şükela:  tümü | bugün
 • acayip kafa siker.

  bilhassa kadıköy civarındaki otobüslerde akşama kadar 65 yaş üstü akbiliyle gezip durur ve millete sataşır.
 • zamanında öyle olmamasına rağmen istanbul'da yaşamak bir kültürlülük belirtisiymiş gibi bir algı vardı, aynı zamanda bu algıyı anadolu'da yaşayan insanın 'köylü' olarak kodlanması takip ederdi. insanların istanbul'da yaşamak ile ilgili fikirleri değişmeye başladı ama anadolu ne yazık ki o peşin hükümden kurtulamıyor. istanbul hem insanıyla hem de yaşama koşullarıyla insan için zehirli bir şehir, orada yaşayan ve sağlıklı bir psikolojiye sahip çok az insan tanıdım. istanbul'dan ayrılmadan önceki 2 yıl şehir artık üstüme üstüme gelmeye başlamıştı, nihayet oradan ayrıldım. anadolu'nun küçümsenmesi, orada yaşayan insanların aşağı tabakadan görülmesi yanlışından da kurtulmak gerekiyor. dürüst, kültürlü ve en önemlisi gelişmiş insanlar var orada. anadolu'da da gelişmemiş, basit ve kötü insanlar var fakat istanbul insanının onlardan aşağı kalır yanının olmadığını görmek ve anadolulu kimliğinden utanmayı terketmek gerekiyor.
  istanbul'da yaşamıyorum, sevmiyorum ve anadoluluyum.

  ek: yazılan entrylere bakıyorum da istanbul insanının gerçekten ciddi problemleri olduğunu bir kez daha anlıyorum. kendi hayatlarındaki başarısızlıklarını, mutsuzluklarını 'istanbullu olmak' gibi altı bomboş değerlerle örtmeye, kendilerini tatmin etmeye çalışıyorlar. sanırsınız yıllardır bir istanbul'da medeniyet var, ülkenin geri kalanı köy. sanırsınız eski istanbullu sadece entelektüel eylem peşinde, hepsi çok kültürlü. istanbul dışında yaşayan herkes sabah akşam tarla ekip biçiyor, hayvan bakıyor, hayatları bundan ibaret. sanırsınız ülkeye medeniyeti istanbul getirmiş. istanbul gerçek anlamda berbat bir şehir, bunun sebebi nereden göç aldığı değil çok göç alması. altyapı bu kadar insana uygun değil, insanların yaşamı işle ev arasında mekik dokumaktan, dışarı çıkarsa yolda geçiyor. aldığı maaş, şehir çok pahalı olduğu için zaten hiçbir şeye yetmiyor. istanbul'da sadece mutsuz yığınlar var.
 • elitizm kısır döngüye girer.
  bu genelde aile kavramından uzaklaşmakla beraber (az çocuk, evlenmemek) soyun devam edememesini getirir.
  dolayısıyla 17. yüzyılı geçtim; cumhuriyet sonrası istanbullusu bile çok azdır.
  istanbulluyum diyen yalan söyler. şimdilik bu kadar.
 • bizanslı, istanbullu yazamayan . köylüsü gelmiş de milleti eleştiriyor. yallah köyüne.
 • dededen istanbullu biri olarak bunu özellikle hazırlık sınıfında köyünden dün kalkıp gelmiş ve şehirli olmayı sokaklarda sabahlamak ya da geldiği yerde giyse taşlanacağı kıyafetler giymek sanan ve bir de bunu övünerek atlatan görmemişlere çok yapardım, çok bozulurlardı. hala daha yurttakilere yapıyorum çünkü iki kitap açmadan, bir tiyatroya gitmeden bütün gün nargile kafelerde takılmalarına rağmen istanbul'a geldikleri için kendilerini kültürlü ve elit sanıyor olmaları çok komik geliyor. alt tarafı bir otobüse atlayıp şehir değiştiriyorsun yahu.
 • kendini bi bok sanan amk çomarı
 • aklima su efsaneyi getirmiştir

  http://i.hizliresim.com/0nz7d9.jpg
 • başlığı açan arkadaşa göre büyükada ve benzeri bir kaç yerde yaşayan insanlar bile bizanslı yada daha doğrusu rum değil yani.

  kaldi ki çoğu türk'te anadolu'da veya istanbul'da yaşayan eski bizanslıların torunu ama farkında değil ve gidip osmanlı torunuyuz gibi şeyler ile kafa yoruyor sürekli.

  dna testini mecburi kılacaksın, kendisini 7 kuşak türk sanan kişilerin yüzde 90 i sus pus olacaklar amk.

  dna testi sonrası ters köşeler

  edit: dna testi senin hangi ırktan olduğunu söylemiyor ama gibi saçma sapan mesajlat geliyor mesaj kutuma. söylüyor arkadaşlar söylüyor hemde çok bile söylüyor.

  çeşit , çeşit dna testleri var ve bunlardan mitochondriaal dna testi ve y dna testi ırk hakkında bilgi veriyor. hatta bunu yapan şirketler var 23andme site linki myheritagelink bunlardan bir kaçı. 60 ile 180 euro arasında test ettirebiliyorsun hatta
 • atalarım 1300’lü yıllarda o zamanlar istanbul olarak adlandırılmayan ancak şu an istanbul’un ilçelerinden olan bir yere osmanlı tarafından getirilmişler. ve evet siz gelmeden önce köy olan , şimdi ilçe olmuş küçük yerleşim birimimizde mutlu mesut yaşıyorduk. geldiniz ve o iğrenç kültürünüzü getirip istanbul’un anasını siktiniz. sayenizde toprak zengini olduk hepimiz ama bu hiçbirimizin sikinde bile değil. kiminiz 10 yıllık geçmişiyle istanbul asilzadesi gibi davranmaya çalıştı plazalarda , kiminiz çok seslilik ayağına memleketindeki ne kadar feodal adet varsa geldiği yere getirdi. biz istanbulluları gevşek gördünüz aranızda konuşurken ama pavyonlardaki konslar karadenizlilerden , pezevenkler hep sivaslılardan çıktı. onlar da bir süre sonra diyarbakırlılara devretti bu işi. saygıdeğer iş adamı oldular.

  sokakta yürüyemez olduk sayenizde. haftasonları sahillerimiz mangal dumanından görünmez oldu. hiç olmadığı kadar yükseğe çıktı suç oranı. bir de utanmadan size teşekkür etmemizi mi bekliyorsunuz soktuğum kekoları ?

  not : trakya göçmenlerini hariç tutuyorum. onlar bu şehrin yapısını bozmadan yaşayan yegane göçmen topluluğu.