• orta 3'teki aydın, lise 2'deki tenis antrenörüm, beni kuzenleri ile tehdit ettirip ayrılmaya çalışan lisenin basketbol takımındaki kız, amasyadaki "bahar 2000" dönercisi, lisenin yanındaki halı saha, kiralık ev ararken aldığım "kiralık ev hisarüstü" diye yazılmış numara ve üniversitenin kayıt sırasında tanıştığım ege ismindeki uzun saçlı çocuk; hepsinin numarası duruyor telefonumda.

bir tek seninkisi yok. sildim onu. ankara'dan amasya'ya bir telefonla bahar 2000'i arayıp "tavuk döner istiyorum, ketçap mayonez olmasın" deme ihtimalim kadar bile umut kalmasın istedim içimde.

iyi oldu bence.

sen de ben de rahat ederiz.

selam söyle dizinde kabuk bağlamış yaraları olan çocuklara, ve ismet özel'e.
  • alcatel turkcesine sahip bir telefonda "silmek mi?" gibi bir engeli a$mayı gerektiren hadise.
  • ölüm anında yapılması insanı düşüncelere iter. çok sevdiğiniz bir yakınınız artık yoktur bu dünyada. ve adının kayıtlı olduğu numara aranır bir kere daha. aradığınız kişiye şu anda ulaşılamıyor lafı tahmin edemiyeceğiniz kadar pis koyar adama. garip bir duygu kaplar içinizi. silmekle gözyaşı arasında bir gider bir gelirsin. ufak bir ayrıntı gibi dursada insan hayatında verilmesi gereken zor kararlardan biridir. ölümün o soğuk yüzü seni vicdanınla başbaşa bırakır.
  • bazen imrenir insan cep telefonun bu özelleğine.. "x silinsin" dersin "x silindi" der.. yok mudur arkadaşım beyne yerleşebilecek böyle bir aparat.. bas tuşuna hoopp silinsin tüm anılar, duygular.. o insandan geriye ne bir boşluk hissi ne bir acı kalsın.. ama yok işte kurban olduğum mühendis, doktor arkadaşlar her kimse bunu icat edecek güç elini çabuk tutsun..
  • kopan bağların ardından numara ezbere bilinse dahi itinayla yapılan eylemdir.
  • bazen de kendi çapında bir intikam çeşitidir. hayatımdan silemiyorum en azından telefonumdan sileyimdir işte bazen.
  • bakarsin numaraya birde kime ait olduguna sonra soyle dusunursun : ulan bu adam senede bir bile aramaz beni yaw , zaten bende onu aramam , ne amaçla kayit ettiysem , herhalde yeni tanismanin yada ortamda donen sicak muhabbetten sonra gaza gelip kaydetmisim. bu dusuncelerin sonunda numara silinir ve o adam sizi ertesi gun arar sonra ugras dur , caldirmalarla , mesajlarla :
    msg : pardon siz kimsiniz acaba ?
    cevap : ohhh , ne cabuk unutulduk be. kayit etmistin ya benim numarayi .
  • cep telefonunda da mallar listesi olsa, oraya gonderilse diye dusunduren aktivite. hatta cep telefonlarimiz embesil konusmalari ve cevapsiz aramalari kaydedip , istatistikler sonucunda bu kisileri direk mal olarak belirlesin.
  • numara silmek değildir, insan silmektir. hayattan silmekle beraber, cep telefonundan silmektir.
    ancak bir açık kapı bırakmaktır, hazırlıksız yakalanmaya davetiye çıkartmaktır.
    bir insanı tamamiyle silip atmak, tekrar yazacak olun veya olmayın, o insanı tamamiyle sınırların diğer tarafına atmakla, çemberin içine sokmamakla sağlanabilir. sürekli yanınızda taşıdığınız, ve belki geceleri bile kapatmadığınız bir kapınızdan içeri habersizce sızamaz mı bu insan?
    diyelim ki sizi aradı, kimden arama geldiğini bilmeden telefonunuzu açma olasılığınız var. bu gibi bir duruma hazırlıklı olmak için ve kontrolü elinizde tutmak için o insanı herşeyinizden silin, ama kapılarınıza onun resmini yerleştirin ki kapılardan geçemesin. cep telefonunuzdan silmeyin, bir daha sesinizi işitemesin, bir daha düşüncelerini ve kelimelerini sizinle paylaşamasın.
    yine de ona açık bir kapı bırakmak istiyorsanız, belki özür diler, belki anlar diye düşünüyorsanız olayları zamana ve kadere bırakarak, ona bir şans daha verebilirsiniz. yani cep telefonunuzdan da o insanı silersiniz. zamansız bir aramada ona bir affedilme ve yeniden deftere yazılma imkanı sunarsınız.
    bir de hayatınızdaki kalın kapaklı deftere yazılmamış olan, sadece cep telefonunuzun rehberinde yazılı duran insanları silmek vardır. bu insanlar zaten size dijital bir araçla, telefonla bağlanmışlardır. tekrar girseler ne farkeder ki? zaten girebildikleri ancak o kadarsa... bu tip insanları gönül rahatlığıyla cep telefonlarınızdan silebilirsiniz. sizi daha sonra aradıkları zaman telefonu açmak sizi incitmeyecek, canınızı sıkmayacak ve sizi herhangi bir yere götümeyecektir. zararı yoktur...

benzer bir şekilde cep telefonundan numara silmek vardır. genellikle sadece cep telefonunda duran insanlar için veya gerekirse sizi arayacaklar için yapılır bu işlem. insan silmek değil, insanların numaralarını silmektir. mesela üç ay boyunca bir defa bile aramadığınız ve sizi aramayan bir numarayı silebilirsiniz. bu sizin cep telefonu kullanma sıklığınıza kalmış bir durumdur. altı aylık da olabilir bu zaman dilimi, bir senelik de... msn listenize de, icq listenize de, mail adreslerinize de, ve benzeri diğer iletişim yollarınız için kullandığınız kayıt seçeneklerine de uygulayabilirsiniz bu eylemi. sakıncası yoktur.

cep telefonundan numara silmek ve cep telefonundan insan silmek aynı şeyler değildir. birisi rutin bir işlem iken diğer acımasız, geri dönüşü olmayan ve sizi inanılmaz rahatlatacak bir eylemdir.
  • silinen kişinin araması durumunda '- sim kartımı kaybetmiştim ondan tanıyamadım' yalanına başvurma sebebidir.
hesabın var mı? giriş yap