speolog

  • 1039
  • 0
  • 0
  • 0
  • geçen yıl

yenibosna

eskiden hep tarlaymış. 1933'te bosna göçmenleri semtin en tepe noktasındaki eski köyü oluşturmuşlar. devletin hibe ettiği arazileri ekmişler biçmişler. zamanla şehir genişledikçe bu arsaları şarap parasına satmış göçmen abiler. sanayi ve gecekondulaşma 1970'lerin ortasından itibaren yayaş yavaş sarmış bitirmiş o tarlaları..

şimdi baktığımız zaman, göz göre göre oluşmuş düzensiz koca bir köy görünümünde yenibosna. pardon yanlış benzetme, köy demeye bin şahit ister, yurdumun köyleri bin kat daha düzenli daha güzeldir buradan. bitişik nizam sıvasız boyasız apartmanlar, kaldırım aralarına sıkışmış ağaçlar, bahçe yok park yok, ara sokaklarda top oynamaya çalışan çocuklar, yolların içine eden minibüsler, bütün caddelerde trafiği felç edercesine sağlı sollu parketmiş araçlar, kaldırımları işgal etmiş esnaf ve işin ilginç tarafı bütün bu rezillikten hiç şikayetçi değilmiş gibi kafasına göre yaşamaya devam eden yenibosna sakinleri..

bir istanbul gerçeği burası, bambaşka bir yer, yaşam savaşı ve bunu herşeyin bahanesi olarak gören kontrol altına alınamamış bireysel ve toplumsal bencilliğin, saygısızlığın, kayıtsızlığın bütün çıplaklığı ile gözlemlenebileceği boktan bir yer yenibosna..

devamını okuyayım »