• cin şişeden çıktı, devlet bahçeli ne zaman seçim diye ortaya çıkarsa bu ülkede seçim olur. şimdi strateji üretmek ve seçimi almak için uğraşmalıyız. kemal kılıçdaroğlu'na ve parti yönetimine çok sert eleştiriler yaptım artık gitmesi gerektiğini söyledim ama seçim sürecinde artık eleştiri yok destek var çünkü cumhuriyet halk partisi bu ülkenin tek umududur. ne yapacaksak eldeki imkanlarla biz yapacağız. siyaset sadece parti yönetimi tarafından yapılmaz parti tabanı partiyi sırtlamalı parti yönetimini yönlendirmeli. henüz chp'nin adayı belli değil aday belli olunca adaya göre adaya özel daha net stratejiler belirleriz.
    lafı çok uzatmadan chp için önerilerimizi yapalım.

1- devr-i sabık yaratmayacağız teminatı.
    akp seçmeninden oy almadığınız müddetçe seçimi kazanmak mümkün değildir. akp tabanı iktidar gidince elinde bütün kazanımları kaybedeceğinden korkuyor sadece başörtüsü meselesi değil bu kesim 16 yıllık iktidar sürecinde pek çok olumsuz işe bulaştı. chp gelince herkesi dağıtacak, hepimizi bitirecek korkusu içlerine işlemiş isteselerde akp'den kopamıyorlar. bu insanlara bir alan açmak ve rahatlatmak gerekiyor. akp gidince kazanımlarından olmayacağının garantisi verilmeli. yar-gı-la-na-cak-sı-nız mastürbasyonu sadece akp çelikleştirmeye birleştirmeye yarıyor daha da bloklaşıyorlar. bu bloğu kırmak ve oradan bir parça koparmak gerekli. (bkz: #75497389)

2- chp bu seçimi ekonomi üzerine kurmalı. elbette ülkedeki demokratik hak ve özgürlük meselesi, baskı ortamı adaletsizlikler vurgulanmalı ve bütün bunların sonucunun ekonomik krizi doğurduğu anlatılmalı. benzin zamları, gıda fiyatlarına ve temel ihtiyaç maddelerine gelen zamlar tablolarla halka tane tane anlatılmalı. döviz karşısında türk lirası'nın eriyip gitmesi çok basit tablolarla izah edilmeli. asgari ücretin ve emekli maaşlarının yetersizliği vurgulanmalı. ekonomik krizin çıktığını ve bu gidişle daha da derinleşeceği vurgulanmalı. mutafakta yangın var sloganı yeniden canlandırılmalı. merkez türkiye projesi yeniden gündeme getirilmeli.

3- en önemlisi chp bu seçime kimseyle ittifak yapmadan girmeli.
    iyi parti ve saadet'le ittifak yapmak hem chp'ye hem bu partilere birşey kazandırmaz. sağ sağdan, sol soldan gitmeli. hdp ile ittifak meselesine gelirsek bu ittifak chp için intihar etmek anlamına gelir. hdp adeta yakar top durunda bir parti kime değse eritiyor. chp tek başına ve ilk turda kimseyle ittifak yapmadan girmeli. iş ikinci tura kalana kadar kimseyle ittifak kurmayı düşünmemeli. hatta bu partilere mavi boncuk dağıtmayı bırakmalı.

4- ne yaparsak yapalım akp kazanacak, oyları çalacaklar, hile olacak
    söylemi terk edilmeli. hele hele boykotçular hiç konuşturulmamalı. bu boykotçu tayfa seçim boykotunu sandığa gitmemek, seçim günü evde tv'den seçim sonuçlarını seyretmek zannediyor. oysa seçim boykotu aktif muhalefet ve sandık güvenliğiyle sağlanır. boykot yapmak seçim çalışması yapmaktan daha zordur. boykotçu tayfanın muhalif seçmenin umudunu kırması engellenmeli.

5- anadolu halkı güçlü insanı sever.
    anadolu'da siyasetçi=büyük adamdır. ankara'dan bir siyasetçinin gelmesi çok önemli bir hadisedir. kemal kılıçdaroğlu bir ile veya ilçeye seçim çalışmasına gittiğinde en az 100 koruma aracı ve 500 korumayla gitmeli. buna bir çok defa şahit oldum. kemal başkan seçim çalışması için halkın arasında geziyor, millet arkasından şuna bak yanında koruma bile yok, adamın kendine faydası yok bize nasıl diye dedikodusunu yapıyorlar. öyle genel başkana laf atmalar, önüne mermi atmalar gibi olaylara asla müsaade edilmemeli.mütevazilik bir tarafa bırakılmalı, chp genel başkanı'nın gücü, ağırlığı ve dokunulamazlığı hissetirilmeli.

ilk aklıma gelen bunlar.
  • insanlardan oy istemeden önce, oylarına sahip çıkmayı öğrensinler.
  • (bkz: boykot)

ohal devam ederken, seçimde hile yapmayı kolaylaştıran yasa tasarısı meclisten geçmişken yapılabilecek en mantıklı eylem seçimi boykot etmektir. demokrasinin işlemediği ve hızla kötüleştiği bir ortamda seçimlere katılmak mevcut durumu meşrulaştırmaktan başka bir şeye yaramayacaktır.
  • kılıçdaroğlu nu severim ama muharrem ince olsaydı bu başlığa gerek kalmayacaktı
  • iyi parti ve sp ile ittifak yap. artık oyları topla yeter.
    başkanlığı zaten rte alır. mecliste çoğunluğu ele geçirmeye yönelik hamleler yapsın.
  • bugün tesadüf kılışdar’a denk geldim. eskiden salı grup toplantılarına denk geliyodum da neyse bayadır rast gelmemiştim. neyse kılış dio ki tayyip bana parke gönderecekmiş. evet parke dio bizim çorumlu uzman çavuş ağzıyla. dio ki benim parkeye ihtiyacım yok; biz zaten 6. filoya karşı giydik parkemizi. ha senin veya bedelli asker oğullarının varsa eğer, oğlum askerden yeni geldi; istersen göndereyim diyor.
  • basini yerel gazetelere, mahhallelerde yayinlanan dergilere kadar ele gecirmis iktidarin karsisinda yapilabilecek en onemli sey kapi kapi gezip insanlara anlatmaktir.

ancak chp hala fil disi kulelerinde kapali. daha neyi kaybetmeyi bekliyorlar anlam veremiyorum.
  • chp'nin değil de chplilerin tek bir seçim stratejisi olmalıdır, o da chp'ye oy vermemek. buraya yazıyorum en büyük akplilerden birisi de kılıçdaroğlu'dur. ne yapsa akp'ye yaradı. bazıları hala "norveçlik lider yeaaa" diyip dursun. ülkenin başında mezhepçi bir diktatör olduğu gibi chp'nin başında da mezhepçi bir diktatör var. aynı bokun laciverti.

iyi parti gibi bir alternatif varken ve chp'nin başında hala kılıçdaroğlu varken hala chp'ye oy veren sözde atatürkçüler varsa net salaktır. aynı atatürkçü geçinip hdp'ye oy verenler gibi.
  • kemik oyun üzerine çıkmayı başaramayan kılıçdaroğlu'nun koltuğu bırakması.

başka önerim yok, kendilerine oy verdim bunca sene bir arpa boyu yol alamadılar. gelcek seçimde akşenerciyim kılıçdaroğlu gitmezse..
hesabın var mı? giriş yap