• (bkz: zırva)
  • bir kitleyi değiştirmek istiyorsanız eğer, o kitlenin kanaat önderlerini, düşünce adamlarını değiştirmek önemli bir adımdır. son yıllarda ''aydın'' olarak cumhuriyetçilere/kemalistlere pazarlanan adamlardan olan c.şengör, i.ortaylı gibi isimler bu açıdan bence son derece önemli. hablemitoğlu, u.mumcu, bahriye üçoklar, türkan saylan'lardan bu adamlara düşmüş olmak, atatürkçüler açısından ideolojik olarak büyük bir düşüş. bahsettiğim kişilerin ortak noktası siyasal islama ve gericiliğe karşı kıvırmadan net tavır almış olmaları ve yanı sıra siyaseten söylenmesi zor olan şeyleri en zor dönemlerde söylemiş olmalarıydı(özellikle f.gülen ve çetesi hakkında geçmişte toplumu sürekli uyardılar. ki bu kişiler söylemleri ve eylemleri sonucunda suikaste uğradılar.) oysa şengör gibi kişilerin bu tür problemleri hiç olmadı. hatta zaman zaman bu düzeneğe çanak tuttular, desteklediler ve toplumun körleştirilmesinde önemli roller aldılar. akademik başarıları olmuş olması papyonlu bir soytarı olduğu gerçeğini değiştirmiyor. ayrıca ''aydın kime denir'' sorusunu rahatlıkla sordurtuyor bana.

celal şengör ülkenin medeni olmadığını, ilkel olduğunu, eğitimde kötü olduğunu ifade ediyor. bunların gerçek olup olmadığını tartışmayacağım. zira söylenen kadar söyleyenin de güven vermesi esastır. bunların ışığında diyebilirimki;

12 eylül darbesini savunan bir kişi eğitimde kötü olduğumuzu söylemesi son derece ironiktir. çünkü toplumun ve bununla bağlantılı olarak eğitimin dönüştürülmesinde en önemli yapı taşını 12 eylül oluşturuyor. keza benzer şekilde 12 eylül'de evren cuntasının işkence amaçlı bok yedirmesini savunan ve bunun işkence olmadığını söyleyen, kendisinin de afiyetle bok yediğini ifade eden biri medeniyetten/ilkellikten de söz etmesi de büyük bir absürddür. 12 eylül'e sempati duyan biri ya ahmak, ya bilgisiz yada aklını ve vicdanını yitirmiş olması gerekir. kaldı ki bu adam ''ideal yönetim şekli monarşidir'' diyen biri.

evet, katılıyorum. medeniyet mercedese binmekten, bikini giymekten daha öte bir şey.
  • sayesinde memleketin psikolog sayısı artmış bilim insanı.

her gün başka bir kişilik çözümlemesi okuyoruz kendisi hakkında, sonu gelmiyor. buraya gülmek için girmekte cidden çok haklı.
  • farklı bir düşünce yapısı vardır programları izlemişimdir konuşmaları gayet mantıklı olan bir insan ülkede çok fazla boş varken
  • önde gelen felsefeci,ilayhatçılarlarla bir programda tartışırmısınız sorusuna
    efenim bunlar birşey yayınlamışmı, bilimsel platformda çıkıp tartışayım diyecek kadar teolojist arayan aklını yitirmiş klasik herbokolog.
    sanki kendisinin tarih, felsefe,ilayhat,ekonomi,sosyoloji konularında bilimsel yayınları var. caner taslaman gibi bir akedemisyenin karşısında insalık tarihi,din tarihi,felsefe,fizik,bioloji,sosyoloji, bilim tarihi gibi her konuda kendisinin canlı yayında ağzına yüzüne bilimsel kibarlılla sıçılacağını net biliyor.

he birde en çok gıcık olduğu konu olan yetersiz eğitim olduğu halde, iktidarın lüks içinde yaşayıp eğitime para ayırmamasına ne diyorsunuz sorusuna , shakira kıvraklığında, lüks nedir, ııııı ne gibi lüks içinde yaşanıyor bilemiyorum vs demeçleri 4x4 yüzlü biri olduğunun ispatı olup o günden beri iyice tiksinmemi sağlamıştır.
    ayrıca ötekileştirmeci itü cü, var oluş sorununu itülü olmakla gidermeye çalışan romalıyım diye övünen fakirlerden farkı olmayan herbokolog
  • son zamanlarda severek takip ettiğim adam, tarih ile pek ilgili olmayan birini bile muhabbet havasında anlattığın dolayı dinletebilecek bir insan kendisi
  • muhabbetine doyum olmayan insanlar vardır celal böyle biri kendisini iyi dinletiyor diyaloğu sürekli canlı tutuyor, bilgi düzeyi üst seviye tam bir öğretmen severek izliyoruz mümkünse daha çok konuşsun.
  • türkiye'deki en cesur ve en bilgili entelektüel.bazı konularda kendisiyle hemfikir değilim o ayrı.
  • bir tespiti varki bu dünyada yapılmış en büyük tespit olabilir. 'bana küçükken masallar anlatırlardı. sonra birgün dini hikayeler anlatmaya başladıklarında ee bunlar öbürünün aynısı dedim' bakın ister inanın ister inanmayın bu tespit inanılmaz doğru. adam bunun ingilizcesini de biryere yazsın. insanlık tarihin en iyi özet cümlesi olabilir.
    ben kendisi gibi olamadım. hala masal gibi gelse de inanıyorum. dindar değilim ama inanıyorum gibi işte.
hesabın var mı? giriş yap