• bu bir tatil değil çocuğum, tatil değil yavrum.
  • yaz tatiliyle birleşme ihtimali diye düzeltilmesi gereken başlıktır.
  • cuma günü bizim matematik öğretmeni, bu dönemi kapatırız dedi. adam sağlamcıdır bu arada.
  • tatil kelimesini kullandıkça sanki ciddiye almıyoruz gibi, yasak mı desek napsak
  • bu dönemi kapandı sayın gençler. vaka sayıları bırak durmayı azalmayı, katlanarak artacağı için tekrar eğitim öğretime başlamak söz konusu değildir. ilk vakada ara verilip de 1000 olunca eğitime geri mi dönülecek?
  • ihtimal değil, burnumuzun dibindeki gerçekliktir. adına tatil mi yasak mı dediğimizin önemi yok. sanki muhteşem bir eğitim sistemimiz var da bundan mahrum kalıyormuşuz gibi konuşmanın da manası yok.

eğitime ara verildiği gibi, gerekirse zorunlu haller dışında sokağa çıkma yasağı uygulanmalı.

faturalar ve banka ödemeleri askıya alınmalı, bu sebeple vatandaşa yansıyabilecek her türlü olumsuzluğun önüne geçilmeli.
    iş yeri geçici olarak kapatılanlar, part-time sözleşmeli olarak çalışanlar gibi çalışma şartları devlet memurları gibi garanti altında olmayanların da maaşları devlet eliyle ödenmeli. sorarım size “vergiler nereye gitti?”
    temizlik ve hijyen malzemelerine maddi sebeplerle ulaşamayanlara bu malzemeler ücretsiz verilmeli gibi gibi bir sürü acil durum düşünülmeli ve bir an evvel harekete geçilmeli.

durumu önemsemeyip “ne olacağımış yeağ” diye ortalıkta dolaşanlara ne yapmak gerektiğini henüz düşünmedim. daha doğrusu düşündüm de küfür içeren entry yazmamaya gayret ediyorum.*

edit: bunların yeri bu başlık değildi farkındayım, başlayınca hızımı alamadım pardon.
  • olay tamamen virüsün iklim değişikliğine nasıl tepki vereceğine bağlı.

eğer herkesin bel bağladığı gibi havalar ısınınca virüs telef olursa temmuz-ağustos gibi hayat normale dönebilir. aksi takdirde zaten boku yedik.

hepimizin ömründen minimum 6 ay çalındı. bunu kabul ederek değerlendirin durumu.
  • 2 hafta içerisinde virüs yok olmayacağına ve vaka sayısı da artacağına göre ben de bu dönem kapanır diye düşünüyorum.
  • okulların ve dahi bugün kapatılan kafe, spor salonu gibi işletmelerin en kötümser tahminle 1.5-2 ay içerisinde açılacağını samimiyetle düşünenlerin pozitivizmine hayran kalmamak elde değil.

vaka sayısının eksponansiyel bir artış gösterdiği pandemiye dönüşmüş viral bir salgının, resmi açıklamalara göre henüz 18. vakasında sokağa çıkma yasağının konuşulmaya başlandığı ve çoğu işletmenin kapısına kilit vurulduğu bir ülkede, virüsün yayılımı kontrol altına alınmadan ve bu yayılımdaki azalma belki de birkaç haftalık bir gözlem süreciyle teyit edilmeden okulların açılacağını ve faaliyet yapısı gereği virüsün yayılımını arttıracak düzeyde bir topluluk yaratan işletmelerin faaliyetlerine izin verileceğini düşünmüyorum.

böyle bir şey olacaksa yani salgının yayılım hızı hâlâ yüksek iken ve kontrol sağlanamamışken bu önlemler kaldırılmaya başlanırsa bilin ki, salgın ile mücadelede katı izolasyon modelinden beklenen sonuç alınamadığı için vazgeçilmiş ve son bir çare olarak ingilizlerin model olarak ele aldığı herd immunity yani sürü bağışıklığı metodu denenmeye başlanacak demektir.
  • devlet opera ve balesi 30 nisan’a kadar temsilleri durdurmuş diye duydum.

okullara göre daha az insanın gittiği ve zorunlu olmayan temsiller bile yapılmazken okulların açılacağını düşünmüyorum. durumun seyrine bağlı olarak değişebilir elbette ama -bence- mayıs ayına kadar eğitime başlanmayacaktır.
hesabın var mı? giriş yap