• en sağ şeritteki aracın yol vermemesini hata olarak görenleri ortaya çıkaran olay.
  • kazaya sebep olan makasçı orospu çocuğu kameralı aracın yanından topukluyor. passat ilk şoku atlattıktan sonra adamı kovalamaya başlıyor. umarım yakalayıp gerekeni yapmıştır.
  • passat kullanıcısının resmen ananı sikmeye geliyorum oğlum diye sürdüğünü görebilirsiniz kazadan sonra
  • (bkz: cinayet anı kameralara yansıdı)

turkiyede makas atmak suc değildir. polis görse bile ceza yazmaz.
    kaldı ki o clio polisi arayıp beyaz bir audi bana çarpıp kactı dese once clio sahibine alkol testi yapılır sonra tutanak tutulur ve polis canın istiyorsa al bu tutnagı siktir git savcılığa dava ac beni de uğraştırma der.

audi goruntuyu arkadaslarına gosterip hava atar soforlugu ve arabasıyla ovunur. hiçbir arkadaşı onu "ayıplamaz".

(bkz: bir başkadır benim memleketim)
  • makas yapabilirsin, kazayada sebebiyet verebilirsin fakat kacmak niye?

bugun istanbuldan duzceye giderken otoyol gebze-korfez arasinda kapaliydi ve d100 u kullanmak zorunda kaldik ozellikle herekenin ordaki yollar 2 seritte ilerliyor ve araclarin buyuk bir kismi agir vasita ve sol serit meraklisi yol da herhangi bir mudahale edilmedigi takdirde yolda vermiyor bende bugun en az 10 kere makas atip kornaylada uyari yaptim kimse kusura bakmasin ama bazen makas bir elzem oluyor. benim zengin zuppeleri gibi yaris yaptigim yok fakat kimseninde keyfini bekliyemem adam sol seritte 60 km ile gidiyor ne yapcan?

sunuda belirtmekte fayda var bazi embesiller yol vermemek icin hizla oynadigini ve makası engellemek icin sıkıstırdıgını goruyoruz

butun bu yapilanlar yanlis olsada birakip kacmak hic olmadi
  • a5 in suçu ve clionunda mallığı yüzünden meydana gelen kaza.
    en sağdan kaptırıp gelen a5 e önce yol vericen sonrada makas attırmican. ama o yavşak atıcak o makası başka yolu yok.
  • türkiye'de pasif, defansif sürüşün bir işe yaramadığına güzel bir örnek, günün sonunda bela benden uzak olsun kafasıyla yol veren, yavaş gidene oldu olan. renault yol vermese veya yol vermesine rağmen hızlansa veya verdiği yolun ilerisinin zaten kapalı(başka bir araç var ve sağlama yapan bir aracın gayesi orada tın tın gitmek olmadığı için makas geleceği bariz.) olduğunu görerek fren yapıp audi'ye alan açsa kaza olmazdı. bu sayede dangalak audi başka çare bulmak zorunda kalacaktı.(fren veya fren + renault'un hızlandığı veya yavaşladığı için oluşturacağı arkadaki/öndeki boşluğa doğru kaçış) istanbul trafiğinde hayatta kalmak istiyorsanız bu tür hayvanların varlığını bilmeniz yetmiyor, bunların sizi ezip geçmesine engel olmanız da gerekiyor.

passat(ben jetta sandım) gayet profesyonel ve soğukkanlı davranmış, yine de sonrasında o hayvanın peşine takılarak trafiği tehlikeye atan araç sayısına katkıda bulunmak mantıklı değil. bir hayvana gününü göstermeye çalışırken başkalarının hayatını tehlikeye atmak saçma.

o değil de, kimin aklına arabanın arkasına bakan kamera taktırmak gelir, bu nasıl bişey, herkes de normal karşılamış.
  • bu kazada a5 harici birini suçlayan adam en hafif tabirle hayatında direksiyon başına geçmemiş, ehliyetini kimlik olarak kullanan biridir veya araç sürüyosa bile hiçbi şeyden anlamadan allah'a emanet sürüyordur.

