• dün gece yarısı birazcık viskinin getirdiği özgüven ile 3 arkadaş izleme kararı aldık. işin içinde islamik mitler olunca insan ister istemez geriliyor. arapça zaten dünyadaki en sayko dil, işin içine bir de hocalar falan girince daha bir geriliyor insan. 4 yerde altımıza sıçmaya ramak kaldı ama filmden sonra herkes mışıl mışıl uyuyabildi, o sebepten ötürü izlenebilir bir film efendim.
  • korku filmleri zaman kaybıdır. ve bu film o kadar dandik ki.. aşırı sıkıldım. oyunculuklar olsun kamera çekimleri olsun. tabi 1940'lar 1920'lerden takıldığım için bana sıkıcı gelmiş olabilir. korku filmleri seven bir kişiye artık eski gözle bakmayacağım. çünkü bu filmi izledikten sonra korku türünün, ne kadar saçma, zaman kaybı bir tür olduğunun kanısına vardım. hitchcock filmleri hariç tabi. kısacası korku filmleri zaman kaybıdır in my opinion
  • cok komik film. sari biyik abiyi transfer etselermis, guzel bir gercek kesit bolumu olabilirmis.

karakterlerin de bayagi bir algi eksikligi var,bi ton olay oluyor hala evi terketmiyorlar. daha 20. dakikada evin terkedilip, filmin bitmesi lazim normalde.
  • cok fazla zamanim var bu film hakkinda usenmeyip yazacagim. paranormal activity'nin turk cover'i. izlerken kendimi recep ivedik 20 izliyormus gibi hissettim. karakter gelisimi, senaryo butunlugu, mantik, bunlari bir kenara birakip secmece korkunclu sahneli film yapinca ortaya bu cikiyor. recep ivedik de bunlarin hepsinden mahrum skecler butunu ya, bu film de onun korku versiyonu iste.

senaryo bosluklari zaten kafam kadar. herhalde filmi izleyen her allahin kulu 15. dakikada "arkadasim siktirip gitsenize o evden?" demistir. cok bisi de istemiyoruz ha, yalandan bir sebep sunun o evden cikamiyorlar diye, biz de aaa tamam eyvallah boyle oluyor o yuzden evden cikamiyorlar hmmm cok mantikli diyelim. kucuk kiz her gece beyaz elbiseli ceyda gormekten helak oldu, evladim sen alsana o kizi koynuna yatmadan once cinci ceyda'yla uyuyacagina. sonra kiziimmmm burcuuuuu diye kosturursun oyle. tamam kostur, kosturma demiyorum ama, bir isiklari falan yak?

avukat dayi gecenin korunde kelle koltuk daliyor koye, oradan burada kapilar aciliyor bisiler cikiyor, dayi hala sinaaaaan olm burada bisi var modunda. baska yerleri kurcaliyor falan. la olm sinan senin tohumuna para mi saydi, daha ne tencere tava kurcaliyorsun? gerci adam da hakli, sinan her gece depar atmaktan helak olmus, hala bilgisayar basinda bu dayiyla olm bu iste bi is mi var acaba lan muhabbeti yapiyor. sinancim 1.5 saat film oldu sen hala ne ayak bu kankaaa modundasin.

karakterler karikatur boyutunda oldugu icin onlari ne anlayabiliyoruz, ne anlamak istiyoruz, ne de onlarla empati yapabiliyoruz. sinanla ceydanin muhabbetlerine bakarsan dunyanin en dandik cifti gibiler. sinan ceyda'ya hadi ceydaciiiim sen kendi yoluna ben kendi yoluma, kiz da bende, sana da cinlerinle iyi sanslar diyecek tadda. ama yok, gece oldu mu ceydaaaaaa askim bebeiiiimmm. velakin sabah oluyor kavgaya girisiyorlar en iletisimsiz cift modunda, yok iyyy annen geliyor, yok armutun copu, yok uzumun sapi, yok bok, yok pusur.

