şükela:  tümü | bugün
 • toplam 14 ülke ile dünyanın en çok sınır komşusuna sahip ülkesidir. bu ülkeler: rusya, moğolistan, nepal, hindistan, vietnam, afganistan, bhutan, laos, myanmar, kuzey kore, kazakistan, kırgızistan, tacikistan ve pakistan.

  edit: vietnam'ı yazmayı unutmuşum, eklendi.
 • sadece 2 sene sonra dünya liderliğini abd'nden devralacak büyük ülke.

  (bkz: at fav'a bekle)
 • hakkında 20 yıldır ha amerika'yı geçti ha geçecek denen ülke. millet hala yiyor mu ya bu geyikleri he geçecek, tabii canım dengeler degisti zaten, yukselen dogu, batı batıyor vs...
  bir türlü geçemedi geçemezde karşısındaki devasa ekonomi hem de sadece bugünün değil neredeyse yüzyılın devasa ekonomisi öyle hemen geçilemez.
  20 yıldır çin için okunan bu aynı teraneleri 30 40 yıl önce de japonya için okuyorlarmış ha geçti ha geçecek yukselen japonya filan diye. yükseldi harika büyük bir ekonomi evet çin de japonya da ama mevzu bahis amerika olunca zor be anam.
  bir de çin öyle büyüyeceğim filan diye uğraşacagına önce diktatörlüğü, totaliterliği bir bıraksın. bu tip bir yönetimle dünya lideri olunabilseydi sscb olurdu zaar.
  amerika gibi bir ulkenin %4-5 buyumesi oyle kolay degil gecmesi demektir.
  bir okuyun derim the us economy was in a decline, past tense
 • ihlas haber ajansı'nın haberi:

  çin hükumetinin, vatandaşların davranışlarını kontrol altına almak için hayata geçirdiği “sosyal puanlama” sistemince “kara listeye” alınmış 23 milyon kişinin seyahat etmesini engellediği açıklandı.

  çin hükumeti, vatandaşlarının davranışlarını kontrol altına almak için “sosyal puanlama” sistemini başlatmış, davranışları uygun olmayıp, düşük puan alan vatandaşlara belirli kısıtlamalar getirmeye başlamıştı. vergilerini ödemeyen veya suç işleyen vatandaşlar, bazı temel insani haklardan mahrum bırakıldıkları “kara listeye” yazılmaya başlanmıştı. geçtiğimiz yıl, “sosyal puanı” düşük olan 23 milyon insanın uçak veya tren bileti alamadığı açıklandı. henüz ülkenin bütün bölgelerinde hayata geçmeyen sistem, 2020’de tüm ülkede hayata geçirilecek ve çin hükumeti, 1 milyar 386 milyon vatandaşı hakkında dosya tutmaya başlayacak.

  kamu güveni enformasyon merkezinin yayınladığı son rapora göre, 17,5 milyon insanın uçağa binmesi, 5,5 milyonun tren kullanması ve 128 kişinin ülkeden çıkması engellenmiş. iktidardaki komünist parti, “sosyal puanlama” cezalarını ve ödüllerinin, son 30 yıl içinde hızlı bir değişim yaşayan toplumun, reformlara ayak uydurması için başlatıldığını açıklamıştı.

  insan hakları aktivistleri “sosyal puanların” esnetilemez ve insanların sosyal statülerini neden kaybettiklerini ve nasıl düzeltebileceklerini söylemeden, halkın gözünde güvenilmez olduğu konusunda uyarmışlardı.

  abd başkan yardımcısı mike pence de geçtiğimiz aralık ayında sistemi eleştirerek, “insan yaşamının hemen hemen her yönünü kontrol etmeye dayanan bir orwellyen sistemi” değerlendirmesinde bulunmuştu.

  birçok insan hakları derneği, müslümanların ve diğer azınlık grupların kan örneklerinin alındığı ve genetik veri tabanı oluşturulduğunu iddia ediyor. bu veri tabanların avrupalı ve amerikan şirketler tarafından oluşturulduğu ve insanlık suçu işlenmiş olabileceği ifade ediliyor. amerikalı thermo fisher scientefic şirketi, çoğu uygur müslümanlarından oluşan, azınlıkların gözetimi için kullanıldığı şüphesiyle çin hükumetine daha fazla teknolojik destek ve hizmet vermeyeceklerini açıklamıştı.
 • şubat ayında ihracat ve ithalatı keskin bir düşüş gösteren ülke.
  gerekçe ise çin yeni yılı tatili'nin yol açtığı aksaklıklar ve "zayıflayan küresel talep".

