• izmir'lilerin (bkz: aycekirdegi)'ne verdigi isim. (bkz: izmir)
  • kucukken yedigimiz tatli cicek tohumlarina verilen isim.. harbi $eker gibi tatli olurdu bunlar.. yerdin.. iyi mideyi bozmami$iz zamaninda..
  • bi çeşit kar çiçeği.. sarı ve beyaz renkleriy mevcuttur..
  • tuzlusu pekmakbul olur. özellikle siyah olanlarının lezzetinde farklı bir aroma gizlidir. kıbrıs versiyonu da vardır. uzmanlaşmış olan gediklisi çıtlarken:) iki elini birden kullanır ve babasından "oha" nidalarıyla azar işitir. tapılır orgazm duygusu yaratır.
  • ingilizce telaffuzda süper sorun yaratan türkce isim (bu tür bir isimle hayatinda ilk kez ve yazili olarak karsilasan ecnebinin agzindan direkt "sigdim" olarak dökülür).
  • "cigdem der ki ben âlâyim
    yigit ba$ina belayim
    her cicekten ben âlâyim
    benden âlâ cicek var mi?"

$eklinde, bir parca megalomani kokan dizelere konu olan cicek.
    latincesi crocus'dur, daglarda yetisir, yilin iki mevsiminde sari ve mor cicek acar. yaz cigdemi (ki sari olur) tatlidir, yenebilir; oysa güz cigdemi (mor renkli) zehirlidir.
  • ecnebiler tarafindan "cina" olarak da algilanabilen cicek.
  • hititlerin en önemli bayramlarından biri çiğdeme adanmış ve özellikle çocuklar tarafından şenliğe dönüştürülmüş. ilkbaharda topladıkları çiğdemleri çiğ ya da pişmiş olarak yerlermiş.
  • mahmur cicegi veya lahlah adi da verilir .idrar yollarini acar ve sokturur , kabizligi gecirir .