• ayağımdaki ağrılar yüzünden gut hastalığı mı var acaba diye doktora gidip tesadüfen yapılan test sonucu öğrendiğim sikimsonik durum. 9 çıktı. nitekim uzun süredir baş ağrısı, halsizlik ve saç dökülmesinden şikayetçiyim. şimdi benim anlamadığım konu ise, ben gibi kırmızı etten başka hiçbir şey yemeyen adamda demir nasıl bu kadar eksik olur. gerçekten şaşırıyorum. hadi diyeceğim çok yeşil sebze yemiyorum tamam da, yediğim kırmızı et miktarını görseniz siz de demir eksikliğim olabileceğine inanamazsınız. tedavisi de uzun sürüyormuş meredin. ayrıca bugün annemin diyetisyeninden öğrendiğime göre kilo problemi de yaparmış. sebebini anlattı ama kelimelere dökecek kadar hatırlamıyorum.
  • azeri kardeşimizin dilinde "demir çatışmazlığı"* olan terim/durum. açıkladığında daha yakın bir şey söylüyor, "demir yetmezliği" diyor.
  • demir eksikliginde yorgunluk, isteksizlik, dusuk performans ve anemi gorulmektedir.
  • muzdaripler oroferon kullanabilir . yan etkileri en az olan ilaç şu sıralar
  • sırt ağrısıyla gittiğim doktorda demir eksikliği olduğu söylendi, d vitamini de eksik olunca kombo mala bağlamanın adımları atılmış oldu.

o değil de saç dökülmelerime çok üzülüyordum, normalden fazla dökülüyor daha çok b12 falan bakılıyordu ancak demir düşünülmemişti, buna da bağlı olabilirmiş, umarım ilaçlar dökülmeyi durdurur. neyse ben hemen hazreti google'a demir bakımından zengin besinleri sordum, sizlerle de paylaşıym da yiyin.

demir bakımından zengin besinleri şu şekilde sıralayabiliriz;

tavuk ciğeri
    istiridye, midye
    dana eti
    tavuk eti
    hindi eti
    sardunya
    somon balığı
    ton balığı
    fasulye
    kuru fasulye
    bezelye
    tofu
    kabak çekirdeği
    susam
    kuru kayısı
    patates
    brokoli
    yumurta
    ay çekirdeği
    badem
    ceviz
    yer fıstığı
    kurutulmuş üzüm
    kuru erik
    ıspanak
    yeşilbiber
  • kinoa, demir eksikliğine karşı çok etkili.
  • çalıştığım bölgedeki kadın hasta popülasyonunun %75'inde olan eksiklik. demir eksikliği anemisi sonrası belirtiler ortaya çıkar. bir de d vitamini eksikliği meselesi var ki belki %85-90'ları bulur görülme oranı. hem de çok güneş gören bir coğrafyada yaşıyor olmamıza rağmen.
  • bu sabah iş arkadaşlarımın bende olduğunu düsündükleri şey. neymiş yüzüm çok sarıymış sürekli üşüyormuşum tırnaklarım çok beyazmış. ulan aralık ayındayız klima açmıyosunuz üşüyünce demir eksikliğim oluyor. içime kurt düşürdünüz teşekkürler iş arkadaşlarım.
  • 2006 yılından beri demir eksikliğine bağlı olarak anemi yaşıyorum. hemoglobinimi 11 lerde sabitliyorum ama demirim bir türlü yükselmiyor. sebepleri araştırılsa da ilaca bağımlılığım sürüyor. sürekli kullandığınız bir ilaç var mı sorusına ben demir ilacı diyorum! ve her gittiğim dahiliye doktoruna yıllardır ilaç kullandığımı ve yükselmediğini söylüyorum. bir tanesi iğne denedi, hayatımda yediğim ilk iğne oldu bu ve kalçamdaki izini yıllarca silemedi bünyem. ve çok ağrılıydı. bir süre karamelli şişelerden içtim. gördüğümde midem bulanır seviyede bıraktım. bir beş senedir de senede en az 3 en fazla 6 kutu ferrasanol içiyorum. en son dahiliye doktoru üst üste 5 kutu içersen ancak toplanır dedi.

3. kutuyu bitirmek üzereydim, bugün gastroenteroloji doktoruma ilacı yazdırayım derken nasıl ya dedi. hâlâ oral demir ilacı mı kullanıyorsun! hemen ilacı bırak 15 gün sonra gel damardan demir verelim 3 aylık ilacın yapacağı etkiyi yapar dedi. iki senedir biz oral tablet vermiyoruz dedi. resmen aydınlanma yaşadım. yıllardır her doktora neden ilaç kullanıyorum diye soruyorum ben. çare nereden geldi. geldi neyse ki. elveda feronlar. elveda tek bağımlı olduğum ilaç!

damar demir tecrübemi paylaşacağım demiştim: #75917379
  • kızımda ten solukluğu ve saç dökülmesiyle kendini göstermiştir.
hesabın var mı? giriş yap