• çocukların sorduğu salakça sorularla mukayeseye gerek bırakmayan, aferim dedirten *, sorunun yöneltildiği kişiyi de düşünmeye ve araştırmaya sevk eden sorulardır.
  • "ben nasıl doğdum", "ben neden doğdum" gibi farkında olmadan da olsa yaratılışın manasını sorgulayan sorulardır. ne düşünürler vardır tüm ömrünü bu soruları düşünerek geçiren.
  • 3,5 yaşındaki yeğenim ve halası arasında geçen bir diyalog ..

y : haya* , bunna ne yapıyolaa *( televizyondaki senfoni orkestrasını göstererek.. )
    h : hımmmm , ıııı..( edebiyat öğretmeni hala , haalaa doğru cevabı aramaktadır .. )
    y : acaba müzik çalıyo olabilirler mi ??? ( işte bu benim yeğenim !!! )
    h : czzzt , czzzzt* (dumur )
  • üç buçuk yaşındaki çocuk:

babaa, bizim neyimiz yok?
  • (bkz: bu amca kim)
  • 6 yasinda yegen borik asit... markette meyveli soda alacagim diye rafa tirmanip raftaki tum mesrubati rafla birlikte tepesine indirip ayagina dikis attirmasini muteakip sorar:

hala, beni kopyalavlavsa, kopyam da benim yaptiklavimi mi yapacak?
  • kuzenimin renkleri öğrenirken sormuş olduğu apıştırıcı soru buna bir örnektir;

-bu ne reenk?
    +sarı hayatım.
    -peki buu?
    +o da mavi.
    -(biraz durur..) renk ne?
    +eöö...&%+^!!
  • ilkokul 1 muzik dersi sirasinda;

nue arp resmi gostererek cocuklara sorar: bu hangi enstruman bilen var mi..?
    cocuk 1 son derece heyecanla: alp..! alp bu..! *
    cocuk 2 sakince: melekler calar..
    ;der buraya kadar her sey yolundadir ta ki, cocuk 3 olaya girene kadar;

cocuk3: melek var mi ki?

cocuk 2: var tabi tanrının yaninda..

cocuk 4'ün meseleye karismasiyla sınıfı terk etmek isterim..

cocuk 4: tanri var mi ogretmenim..?
  • üniversite sınavına gidiyorum. kenar mahallenin birinde oyun oynamaya çalışan iki çocuk var. birisi henüz 5 ya da 6 yaşlarında, diğeri ondan bir kaç yaş büyük bir kız çocuğu. küçük çocuk elinde bir şeylerle uğraşmaya çalışıyor ve yapamayınca da bahsini ettiğimiz ablası yaşındaki yumurcaktan paparayı yiyor;

kız çocuğu: öyle mi yapılır, bırak, allahın salağı !

yumurcak: allahın salağı olur mu ?

bilmiyorum, soru size pek yaratıcı ve akıllıca gelmeyebilir; ama o an itibariyle ben mavi ekran olmuştum, akılcılığından mı yoksa saflığından mı henüz anlamış değilim..
  • 5 yaşında bir çocuğun arka arkaya sorduğu sorular:

- allah neden insanların yemek yemesine izin vermiyor?

- allah havada mı uçuyor?
hesabın var mı? giriş yap