1. kucukken yedigimiz tatli cicek tohumlarina verilen isim.. harbi $eker gibi tatli olurdu bunlar.. yerdin.. iyi mideyi bozmami$iz zamaninda..
  2. iyk yersin yersin birakamazsin nalet seyi elinden
    en sonunda biri patlar "kim getirdi bu eglenceligi!!!" diye
    ama ne fayda dudaklar coktan tuzdan sismis disler de igrenc bi sekilde siyah siyah olmustur...
  3. bi çeşit kar çiçeği.. sarı ve beyaz renkleriy mevcuttur..
  4. tuzlusu pekmakbul olur. özellikle siyah olanlarının lezzetinde farklı bir aroma gizlidir. kıbrıs versiyonu da vardır. uzmanlaşmış olan gediklisi çıtlarken:) iki elini birden kullanır ve babasından "oha" nidalarıyla azar işitir. tapılır orgazm duygusu yaratır.
  5. ingilizce telaffuzda süper sorun yaratan türkce isim (bu tür bir isimle hayatinda ilk kez ve yazili olarak karsilasan ecnebinin agzindan direkt "sigdim" olarak dökülür).
  6. "cigdem der ki ben âlâyim
    yigit ba$ina belayim
    her cicekten ben âlâyim
    benden âlâ cicek var mi?"

$eklinde, bir parca megalomani kokan dizelere konu olan cicek.
    latincesi crocus'dur, daglarda yetisir, yilin iki mevsiminde sari ve mor cicek acar. yaz cigdemi (ki sari olur) tatlidir, yenebilir; oysa güz cigdemi (mor renkli) zehirlidir.
  7. ecnebiler tarafindan "cina" olarak da algilanabilen cicek.
  8. hititlerin en önemli bayramlarından biri çiğdeme adanmış ve özellikle çocuklar tarafından şenliğe dönüştürülmüş. ilkbaharda topladıkları çiğdemleri çiğ ya da pişmiş olarak yerlermiş.
  9. mahmur cicegi veya lahlah adi da verilir .idrar yollarini acar ve sokturur , kabizligi gecirir .

çiğdem hakkında bilgi verin