şükela:  tümü | bugün
 • katılıyorum. ama başa paragöz, gerici, yalancı bir kral ve sülalesi değil, ilerici, bilimci, bu halkı kafasına vura vura adam edecek biri gelmelidir.

  demokratik cumhuriyet, nüfusun yarısından fazlasının cahil bırakılmasıyla bitmiştir... bunlar böyle giderse ömür billah boku seçecekler zira...
 • hayal dünyasında yaşayan ihtiyarın önerisi.
  medici sülalesini kitaplarda okuruz ancak dayı. bu coğrafyada bir söz vardır, paşa etmişler önce babasını asmış diye. yetkinin boku çıkar bizim memlekette. cumhuriyet mekanizmalarını güçlendirmek daha makul.
 • geçen sene vefat eden ve halkın %99 baba gibi sevdiği, ömrünü halkının refahı için harcamış tayland kralı gibi biri başa gelecekse başım üstüne.

  amma velakin (bkz: her millet layık olduğu şekilde yönetilir)
 • neresine katılındığını anlayamadığım zırva. "ama başa paragöz, gerici, yalancı bir kral ve sülalesi değil, ilerici, bilimci, bu halkı kafasına vura vura adam edecek biri gelmelidir." buna gerek yok; demokrasi ve özgürlük, kişilerin istediklerini seçme ve seçmeme özgürlüğüne bağlıdır ve cumhuriyet de bunu destekler.

  cumhuriyet, hem türkiye'nin, hem de dünyanın görebileceği, teoride en mükemmel yönetim biçimlerinden biridir. teoride diyorum, çünkü türkiye cumhuriyeti'ne bakarak cumhuriyet yargılaması yapamazsınız. cumhuriyetin miadını doldurması için yerine hakikaten çok daha iyi, üst düzey bir yönetim biçiminin, bir rejimin gelmesi gerekir.

  dolayısıyla biraz ufak atın da civcivler yesin!
 • 21. yüzyılın neredeyse ilk 20 yılını geride bırakmak üzereyken tartıştığımız konulara bakın. monarşiyi savunanlara da bakın hele ne kadar çokmuş? ortaçağ avrupasına dönüş istiyorsunuz. aklınızı başınıza devşirin. savunanlar bir kişinin hanedanlığı altındaki yönetimin nesini savunuyorlar anlamadım. rahmetli atatürk'ün kemikleri sızlayacak.
 • halife götü yalamak isteyenlerin zoruna giden yönetimdir cumhuriyet. cumhur, halktır. cumhuriyet, halka söz sahibi verilip halkın kendi kendisini yönetmesidir. kendisini yönetecek ve temsil edecek kişileri seçebilme yetkisi verilmesidir. tabi gelin görün ki, günümüz türkiyesinde cumhuriyetin c'si yaşanmaz. neden mi? halkın çoğunluğunun şikayet ettiği biri hala demokrasiden bahsederek, cumhurbaşkanının partili olması gerektiğini savunur. cumhurbaşkanı dediğimiz kişi milleti temsil eder, herhangi bir x partisini ya da herhangi bir fikri değil. cumhurbaşkanı objektif olmalıdır çünkü o cumhurun, yani halkın başkanıdır. parti başkanı değil.

  tabi bunlar olması gerekenler. günümüz türkiyesindeki cumhuriyet ile atatürk dönemi cumhuriyetini aynı kefeye koyan andavallar hala utanmadan monarşi gelsin, saltanat-kraliyet vs. gibi saçmalıklarda bulunuyorlar. oldu olacak teokrasi getirelim size. seçin içinizden bir şeyhülislam, onun her fetvasıyla ülke yönetelim. aaa bak, nedense bu hiç yabancı gelmedi lan.
 • yerine katı kemalist askeri dikta yönetimi gelecekse olabilir.
 • cumhuriyet denilen yönetim şeklinin henüz daha iyisi var olmadığı için uzun süre kalacaktır. daha iyisi gelirse "miladı doldu hacı" dersin. öbür türlüsünde ise "demokrasi bitti orta çağa geri dönelim en iyisi 7.yy" diyen çöl vahabisi gibi saçma sapan ideolojiler kurgularsın.
 • demokrasiyianlamayan eğitimsiz bir millet'in meritokrasiyi anlayacağının ve uygulayacağının zannedilmesi. önce insanlara eğitim verilmeli ve demokrasinin ne demek olduğu anlatılmalı, ondan sonra uygulanıp uygulanmadığına bakılmalıdır.
  (bkz: eğitim şart)