son sahnelerde paralel olarak cinci hocayla avukat dayi, bir de sinangillerin ayri yerlerde olmasi gerekiyor korkanclik geregi. orada senaryomuz bize lutfedip de yalandan bir sebep sunmus, "arkadas avukat, bize karsi buyu yapilmasi da suc o yuzden o sizle gelsin de kameraya alsin hocam". bak bu sacmaliga bile fitiz, eyvallah diyoruz, gelsin tabii avukat dayi, zaten sebepsiz macerayi seven bir arkadasa benziyor, dertsiz basina dert alma hevesinde. ama sinanlar elbette ki o evden cikmiyorlar. cunku cikmamalilar, cunku oyle daha korkanc olacak. cunku oleceklerrr!!!!1!!!

boyle boyle olunca iste etkili olma potansiyeline ulasamiyor o ses efekti vermeli, cizirti basmali, yerinden ziplatmali sahneler. gereksiz uzun sekanslar da bol. cinci hoca 5 dakika dua ediyor capul bok pusur buyu edevati cikarirken, arkada ceydayla avukat esinin bagiris cagirislari, cigliklari. allahim gercekten cok atmosfer.

ben en sonunda buyu yapan teyzeyi hakli buldum. kadin bakmis bu sinanlar komple mal, arkadaslari da ha keza oyle, birbirlerini de sevmiyorlar, basmis bunlara olumsuzluk buyusunu. ben olsam ben de oyle yaparim, hahahaaayyyttt keyfime bakarim.

neyse oyle iste. filmin pazarlanmasindaki sebeklikleri de burada okuyunca ogrendim. cok sahaneymis. dabbe 5'e kadar da gitmis bunun yolu. gunun birinde recep ivedik vs. dabbe gormek istiyorum ben sinemalarda. hep beraberce hem gulmeyiz, hem korkmayiz.
  • önyargılarımı bitiren film. valla türk korku filmlerini asla seyretmem diyordum bugün izledim bu filmi gayet başarılı buldum. çoğu yerde çok ürktüm. paranormal activity in kopyası gibi olsada sonlarına doğru çok feci bir hal aldı film. piyasadaki bir çok yabancı korku filmine 10 basar öyle söyliim. hatta düşününce olayları hala ürküyorum. korku severler kesinlikle izlesin. türk filmi ammaannn ne olabilir ki demeyin hiç direk izleyin görün !!
  • hayatımda seyrettiğim en iyi korku filmlerinden biri. en iyi türk korku filmi olduğu kesin de dünya sineması içinde de bence yeri olması gereken bir film.
    zorla götürdüğüm arkadaşlarımın "amaaaan türk filmimi lan bu?lan olm güleriz zuahaha" dediği 10.dakikadan sonra yerden 1 metre havaya fırlayıp oradan izlemeye devam ettikleri filmdir kendisi.yapanın emeği geçenin eline ssağlık.
  • bok varmış gibi izledim, az önce bitti. nasıl uyuyacağım bakalım. belki de gerçekten bok vardı. o zaman iyi geceler.
  • hasan karacadağ kişisinin dabbe serisini başka bir yola soktuğu ilk filmi. 3. ve 6. filmler arası belki de en kötü olanı. yine de (bkz: dabbe cin çarpması)'na giden yolu açtığı için bile seri içinde önemli yer tutan, benim için serinin başlangıç filmi. ilk iki filmin komikliğini ve hasan karacadağ'ın seri dışı yaptığı işleri de görmezden gelirsek (haklı sebeplerle) kendisinin ilk doğru filmidir. paranormal activity çakması olması ise baya epic fail ki zaten sonradan gelen devam filmlerinde ''buna gerek yokmuş be abi sen daha iyisini yaparmışsın'' diyorsunuz.

dabbe serisi dışında (3-4-5-6) iyi korku filmimiz çok olmadığı bir de buna rağmen yılda 45-50 tane cinli film saldığımız için gönül rahatlığıyla kendisinden iyi 3-4 film vardır diyebiliriz.
  • kalp krizi riski olanlar bu filmi izlemesin, kesinlikle sağlığa zararlı. ben bu filmi daha az korkunç olarak hatırlıyorum ama 4. filmden filan daha korkunçmuş kesinlikle. lanetler olsun, izlemeyin arkadaşlar hiç gereği yok cidden.
hesabın var mı? giriş yap