şükela:  tümü | bugün
 • çin öncülüğünde gitgide kesinleşen proje. çin'in asıl amacı avrupa'ya erişmek olsa da türkiye bu işin ekmeğini yiyecek gibi görünüyor. başta edirne kars hızlı tren hattı, ardından da ülkemiz içinde pek çok şehir merkezini birbirine bağlayacak demir yolu hatları planları dahil bu projeye. özetle çin hem avrupa'ya erişmek hem de türkiye'deki işleri ile avrupa'ya kalitesini göstermek istiyormuş diye anladım.

  28 milyar dolarlık bir devlet kredisi vereceğinden ve bunu uzun süreçte isteyeceğinden bahsediliyor. ve "çin'in, türk-çin ortak firmalarca yapılmak üzere türkiye'de edirne-kars arasında ipek demiryolu'nun inşa edilmesine kredi vereceğini, bu kredinin uzun vadede geri ödenebileceğini bildiren karaman, çinliler'in bu hat üzerinde ankara-izmir, ankara-sivas, sivas-erzincan, erzincan-trabzon, sivas-malatya, elazığ-diyarbakır, eskişehir-antalya ve konya-antalya arasında hızlı tren yapmayı amaçladıklarını söyledi." diye de ekleniyor.

  sen demir ağlarla ördük dört divanı diye hava at, çinli gelsin 14 bin yanını örmeye kalksın memleketin.

  neyse, çin ciddi görünüyor, bizimkiler mallık ney yapmazsa çok uzak olmayan bir gelecekte yurtiçine ve yurtdışına, bir çok il merkezine hızlı ve konforlu trenlerle ulaşabiliriz gibi görünüyor. şimdiden hayırlı uğurlu olsun ve bu heves de yarım kalmasın inşallah.

  kaynak 1

  kaynak 2

  kaynak 3
 • doğu perinçek'in tahmin ediyorum devlet adına çin'e ikna turlarına çıktığı projedir. gitmişler, görüşmüşler, dönmüşler.

  adam çalışıyor. ilginç figür hagaden. *
 • londra-pekin hattının kurulması dünyanın siklet merkezini yerinden oynatacak. sermaye anlamında sıkışan abd'nin geleceği hiç de parlak gözükmüyor. "tek hegemon güç" olduğu parıltılı günler geride kaldı. eski ağır ağabeyler britanya ve çin'i iyi takip etmek gerek.