  şubat ayında çin'in ihracatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20,7 azaldı.
  beklenti şubat ayında ihracatın sadece yüzde 6 azalacağı yönündeydi.

  şubat ayında yüzde 2,5 gerilemesi beklenen ithalat da yüzde 5.1 geriledi.
  ocak ayında ihracat yüzde 9,1 artış göstermiş ve ithalat yüzde 1,5 azalmıştı.

  şubat ayında çin'in ticaret fazlası 24.45 milyar dolar olan beklentinin çok altında
  4,12 milyar dolar olarak gerçekleşti.

  yılın ilk 2 ayında ise ihracat yüzde 4,6 ve ithalat yüzde 3,1 geriledi
  ve ticaret fazlası 43,7 milyar dolar oldu.

  çin'in abd ile ticaret fazlası da şubat ayında ocak ayına göre keskin şekilde daraldı.

  ocak ayında 27,3 milyar dolar olan abd ile ticaret fazlası, şubat ayında 14,72 milyar dolar olarak gerçekleşti. çin, ocak-şubat döneminde ise abd ile ticaretinde 42,1 milyar dolar fazla verdi.

  kaynak: foreks.com
 • bu ülkenin finans sektörü ve reform çabaları konusunda people’s bank of china'nın önceki guvernörlerinden zhou xiaochuan'ın katıldığı bir chatham house söyleşisi için; https://www.youtube.com/watch?v=1vft_aflko4
 • henuz iki ay once ay'in karanlik tarafina basarili bir sekilde uzay araci indirmelerinin ardindan bu kez de uzayda gunes enerjili elektrik santrali kurmaya goz dikmis ulke.

  ayrica cin'de yasayan birisi olarak cok degil bes sene icinde hem uzay calismalarinda hem de yapay zeka calismalarinda dunya lideri olacaklarini dusunuyorum.
 • çin son 10 yıldır hem sert hem de yumuşak bir afrika politikası izliyor. ekonomisini güçlendirdikten sonra çok fazla hammaddeye ihtiyaç duyması, yönünü afrika'ya çevirmesine etmen oldu. onlarca yıldır batı tarafından sömürülen afrika ise çin'in gelmesini hoş karşıladı. elbette çin de afrika'nın hammadde zenginliklerinin peşinde fakat çin'in batıdan bir (2) farkı var.

  çin, afrika ülkelerine yatırıma gittiğinde, bu yatırım, hükümetlerin istekleri doğrultusunda önemli yerlere (özellikle altyapıya) yapılıyor. bu ikinci önemli unsurdu. en önemli ilk unsur ise çin'in afrika ülkelerinin iç işlerine hiç karışmaması.

  https://www.cnbc.com/…as-grip-on-the-continent.html

  macron şu aralar afrika turu atmakla meşgul. fransa'nın eli ayağı birbirine girmiş durumda zira afrika'nın zenginliklerinin batı dışında başka yerlere akmasına gönülleri el vermiyor.

  ah batı ah. kabuğun çok güzel fakat etin hiç lezzetli değil.
 • doğu asya ülkesidir.

  çin; afrika veya başka yerlerde hiç mi siyasete karışmıyor?
  bence kamu ihalesi veya izni alıp siyasetten uzak kalmak zordur.

  insanların çin konusunda kafaları karışık.
  çin'in sömürgeci geçmişi yok ama bu, çin'in sömürgeci olmadığı veya olmayacağı anlamına gelmez.

  sonuçta çin "emperyal" bir ülkedir.
  çinliler her zaman kapitalizm ve uluslararası para piyasası ilkelerini kullanıyorlar.