d-100'de (eski ismiyle e-5) bildiğim kadarıyla 40 km asgari hız sınırı var. clio bariz şekilde 40 km/s'ten daha hızlı gidiyor ve en sağ şeritte. bu nedenle normal şartlar altında dikiz aynasına 1 kez bile bakmadan istanbul'dan ankara'ya kadar gidebilir. kendisinden hızlı giden araçlar sollar geçer gider, arkasına yapışıp selektör yapan filan olursa da hiç sallamaz.

... da işte burası türkiye. her an bu a5 gibi bi öküz bi yerlerden peydahlanıp insanın başına iş açabilir. bu yüzden sürekli olarak 360 derece etrafımızda ne olduğunu kontrol etmemiz gerekiyor türkiye'de araç sürerken.

clio o a5'e yol vermek, orta şeride geçmek zorunda filan değil, insanlığının kurbanı olmuş resmen. keşke hiç şerit değiştirmeseymiş. en kötü ihtimalle a5 clio'ya arkadan çarpar, yürüyemez hale gelir, durunca da bi temiz dayağını yerdi. sonra da hem kendi hasarını, hem clio'nun hasarını s...eve seve öderdi.

makas atmanın filan zaten hiçbir mazereti, hoş görülür yanı olamaz da, bulunan kayda göre kazaya sebebiyet veren a5'e 21.02.2014'te rehin konmuş, trafiğe çıkış tarihi de bundan bikaç gün sonrasıdır. yani en iyi ihtimalle daha yaklaşık 2 aylık bi araba. 3 kuruşluk direksiyonunla daha arabanın boyutlarına, hızlanmasına, frenlemesine, yol tutuşuna, alışmadan böyle bi harekete nasıl kalkışırsın be gerizekalı?

11-12 yaşımda babam beni ilk defa direksiyon başına oturttuğundan beri nerdeyse 20 yıldır otomobil sürüyorum. 10 senedir de aynı aracı kullanıyorum. artık gözüm kapalı kullanırım nerdeyse o kadar iyi biliyorum sağını solunu, öküz gibi de kullanıyorum, otobanda hız sınırı filan takmıyorum ama 10 senede 1 kere bile makasa girmedim, hatta makası geçtim, 1 kere bile "lan acaba kurtarır mı?" dediğim hiçbi manevrayı yapmadım. %100 değil, %101 emin olmadan ne gaza ne frene dokundum, ne direksiyonu çevirdim. her zaman bi hareket yapmadan önce yanından geçeceğim adamın panikleyebileceğini, beklenmedik bi hareket yapabileceğini hesap ettim, ona göre davrandım. bugüne kadar nispeten irili ufaklı 4-5 kaza da yaptım ama bu anlattığım tedbirim sayesinde çok şükür ki kendimden başka kimsenin canını veya malını tehlikeye atmadım, etrafımda başka araçlar ve insanlar varken insan gibi sürdüm aracımı.

son olarak, elbette trafikte belli olmaz ama normalde malesef passat'ın a5'e yetişip durdurması çok zor. passat'ın türkiye'de satılan en güçlü modeli 2.0 tdi 175 hp gücünde. kaldı ki bi çok passat ekonomik nedenlerden dolayı daha düşük hacimli ve dolayısıyla güçsüz motorlarla (1.6 tdi = 103 hp, 1.4 tsi = 120 hp veya 1.4 tsi 157 hp) alınıyor. a5'in en güçsüz motoru ise 2.0 tdi ve 177 hp gücünde. buna bir de a5'in aldığı head start'ı da eklersek passat'ın işi zor. inşallah yanılıyorumdur yakalamış bi güzel dövmüştür gerçi, orası ayrı. (amk memleketteki olmayan adalet sisteminden dolayı artık cezayı vatandaşın kesmesi çok doğal karşılar olduk) adalet adalet olsa zaten adamı yakalamaya gerek yok, videoyu çeken adam mutlaka görmüştür plakayı, zaten görüntülerde de var. o bile yeterli olur ama işte burası türkiye.

