır. sevilesi bir albüm.

8. ve devri kapatan queen albümü the game en buruk ve arada kalmış queen albümüdür diyebiliriz. crazy little thing called love, another bites on the dust, save me, play the game, dragon attack falan hepsi bu albümde.

bu şarkılara ek olarak, 1984 yılından synthesizer soslu the works albümünün içinden güneş gibi parlayan, müthiş, aşmış, olağanüstü bir freddie klasiği olan it's a hard life hakkında şu entry'mi de okumanızı öneririm.

devamını okuyayım »
03.12.2013 22:33