• bugün tchibo'dan huron modelinin turkuaz rengini edindiğim termos, indirim vardı 79tl'ye aldım. snapseal teknolojisi kullanılmış bu modelde. içine kaynar su koyarak deneme yaptım bugün, yalıtımı gerçekten çok iyi. bununla uzun yıllar giderim diye düşünüyorum.
  • 2 ipucu vereyim bunun termosları hakkında.

16 oz olan modeller (470ml) türkiyedeki arabaların bardaklıkları ile uyumsuz. yani %100 garanti verilmez tabi modele göre değişir ama arabada kullancaksanız maksimum 14 oz alın. (o bile garanti değil modeline göre)

20ozluklar kesinlikle uymayacaktır.

snapseal autosealden daha ucuz olsa da kullanımda daha pratik.
  • 16 oz(470 ml) olan metra modelini 3 gün önce doğum günü hediyesi olarak edindim. uzun süredir istedeğim bir termostu kendisi.

öncelikle;

-içeceği sıcak ve soğuk tutabilme süresi konusunda hiçbir sıkıntısı yok.

- içimi oldukça rahat.dudak yanması gibi durumlarla karşılaşmıyorsun

-tutuşu ve taşıması konusunda hiçbir sıkıntısı yok.

ancak bir konuda ciddi problem yaşıyorum;

contigo'nun resmi sitesinde yazılan bütün yöntemleri uygulamama rağmen autoseal mekanizması'nın içme deliğini kapayan yumuşak plastik aksam koku yapıyor. ilk içtiğim kahvenin kokusu hala geçmiş değil ve bir şey içtiğimde ciddi koku problemi yaşıyorum.

çözümü olan herhangi bir arkadaş var ve yardımcı olabilirse sevinirim.
  • hakkında 5 aylık izlenimlerimi paylaşmak istediğim termos markası.

0.47 l olan autoseal özellikli 'west loop' modelinin 'polar white' rengini termos-matara.com üzerinden 160 liraya mart ayında aldım. iyi para gerçekten, beklentilerim baya yüksekti...

renk seçimim: olabildiğince metal tonlarında tutmaya çalıştım. siyah, fuşya gibi seçeneklerinde çizilmeler olduğunu ve o renklerde çiziklerin daha belirgin olduğunu okuduğumdan dolayı metal tonlarında alarak çizilmeler konusunda sıkıntı yaşamak istemedim. fakat yine de çizildi.

autoseal: müthiş bir özellik. kapak açıp kapatmayı, bardağa dökmeyi ya da kapağı açık bırakmayı sevmiyorum. bu özellik aslında fiyatına rağmen tercih etme sebebim. sürekli açılan bir kapak olmadığı için daha uzun süre sıcak tutuyor, burası kesin.

performans: bu konuda çok büyük övgüler yağdıramayacağım, ama kötüleyemem de. şu an sütlü filtre kahvem 2 saattir aynı ısıda duruyor. 4 saat için söz veremem. ama dediğim gibi, kötü değil.

kapak ve sızdırma: starbucks termoslarımda sızdırma problemini çok yaşadığım için termos seçerken buna dikkat etmeye çalıştım. çünkü çantama atıp çıkıyorum ve dökülmesi benim için büyük problem yaratırdı. contigo sızdırmama konusunda vaatlerini yerine getiriyor. asla sızdırmıyor. kapakta bulunan kilit düğmesi ile autoseal tuşu devre dışı kalıyor, böylelikle çantanızda yanlışlıkla basılıp dökülmüyor.

peki en büyük sorunum ne oldu? aşındı.

makineye atmadım, yurtta yaşadığım için makinem yok ve hep elde yıkadım. üstteki sert siyah plastik kapak ilk yıkamada deforme olup silik bi beyaz ton kazandı. gövdede de metal üzerinde, çantada taşıdığımdan dolayı meydana gelen, çizilmeler var. fakat kapaktaki aşınma şurada ve
    burada görüldüğü üzere gerçekten çirkin duruyor. durumla ilgili termos-matara.com 'a ulaştım, makinede yıkamadığımı özellikle belirttim fakat "bu gibi ürünlerin makine da yıkanmasını çok fazla önermiyoruz, hem iç parçalarının düşme olasılığına karşı, hem de renginin atmaması için. ürün belirtilen sürede sıcak tutuyor ise sanıyorum bu konuda bir şey yapılabilmesi çok mümkün değil gibi gözüküyor." cevabını aldım. değiştirmek için üstelemedim. büyük ihtimalle bir sonraki kapakta da aynı sorun yaşanacak. bu görüntüyü göz önünde bulundurarak satın almanızı tavsiye ederim.

160 lira çok. sızdırmama özelliği ve autoseal parasını hak etmesine bir nebze yardımcı olsa da, 160 çok... 160 gerçekten fazla...
  • 0,47 l'lik huron mug modellerinden 1 adedi de ben edindim tchibo aracılığıyla. zojirushi mi alsam diye çok gittim geldim ama o kadar para vermeye gönlüm razı gelmedi. benim için 3 kriter önemliydi bu termos olayında, üçünü de karşılıyor. 1 kriter ise benim için önemli değil ancak alanlar için önemli olacaktır, burada idare eder diyebilirim. kriterleri ve sonuçları şöyle sıralayalım.

