şükela:  tümü | bugün
  • tribini siktiğim.

istanbul ile ilgili bir eleştiri duymayıversin, hemen başlıyor;

- yallah köyünüze
    - beğenmiyorsan ne sik arıyorsun amk çomarı
    - siktirin gidin köyünüzde tereyağı dövün
    - bla
    - bla

hani sanırsın duvarları büyük büyük dedelerinin zırhlarıyla kalkanlarıyla süslü bir şatoda, 18 kuşaktır bahariye sırtlarını onurla koruyan bir aileden geliyor.

lan amına koduğum alt tarafı zamanında baban anadolu'nun bağrından kopup gelmiş, nedir bu bizans beyefendisi tripleri?

+ hayır ben istanbul'da yaşamıyorum, sevmiyorum ve anadoludan da değilim.
  • acayip kafa siker.

bilhassa kadıköy civarındaki otobüslerde akşama kadar 65 yaş üstü akbiliyle gezip durur ve millete sataşır.
  • zamanında öyle olmamasına rağmen istanbul'da yaşamak bir kültürlülük belirtisiymiş gibi bir algı vardı, aynı zamanda bu algıyı anadolu'da yaşayan insanın 'köylü' olarak kodlanması takip ederdi. insanların istanbul'da yaşamak ile ilgili fikirleri değişmeye başladı ama anadolu ne yazık ki o peşin hükümden kurtulamıyor. istanbul hem insanıyla hem de yaşama koşullarıyla insan için zehirli bir şehir, orada yaşayan ve sağlıklı bir psikolojiye sahip çok az insan tanıdım. istanbul'dan ayrılmadan önceki 2 yıl şehir artık üstüme üstüme gelmeye başlamıştı, nihayet oradan ayrıldım. anadolu'nun küçümsenmesi, orada yaşayan insanların aşağı tabakadan görülmesi yanlışından da kurtulmak gerekiyor. dürüst, kültürlü ve en önemlisi gelişmiş insanlar var orada. anadolu'da da gelişmemiş, basit ve kötü insanlar var fakat istanbul insanının onlardan aşağı kalır yanının olmadığını görmek ve anadolulu kimliğinden utanmayı terketmek gerekiyor.
    istanbul'da yaşamıyorum, sevmiyorum ve anadoluluyum.

ek: yazılan entrylere bakıyorum da istanbul insanının gerçekten ciddi problemleri olduğunu bir kez daha anlıyorum. kendi hayatlarındaki başarısızlıklarını, mutsuzluklarını 'istanbullu olmak' gibi altı bomboş değerlerle örtmeye, kendilerini tatmin etmeye çalışıyorlar. sanırsınız yıllardır bir istanbul'da medeniyet var, ülkenin geri kalanı köy. sanırsınız eski istanbullu sadece entelektüel eylem peşinde, hepsi çok kültürlü. istanbul dışında yaşayan herkes sabah akşam tarla ekip biçiyor, hayvan bakıyor, hayatları bundan ibaret. sanırsınız ülkeye medeniyeti istanbul getirmiş. istanbul gerçek anlamda berbat bir şehir, bunun sebebi nereden göç aldığı değil çok göç alması. altyapı bu kadar insana uygun değil, insanların yaşamı işle ev arasında mekik dokumaktan, dışarı çıkarsa yolda geçiyor. aldığı maaş, şehir çok pahalı olduğu için zaten hiçbir şeye yetmiyor. istanbul'da sadece mutsuz yığınlar var.
  • elitizm kısır döngüye girer.
    bu genelde aile kavramından uzaklaşmakla beraber (az çocuk, evlenmemek) soyun devam edememesini getirir.
    dolayısıyla 17. yüzyılı geçtim; cumhuriyet sonrası istanbullusu bile çok azdır.
    istanbulluyum diyen yalan söyler. şimdilik bu kadar.
  • halbuki birazcık istanbullu olsa, bizans'lı yerine bizanslı yazmasını bilirdi.

(bkz: çok ayıp ediyorlar amına koyayım)
  • "bizanslılar" da istanbul'a sonradan geldikleri için sakıncası olmayan trip.

(bkz: byzantion)

en "yerlisi" dahi iskender dönemindeki helenizasyon döneminde yunanlaşmış anadolular oldukları için en az "biz falabcanın yerlisiyiz, siz sonradan buraya gelip yerleştiniz" diyenin tribi kadar haklı triptir.

not: smyrnalı

konulu bkz'lar için;

(bkz: laz/@dede korkut paradoksu)
    (bkz: canik/@dede korkut paradoksu)
  • bizanslı, istanbullu yazamayan . köylüsü gelmiş de milleti eleştiriyor. yallah köyüne.
  • dededen istanbullu biri olarak bunu özellikle hazırlık sınıfında köyünden dün kalkıp gelmiş ve şehirli olmayı sokaklarda sabahlamak ya da geldiği yerde giyse taşlanacağı kıyafetler giymek sanan ve bir de bunu övünerek atlatan görmemişlere çok yapardım, çok bozulurlardı. hala daha yurttakilere yapıyorum çünkü iki kitap açmadan, bir tiyatroya gitmeden bütün gün nargile kafelerde takılmalarına rağmen istanbul'a geldikleri için kendilerini kültürlü ve elit sanıyor olmaları çok komik geliyor. alt tarafı bir otobüse atlayıp şehir değiştiriyorsun yahu.
  • kendini bi bok sanan amk çomarı