• anladığım kadarıyla özenilesi bir eylem. çoğunluk çayın şekersiz içilmesi yönünde oy kullanmış. karizmatik olunuyor heralde şekersiz içince. öncelikle çayın tadını alma konusuna değinelim. ince belli bir bardak çaya bir küp şeker atarak içiyorum ve çayın tadını aldığıma eminim. tadın yoğunluğu az gelirse demini arttır arkadaşım.
    evet rafine şekeri hayatımızdan çıkartmalıyız. eğer günde 5+ bardak çay içip her bardağa 4-5 şeker atıyorsanız eyvallah derim. lakin şekeri hayatınızdan çıkartmak istiyorsanız başlangıç noktası olarak yanlış yerde duruyorsunuz demektir. zira bir bardak gazlı meşrubat (menüyle alınca bir boy büyütülenleri saymıyorum bile) 10 küp şeker gücündedir diye duymuştum. bir adet çikolatalı gofret yahut hazır kek ise gün boyunca içtiğiniz bütün çaylardan daha fazla şeker içerir. çayı şekersiz içip şireli tatlıları hayatından eksik etmeyenler hiç konuşmasın zaten.
    geçiniz bunları efendim.
  • gerçekten çay içmektir.çaya şeker attıktan sonra şerbetli sudan ne farkı kalır hepsi aynı tat olur işte..tek bir parça şeker artık sizin çayınızı mahvetmeye adaydır.
  • şekersiz içtikten sonra bir daha şekerli içememek ve çayın hakikisini anlamaktır.
  • akabinde içtiğiniz tüm içecekleri şekersiz içmenize vesile olan eylem. en azından benim bünyemde yarattığı etkisi bu oldu. tatlı bir şey içmek hiç içilesi gelmiyor artık. ha gazoz ayrı.
  • hayatın diğer tüm alanlarında olduğu gibi, gösteriş yapmak yani "şekersiz içiyorum ben" deyip takdir beklemek için değil, hakikaten tatmin sağladığı için yapılması gereken eylem.
    bir de şekerli içen birinin şekersiz içmeye başlaması mümkündür her zaman, ancak şekersiz içen birinin tekrar şeker kullanarak içmeye başlaması ihtimali yok denecek kadar azdır.
  • yaşlanınca mecburen gerçekleştireceğimiz eylemdir. bu yüzden kendimizi şimdiden alıştırmak bünyeye ileride fayda sağlayabilir. tadı konusunda pek güzel şeyler söyleyemeyeceğim maalesef.
  • çayın tadını almanızı sağlar. alışınca artık şekerli çay içmezsiniz, bunlar doğru. lakin çayı şekerli içmeyi kesince yediğiniz tatlı şeyler çok fazla tatlı gelmeye başlıyor, keyif alamıyorsunuz benden söylemesi.
  • thea sinensis (bildiğin çay) dışındaki neredeyse bütün çayları şekersiz içeriz zaten.
    ama bildiğimiz çayın yanında baklava, kurabiye, şekerleme vs olduğunda zaten şekere ihtiyaç kalmaz, bir güzel yudumlanır.
  • yıllar önce diyet uğruna başlaöıştım artık hayatımın bir parçası oldu şekersiz çay. demli çay içmeyi unutuyor insan. olur da biri kazara demli çay doldurursa içmesi bir dert sonrasında midenin yanması ayrı bir dert.
  • bir evde yaşayan bütün bireylerin uygulaması durumunda, genelde, misafir için çay kaşığı koymak unutulur. bazen evde şekerin bittiği bile fark edilmez hatta. arada kontrol edilmeli.
hesabın var mı? giriş yap