-benim ürünü alırkenki asli amacım bilgisayar başında pinekleyeceğim günlerde; kahvemi, çayımı içmeyi unutup soğumasından bıkmamdı. henüz daha çok yeni olduğunu biliyorum ancak ilk kullanım tecrübelerim oldukça yüz güldüren cinsten.
    yeni yapılmış kahveyi termosun kapağını hiç açmadan 2 saat beklettim, açtığımda hala dudaklarımı yakıyordu. kapağını tekrar kapatıp yattım, sabah kalktığımda(yaklaşık 7 saat sonra) hala içilebilecek sıcaklıkta ancak sıcacık değildi.

-içinde bulunduğumuz yaz günlerinde soğuk tutma özelliğini de beraberinde alabilmek istiyordum. tam su dolu termosun içine 2 buz bırakıp 8 saat sonra baktığımda buzların ikisi de minicik kalmış ancak termostaki su da 0 derecede sabit bekliyordu. bence bu inanılmaz.

-sıcak içecekleri içerken dudağımın yanmamasını da istiyordum. kaynamış halde termosun kapağını kapatmayıp, içilebilecek kadar soğuttuktan sonra kapatıldığı takdirde hiçbir sıkıntı yaşatmıyor. saatlerce aynı sıcaklıkta ve dudaklarınızı yakmadan içeceğinizi yudumlayabiliyorsunuz.

-benim için önemli olmayan ancak diğer alıcılar için önemli olacağını düşündüğüm husus ise sızdırmazlık. dolu termosu elinizde çalkalarsanız dışarı su çıkışı oluyor. bunu sıcak içecekte yaparsanız yanarsınız. çantada taşırsanız beraberinde taşıdığınız eşyalarınız ıslanır.

benim gibi ev ya da ofis ortamında kullanacaklar için çok iyi bir tercih ancak seyahat için seçenleri üzecektir.
  • geçtiğimiz yıl edindiğim 16 oz autoseal ve snapseal modelleri hakkında bilgi aktaracağım termos markası.

almadan önce çok araştırdım ve her araştırmam beni bu markaya yönlendirdi. ürünleri türkiye’de çok pahalı olduğundan amazon aracılığıyla türkiye’de bir ürün fiyatına iki ürün aldım. doların yükselmesiyle geçen hafta d&r da 230tl olduğunu gördüm, geçtiğimiz yıl ikisini 130a almıştım.

ürünün performasına gelecek olursak, amacım evde yaptığım filtre kahvemi ofiste ve okulda aynı sıcaklık ile tüketebilmekti. ürün sıcak ve soğuğu 6saat korumayı vadediyor. sabah 6:45te demlediğim kahve 8:30da kaynar sıcaklığını korumuyor. ya tam içilecek ısıda oluyor ya da ılınmaya başlıyor. eğer çayınızı kahvenizi çok sıcak seviyorsanız bu ısı tatmin etmeyebilir. bir de kış günleri daha çok soğuyor. termosumu sırt ya da kol çantamda taşıyorum fakat plastik kısımlardan içecek soğuğu emiyor.

bardak-kapaklı termoslar sanırım bu nedenle ısı koruma konusunda daha başarılı bardak-kapak ek bir ısı koruması sağlıyor fakat contigolar kullanım pratikliği ve görselliği ile insanı daha çok cezbediyor. temizlik konusuna gelirsek hiç makinaya atmadım fakat elde yıkamada bile çizilmeler ve aşınmalar mevcut. sızdırma problemi hiç yaşamadım, çantamda takla dahi atsa her iki modelde hiç sızdırmadı.

geçtiğimiz yıl almamış olsam bu yıl bir termosa (ısıyı dış ortamda 2 saat bile sabit tutmayan ) 230 tl asla vermem.

özetle pahalı, ısıyı uzun süre koruyamayan fakat görselliği ve kullanımının pratikliği ile baştan çıkaran termostur.
  • oğluma, kendime, anneme ve babama birer tane aldığım 3 yıla yakındır kullandığımız. gerektiğinde yedek parçasını dudulludaki distribütöründen temin edebildiğim suluk, su matarası markası.
  • snapseal byron 20 oz.luk olanını amerika’dan bu baharda 6 dolara aldığım termos markası.göz ucu ile şöyle bir nette baktım da aynı ürün en ucuz 140 tl türkiye’de. yazık günah beaa. bu arada gerçekten başarılı alet. çok memnunum.
  • hiç öyle 20 dolar 100 lira 200 lira vermeye degecek birsey degil termoslar bence.ıkinci elini bulunca $5'a aliyorsun bitti gitti.mis.
  • yaklaşık olarak 5 yıl önce aldığım west loop modelini hala sorunsuz olarak kullandığım güzel bir termos üreticisi.

onu eksi bilmemkaç dereceden artı bilmemkaç dereceye kadar dağda, bayırda, şehirde elimden ve çantamdan eksik etmeden çok yoğun şekilde kullandım. kah sivri sivri kayalardan yuvarladım, kah karın içerisinde kaybettim. tabanı, gövdesi, kapağı her bir yanı yamuk yumuk ama hala elimden düşüremediğim kral.

gayrıresmi olarak savaş gazisi madalya taksam yeridir. diğer termoslarım arasında gönlümde yeri ayrı.

kendisi burada
hesabın var mı? giriş yap