• çiçekleri topraktan koparıp almak
  • toplu taşıma araçları sürücülerinin kibarca çişini neyini etmek isteyen var mı anlamında "çiçek toplama yerimiz mevcuttur" şeklinde dile getirdikleri mola.
  • bumak kamp ortamında uluorta "ben sıçmaya gidiyorum!" demeye utanan kişilerin kullandığı terim. iş üstünde basılmamak için yön gösterilir..

örnek:
    kaşar kampçı: (öff, çok fena bastırdı) ben şu tarafa doğru şöyle bi çiçek toplayıp geliyorum arkadaşlar..
    yeni kampçı: aa ne kadar şirin, ben de geleyim, ne tarafta?
    kk: yok pıtırcık, öyle çiçek değil bu, böyle öbek öbek başka çiçek..

başka bir versiyonu (bkz: armut sallamak)
  • özellikle arazide, kampta, gezide açık alana küçük çiş yapmak için kullanılan terim..

örnek:
    - abi ben bi iki dakika çiçek toplayıp geleyim..
    -oldu abi, ben de bu tarafta topluyorum..

(bkz: çelenk bırakmak)
  • doga gezintilerinde ihtiyaç molasına çıkılacağının kibarca söylenme biçimidir. o nedenle çiçek toplamaya çıkacağını haber veren kişiye "aa dur ben de geleyim, beraber toplayalım" diye karşılık verilmemesi, ve dahi pesinden gidilmemesi, kişinin özgür bırakılması gerekir.
  • sanırım en son çocukken yaptığım eylem.
  • sadece küçük için değil büyük için de söylenir:

-şş hilmi bi gelsene, biraz çiçek toplayalım senle.
    +oha. olum kendin git işte?
    -domuz var olum. uzun süre çok savunmasız kalacam, yakınlarda sen de topla işte biraz?
    +iyi tamam. uzata topla amk, kampın yakınına gelmesin çiçeklerin kokusu.

true story
  • doğaya kampa gittiniz ve uzaklaşırken etrafınızdakilere haber vermelisiniz ki endişelenmesinler, işemeye ya da sıçmaya gidiyorum demeye çekinirseniz ben bi çiçek toplamaya gidiyorum diyerek kullanabilirsiniz.
hesabın var mı? giriş yap