• (bkz: civil war 2)

marvel'ın yeni çizgi roman event'idir. brian michael bendis yazacakmış.
    iron man ve captain marvel'ın zıtlaşması üzerinden başlayacakmış.

plot'ı person of interest'ten araklanmış gibi duruyor şu ana kadar:
    "gelecete yaşanacak olayları önceden isabetli bir şekilde öngörebilen bir karakterin ortaya çıkışı kahramanları ikiye böler. carol ve tayfası, suçların henüz işlenmeden durdurulması gerektiğini savunup harekete geçerken tony ve tayfası 'ceza, suçtan önce gelmez' diye buna karşı çıkar ve olaylar gelişir..."
  • dikkat! uzun entry

ilk civil war'da cap'in tarafını desteklemiş bir olarak carol'ı haklı gördüğüm hikaye. hatun düşman saftaydı o zamanlar, hey gidi... şimdi oraya bağlıyorum;
    millet bu kadar galeyana geldi "bendis bok gibi yazıyor. karakterlerin hepsi yanliiiş. almiş olduğumuz maçi tuttu dc'ye verdi." diye. alakası yok.
    carol her zamanki katı pragmatistliğinden ödün vermiyor ve alabildiğine inatçı. "sen istesen de istemesen de kurtaracağım seni" kafasında.
    tony de aynı şekilde narsisizm akıyor. bütün hırgür yepyeni bir bilgi edinme aracının*, geleceği tony'nin öngördüğünden farklı şekillendirme ihtimalinin ortaya çıkması ve bunun tony'yi çıldırtmasıyla başlıyor.
    sonrası civil war 1'deki gibi klasik tony stark manipülasyonları. geçiniz...

ha, tontiş süperkahramanlarının kötü yanlarını reddederek ele alırsan evet, herkes karakter dışı. civil war eventlerinin yaptığı bu. kardeşlerin kafayı sıyırıp birbirini boğazlayacak raddeye gelmesi üzerine...
    ilk civil war'da bu;
    cap: aynı boku ikinci dünya savaşı'nda da yaptık. birkaç ay sonra kıtadaki bütün japonlar toplama kampındaydı, tony.
    tony: la olm raadsız mısın? millet maskenin arkasına geçip birbirini patlatıyor, sen ne diyon.
    civil war ii'de;
    tony: olmaz! geleceği ben bile tam olarak bilmiyorum. milleti boş yere hapse atmayalım, sarışın.
    carol: la millet dediğin thanos filan? 30 milyon kişiyi öldürsün, sonra mı hapse atarız?

bununla birlikte... orijinal civil war, çizgi roman alemine farklı bir bakış açısı kazandırmıştı. efsane bir öykü değildi ama konespt inanılmaz başarılıydı. sonuç olarak, harika bir şekilde işlenince captain america civil war gibi şaheser bir film çıktı ortaya.
    aynı şeyi civil war ii için söyleyemiyorum. çünkü konsept özünde bir "minority report/person of interest ama süperkahramanlarla". captain marvel üçlemesini civil war ii ile bitireceklerini de sanmıyorum. secret invasion'a yakışır o...

bir de tabii ki ana seri doğal olarak yetersiz. tie-in'leri de okumak gerekiyor. o kadar işsiz olmadığımdan cw2'ye sadece captain marvel ve ultimates ile katıldım.
    carol'ın kendi serisi yeni bir perspektif katmadı olaya, fakat ultimates baya iyiydi.
    (ultimates 2'nin ilk sayısı geçen ay çıktı bu arada. ultimates 1'in ikinci yarısı civil war niyetine gümbürtüye gitti ama, muhtemel, yeni kozmik event işlenmeye başlandı o seride. okuyun derim.)

--- spoiler ---

duyduğum kadarıyla ms marvel gibi, anad avengers gibi serilerde carol'ı mikroyönetim işine el atan diktatörmüş gibi yazmışlar. yani meh...
    cw1'de iki tarafı insanların gözünde eşitleyebilmek için cap'in de süper kötüleri yanına alması gibi bir şey bu da. sonuç olarak bir şey diyemedim. ama insanlığın galaktik olağanüstü elçisinin sabah galactus'u tamir edip akşam sokaktan adam tutuklama işine girmesine kim inanır?

neyse serinin son sayısında carol, hulkbuster zırhındaki tony'yi komaya soktuktan sonra öğreniyoruz ki tony aslında carol'a güveniyormuş da çevresine güvenmiyormuş. o yüzden "ulysses'in güçlerini iyilik için de olsa kullanmayı bıraksın"mış. "mazallah, peşinden gelen adam bunu istismar eder"miş...
    tony efendi attilan'ı basıp adam kaçırırken, milleti "profiling" diye galeyana getirirken kadın aylardır çakallarla dans ediyordu böyle bir şey olmasın diye.
    koca tony stark her fırsatta adam toplayıp kavga çıkaracağına gidip hükümete anlatsaydı derdini "efendim bunun böyle her fırsatta celestialları, thanos'u filan önceden haber verip 8 milyar kişiyi kurtardığına bakmayın. yalandır." diye.

--- spoiler ---
  • kahramanların ikiye bölünme nedeninin inanılmaz absürt ve temelsiz olduğu hikaye. geekyapardan yiğitcan erdoğan'ın konu ile ilgili güzel bir yazısı mevcut; link
  • ulysses denilen bir ılık götlünün gazına gelen torpilli carol danvers'ın bok yemesi ile ortaya çıkan olaylar zincirini anlatan hikaye.
  • işe girersem okuyup incelemeyi yazacağım buraya.
  • birincisi çok tutunca ikincisini yazalım filmin gazıyla süper satarız diyen marvel daha doğrusu disney inanılmaz sıçtı bu hikayede. nereden tutsan elinde kalıyor. o kadar kötü ki okurken utancımdan masanın altına falan saklanıyorum.

bendis denen lavuk zaten hikaye finali yazamaz o yüzden her yazdığı hikayeye sonunun kötü olduğunu bilerek başlarız ama bu sefer #0'dan sonra daha ilk sayıda sıçtı.
  • civil war ii the oath ile resmen nihayete ermiş, hydra cap'e imparatorluğun yolunu açmıştır.

--- spoiler ---

i understood that reference!

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

5. sayısıyla bu sefer de olan garibim spider man'a oldu bence bu adamın gördükleri gerçek olmayacak.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap