şükela:  tümü | bugün
 • çin öncülüğünde gitgide kesinleşen proje. çin'in asıl amacı avrupa'ya erişmek olsa da türkiye bu işin ekmeğini yiyecek gibi görünüyor. başta edirne kars hızlı tren hattı, ardından da ülkemiz içinde pek çok şehir merkezini birbirine bağlayacak demir yolu hatları planları dahil bu projeye. özetle çin hem avrupa'ya erişmek hem de türkiye'deki işleri ile avrupa'ya kalitesini göstermek istiyormuş diye anladım.

  28 milyar dolarlık bir devlet kredisi vereceğinden ve bunu uzun süreçte isteyeceğinden bahsediliyor. ve "çin'in, türk-çin ortak firmalarca yapılmak üzere türkiye'de edirne-kars arasında ipek demiryolu'nun inşa edilmesine kredi vereceğini, bu kredinin uzun vadede geri ödenebileceğini bildiren karaman, çinliler'in bu hat üzerinde ankara-izmir, ankara-sivas, sivas-erzincan, erzincan-trabzon, sivas-malatya, elazığ-diyarbakır, eskişehir-antalya ve konya-antalya arasında hızlı tren yapmayı amaçladıklarını söyledi." diye de ekleniyor.

  sen demir ağlarla ördük dört divanı diye hava at, çinli gelsin 14 bin yanını örmeye kalksın memleketin.

  neyse, çin ciddi görünüyor, bizimkiler mallık ney yapmazsa çok uzak olmayan bir gelecekte yurtiçine ve yurtdışına, bir çok il merkezine hızlı ve konforlu trenlerle ulaşabiliriz gibi görünüyor. şimdiden hayırlı uğurlu olsun ve bu heves de yarım kalmasın inşallah.

  kaynak 1

  kaynak 2

  kaynak 3
 • doğu perinçek'in tahmin ediyorum devlet adına çin'e ikna turlarına çıktığı projedir. gitmişler, görüşmüşler, dönmüşler.

  adam çalışıyor. ilginç figür hagaden. *
 • "o nasıl hat öyle?" diye sordurtan proje.

  40-50 yıl içerisinde muhtemelen atlantik'in altından amerika birleşik devletleri'ne de bağlanır, tam olur.
 • londra-pekin hattının kurulması dünyanın siklet merkezini yerinden oynatacak. sermaye anlamında sıkışan abd'nin geleceği hiç de parlak gözükmüyor. "tek hegemon güç" olduğu parıltılı günler geride kaldı. eski ağır ağabeyler britanya ve çin'i iyi takip etmek gerek.
 • kilit bileşenlerinden birini marmarayın oluşturduğu demir ağ.
 • ankara-bakü arası özel yolcu seferleri 2019 sonunda başlıyormuş. vagonlar dün isviçre'den getirilerek kapıkule sınır kapısından geçirilip ankaraya ulaşmış. tahminimce ankara bakü arası pulman bilet fiyatı 60-70 tl, kuşetli 90-110, yataklı ise 200-240 tl arası bir şey olur. ankara-bakü 2 gün falan sürer. 500 tl ile 4 kişilik arkadaş grubuyla 1 haftalık çok güzel bir bakü tatili geçirebiliriz. ama bana sorarsanız ben tiflis'i gezmeyi seçerim.
 • bu harita üzerinden kabaca proje hakkında fikir elde edilebilir.

  kırmızı hat tren hattıdır ve mallar pekin'den londra'ya 7-10 gün içerisinde çok yüksek güvenlikte ve ucuz olarak ulaştırılır.

  mavi hat ise gemi ulaşımıdır ve mallar pekin'den londra'ya 23-30 gün içerisinde düşük güvenlikte ve trene göre pahalı olarak ulaştırılır.

  dünyada şuan denizlerin hakimi abd ve ingiltere'dir. bu büyük ticaret sevkiyatın (sadece ticari mal olarak görülmemelidir) insanların da ulaşımını kolaştıracağından kültürlerin buluşmasına da sebebiyet verecektir.

  osmanlının çoğrafi keşifler ve ümit burnunu keşifi sonrasında ve özellikle süveyş kanalının geç açılması sebebiyle ticari anlamda gerilediği ve büyük kayıplar yaşadığı ortadadır.

  abd, ne yapıp edip "bir kuşak, bir yol" projesini engellemek isteyecektir. bu projenin dünya tarihinde çok derin izleri olacaktır.

  türkiye'de yapılmış olan yavuz sultan selim köprüsünün içinden geçen tren yolu da bu proje ile bağlantılıdır. bu projenin gerçekleşmesi ile türkiye çok büyük kazanımlar elde edecek ve jeopolitik konumu belki 10 kat daha değerlenecektir. bu proje ile türkiye'de çift yönlü olarak doğu ve batı yönünde fayda sağlayacaktır.