edit: kazanın gelişimini de yazalım da yanlış anlaşılma olmasın:

- videonun başında kazaya sebep olan beyaz a5 orta şeritte önünde seyreden gri audi'yi makul bi mesafeden (nizami takip mesafesi değil ama zaten türkiye'de ben de dahil kimse takmıyor güvenli takip mesafesini, o yüzden makul dedim) takip ediyor. herhangi bi hızlanma veya sollama niyeti -en azından o anda- yok.
    - daha sonra kazaya da karışan passat sağ şeritten yardırarak gelip beyaz a5'i sağlıyor ve clio'yu görünce orta şeride, iki audi'nin arasına giriyor. (burda passat'ın hatası var, hem trafiği sağlıyor hem de orta şeride girdiğinde önündeki gri audi'nin götünün dibine giriyor, audi'den hızlı olduğu için de fren yapıyor çarpmasın diye. türkiye trafiğinde hep olan ve benim inanılmaz uyuz olduğum bi hareket bu)
    - passat'ın yavaşlayarak orta şeride girmesi nedeniyle muhtemelen fren yapıp passat'la arasındaki mesafeyi biraz açmak zorunda kalan beyaz a5 sinirleniyor ve sol şeritten gelen taksi nedeniyle soldan değil, sağdan geçmeye başlıyor passat'ı. halbuki taksinin arkası boş; çok değil, 2 saniye bekleyip sol şeride çıksa hiçbir şey olmayacak.
    - clio a5'i görüp yol vermek istiyor ama o sırada sol arkasından gelen passat'ın hızını, sola geçerse passat'ın yolunu kesip kesmeyeceğini tahlil edemediğinden passat'a şerit değiştirme veya fren yapma zamanı kazandırmak için sol şeride yavaş yavaş geçiyor. (dikkat edilirse clio şerit değiştirmeye hızlıca başlıyor ama sonra passat 22. saniyede tam şerit değiştirirken clio'yu korkutabilecek kadar yakınına giriyor clio'nun)
    - a5 iki aracın arasındaki boşluğun fazla dar olduğunu kestiremiyor (muhtemelen aracına daha alışmadığı için) ve makas atarken clio'nun tamponu kesiyor.

edit: kazanın olduğu yer e5 değil, tem otoyoluymuş. yazdığım şeylerde herhangi bir şeyi değiştirmiyor ama yine de uyarılardan sonra belirteyim dedim.
  • anasının örekesine geri sokulası bir orospu çocuğu yüzünden meydana gelen kazadır...kim bilir nasıl bir kabzodur bu eleman .. biz burada böyle saydırirken bu kıro foursquare'e bir mekanın otoparkında çektiği arabasınin fotoğraflarını paylaşıyordur..çok içten bir şekilde senin ve senin türevlerinin ben ta bi amına koyim ...çok doldum ispitçi dostlar ..hepinizi selamlıyorum..
  • bazen bana arkadaslardan, akrabalardan filan "neden turkiye'ye donmuyorsun ? ne var oralarda " diye soruyorlar. bir daha sorduklarinda "ne oldugunu degil, ne olmadigini soyleyeyim. iste bu yok" diyecegim.

pesinen not: evet bu yok, hic "oralarda da var" diye gelmeyin. bunu yapmaya kalkacak olanin zengin olsun, unlu olsun farketmez dakikasinda agzina sican, iceri tikan, gerekirse bir daha da ehliyeti filan vermeyen devlet var cunku.

su dangalak hareketi yapmayi aklindan geciren adam zaten muhtemelen polisten kaciyordur ve sonu da cok buyuk olasilikla kafasina kursun olur.
hesabın var mı? giriş yap