• partiyi etnik ve mezhep kökenli bir parti haline getiren en önemli unsurlardan birisidir budur.

siyasi partiler kanunu gibi genel başkanları koltuğunda tutmaya yarayan bir garabet de buna yol verir.

siz hiç bir siyasi parti liderinde siyasi partiler kanunu değişsin diye bir kelam duydunuz mu ? (kastım büyük partiler)

duyamazsınız..

ne zaman ülkede siyasi partiler kanunu değişir üyelikler serbest , karar mekanizması üyerlerin olur o zaman türkiye hesap verilebilir ve kısmen demokrat bir ülke olur.
  • kemal bey kaybetmemesi için gereken sistemi kurmuş. ölene kadar partinin başında. boşuna debelenmeyin.
  • chp seçmeninin akp seçmeninden yemin ediyorum gram farkı yok. hemen bir savunma haline geçiş hemen bir celallenme.
  • yani 1 kürt= 10 türk.buna karşı çıkanlar da ırkçı faşist . siyasal islamcılardan bile daha leşsiniz lan
  • delege sistemi başlı başına boktan bir sistemdir zaten.

örneğin üyeler arasında yapılacak objektif bir ankette kemal’in seçilme ihtimali yokken tamamen bir takım beklentiler ile delege olmayı başaran kişiler arasında kemal’in başkan seçilme ihtimali yüzde yüzdür ki öyle olacaktır gene.

kısacası chp tam anlamıyla halktan kopuk bir partidir delegeler halkın değil partinin mevcut iktidarının delegeleridir.

sonuç olarak chp’den umudu olanlarının aklını sikiyim.
  • başlıktaki mantığa göre seçim yapmaya hiç gerek yok. baştan bölüşülsün. hele hele 2002 seçimlerindeki oy değişimini görmüş bir ülkede bu mantık saçma ötesi saçma. eskiden izmirliler oylarını dp'ye verirmiş, daha yakın zamanlarda da shp doğudaki oyları alırmış. 1977'teki seçim sonuçlarına da bir bakın isterseniz. zaten buradaki ulusalcı gözükenlerden görebildiğimiz gibi, birileri iyi partiye kaçmak için fırsat kolluyor (perinçek iki gıdım oy alabildiği için). bırakınız yapsınlar, bırakınız geçsinler. ayrıca delegeler ve milletvekilleri sadece başkan seçmek için mi var? chp sadece kendi seçmenine mi hizmet edecek?

izmir şanlıurfa'nın iki katı kadar milletvekili çıkaracak. delege sayısını milletvekili sayısına oranlarsak sanırım izmir gibi yerler daha avantajlı çıkacak.

yeni milletvekili sayıları

adana 15, adıyaman 5, afyonkarahisar 6, ağrı 5, amasya 3, ankara 36, antalya 16, artvin 2, aydın 8, balıkesir 9, bilecik 2, bingöl 3, bitlis 3, bolu 3, burdur 3, bursa 20, çanakkale 4, çankırı 2, çorum 4, denizli 8, diyarbakır 12, edirne 4, elazığ 5, erzincan 2, erzurum 6, eskişehir 6, gaziantep 14, giresun 4, gümüşhane 2, hakkari 3, hatay 11, ısparta 4, mersin 13, istanbul 97, izmir 28, kars 3, kastamonu 3, kayseri 10, kırklareli 3, kırşehir 2, kocaeli 13, konya 15, kütahya 5, malatya 6, manisa 10, kahramanmaraş 8, mardin 6, muğla 7, muş 4, nevşehir 3, niğde 3, ordu 6, rize 3, sakarya 7, samsun 9, siirt 3, sinop 2, sivas 5, tekirdağ 7, tokat 5, trabzon 6, tunceli 2, şanlıurfa 14, uşak 3, van 8, yozgat 4, zonguldak 5, aksaray 4, bayburt 2, karaman 3, kırıkkale 3, batman 5, şırnak 4, bartın 2, ardahan 2, ığdır 2, yalova 3, karabük 3, kilis 2, osmaniye 4, düzce 3.

kaynak: http://www.karar.com/…-ilde-sistem-degisiyor-735473

26 ocak tarihli haber
  • neyse ki iyi parti var.
  • kk nın kaybetmesini imkansız hale getiren delege yapısıdır.

şu sistemi eleştirene perinçekçi demek veya savunmak nasıl bir saçmalıktır anlamadım. oy vermeyen yerler, oy verenlerin yerine başkan seçiyor. bu demokratik bir seçim mi şimdi? şu seçim yapısı ile akp bile sizden daha demokratik. keşke baraj altı kalsanız da kurtulsak.
  • valla ben iyi partiye gectim kafam rahatladi. yani dert tasa falan kalmadi ne yalan soyliyim.
    herkese tavsiye ederim. **
  • iddia ediyorum atatürk bile olsa seçilemez bu delege yapısıyla. kemal reiz diktatöryasını sağlam kurmuş.
hesabın var mı? giriş yap